Rok szkolny 2017/2018

-------------------------------

LAUREATKA KONKURSU

Uczennica klasy VII A -  Natalia Wachel - została LAUREATKĄ
Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. Gratulujemy
 


"ZDROWO ZAKRĘCENI "- SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

 

 

      W ramach akcji "Zdrowo Zakręceni" uczniowie klas 2a, 2b i 5a spotkali się z  podróżnikiem panem Zygmuntem Jantoszem, który podróżuje po świecie na rowerze.  Realizując swoją pasję przejechał  samotnie wiele tysięcy kilometrów, odwiedził wiele krajów, nie tylko europejskich. Był między innymi w Stanach Zjednoczonych, w Meksyku i Kanadzie. Opowiadał uczniom o swoich rowerowych podróżach, o spotkaniach z ludźmi....i zwierzętami. Pan Zygmunt do swoich podróży przygotowuje się sumiennie przez cały rok. Dba o swoją kondycję fizyczną, jeżdżąc na rowerze, bez względu na pogodę i porę roku. Naszego  gościa z całą pewnością można umieścić w galerii ludzi "zdrowo zakręconych".

 

 

Informacja i zdjęcia p. Joanna Loska-Rychlik


 

MEDAL "LABOR OMNIA VINCIT"

         Uzdolniona artystka, emerytowana nauczycielka, a zarazem absolwentka naszej szkoły Pani Daniela Cyrnal,  została odznaczona  srebrnym medalem "Labor Omnia Vincit" za krzewienie Idei Pracy Organicznej przez Kapitułę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. 22 lutego 2018 r. uroczystego wręczenia medali dokonał Zbigniew Połącarz, członek kapituły, który specjalnie na tę okazję zawitał w Tychach. Serdecznie gratulujemy tego wyróznienia!

 

(źródło: tygodnikecho.pl)

Więcej informacji http://tygodnikecho.pl/

DROGA KRZYZOWA W SZPITALU WOJEWÓDZKIM


       Radosne święta w Szpitalu już dawno za nami, jednak wolontariusze dalej pamiętają o chorych w Szpitalu Wojewódzkim. Tym razem za zgodą księdza Kapelana wybraliśmy się w piątkowy wieczór do kaplicy szpitalnej, aby tam wspólnie uczestniczyć we Mszy Świętej i Drodze Krzyżowej dla chorych. Włączyliśmy się w jej czynny udział poprzez oprawę Mszy Świętej i niesienie krzyża. Potem spotkaliśmy się z Księdzem i wspólnie omawialiśmy współpracę Wolontariatu na rzecz chorych w Szpitalu. Zaczynamy przygotowania, już za niedługo znowu o nas usłyszą, bo dobrze widzieć uśmiech na twarzach chorych.

 

Opiekun Wolontariatu p. Magda Salwerowicz

WOLONTARIAT NA SŁODKO

 


       W ostatnich dniach wolontariat znów o sobie przypomniał społeczności szkolnej. W dalszym ciągu zbieramy na akcję Świat w Kolorach - dla świetlicy środowiskowej, więc aby rozruszać inicjatywę postawiliśmy na sprzedaż ciasta i ciasteczek. Pyszne smakołyki upieczone przez wolontariuszy i ich rodziców cieszyły się dużą popularnością. Każdy kto przyniósł jakąś rzecz dla świetlicy środowiskowej otrzymał od nas za darmo ciasto, nasz kosz zapełniał się szybko grami i przyborami szkolnymi. Można było też kupić pyszne smakołyki i wesprzeć nasz Szkolny Wolontariat. Akcja sprzedaży bardzo spodobała się uczniom, dziękujemy za udział. Jeszcze na pewno do niej powrócimy.

 

Informacja i zdjęcie p. Magda Salwerowicz

WARSZTATY RYTMICZNE Z EDIM SANCHEZEM

 

         Uczniowie klas młodszych wzięli udział w warsztatach muzycznych, które prowadził kolumbijski muzyk Edi Sanchez. Artysta  obecnie mieszkający w Polsce urodził się  w dalekiej Bogocie, stąd  jego  muzyka, nasycona jest elementami kolumbijskiego folkloru, którego  podstawą jest rytm zwany Cumbia. Gość swoją  niezwykłą  energią  ożywił wszystkich uczestników warsztatów.  To była  świetna lekcja muzyki.

 

 

 

 

Zdjjęcia z warsztatów znajdziesz w galerii

Informacja i zdjęcia  p. Joanna Loska-Rychlik

ZDROWO ZAKRĘCENI

        ,W sobotę 24 lutego uczniowie klasy 4a i 7a w ramach akcji Zdrowo Zakręceni mieli okazję oglądać mecz piłki siatkowej dziewcząt – Wicemistrzyń Śląska w Mini Piłce Siatkowej czwórek, ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 w Tychach. Trenerem siatkarek jest nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole, pan mgr Przemysław Ciukaj. Nasi uczniowie mogli zobaczyć, jak wygląda ceremoniał rozpoczęcia meczu, jak wykonuje się rozgrzewkę, układ zawodniczek podczas meczu oraz poczuć ducha sportowego dopingu i odpowiedniej atmosfery. Udział uczniów w tej imprezie  będzie doskonałym zalążkiem do  tworzeniem  Kodeksu Kibica.

 

 

Informacja p. Barbara  Fatyga

SZKOLNY FINAŁ KONKURSU SUDOKU 

 

       28 lutego odbył się finał szkolnego konkursu SUDOKU. W kategorii klas trzecich tytuł Mistrza zdobyła Basia Piekarek, a Wicemistrza Michał Zadworny. W kategorii klas IV- VII Mistrzem został Łukasz Szafron, w Wicemistrzem Nikola Ścibor.

Gratulacje!!!

 

  

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Jolanta Frejowska

NAGRODA W KONKURSIE PLASTYCZNYM OKRĘGOWEJ RADY ADWOKACKIEJ 

 

        Zosia Szwed z klasy 3c, zajęła II miejsce w konkursie plastycznym pn. „Jak wyobrażam sobie korzystanie z pomocy radcy prawnego i jego pracę”. Konkurs był zorganizowany przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Katowicach. Pamiątkowy dyplom oraz nagrody zostały wręczone przez przedstawiciela Izby, który był gościem w naszej szkole. Serdecznie gratulujemy Zosi sukcesu. 

 

Informacja i zdjęcie p. Adam Gołąb

KONKURS WIEDZY MITOLOGICZNEJ

          W dniu 22.02.2018. w SP nr 14 w Tychach odbył się konkurs na temat wiedzy mitologicznej. Nasza klasę reprezentowali Natalia Barańska kl 5a oraz Szymon Mrugała kl 6b. Po bardzo wyrównanych zmaganiach zdobyli 5 miejsce na 12 szkół. Konkurs przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Gratulujemy.

Informacja p. Karina Sornek

FINAŁ DIECEZJALNY XXIII KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ 

dla szkół podstawowych


           W dniu 25.01.2018 r. w domu parafialnym Parafii św. Ludwika w Panewnikach odbył się finał diecezjalny XXIII Konkursu Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych, pod hasłem "Ty jesteś mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie" (Mk 1, 11)
   W zmaganiach konkursowych wzięło udział 47 uczniów z terenu całej Archidiecezji katowickiej. Prezentując swoją wiedzę na temat Ewangelii św. Marka musieli oni rozwiązać test wyboru, dopisać brakujące w słowa w podanych cytatach, odpowiedzieć na pytania otwarte oraz połączyć osoby z wydarzeniami, jakie opisywał Ewangelista.
Miasto Tychy reprezentowała uczennica naszej szkoły Natalia Wachel oraz uczeń z SP nr 7 i uczennica ZSS nr 19. Niestety Natalia nie zajęła żadnego z nagrodzonych miejsc (tzn. od 1 – 6 miejsca), niemniej jednak przejście Natalii do finału diecezjalnego XXIII  Konkursu Wiedzy Biblijnej jest nie lada osiągnięciem!!!
Finał konkursu był nie tylko czasem zmagań z przygotowanymi zadaniami. Uczestnicy zwiedzili Bazylikę św. Ludwika, żywą i ruchomą szopkę, które stanowią niewątpliwą atrakcję. Uczestniczyli także w Eucharystii, którą celebrował specjalnie dla nich J.E. ks. biskup Adam Wodarczyk, który wręczył laureatom nagrody. Uczestnicy i organizatorzy podziękowali o. Dziekanowi Alanowi Ruskowi, za gościnę i okazaną życzliwość.

 


Informacja i zdjęcia p. Barbara Przydatek
 

VI MiIĘDZYSZKOLNY KONKIRS BIBLIJNY
o Bożym Narodzeniu


        19 stycznia 2018 r. odbył się w Szkole Podstawowej nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi im. Matki Teresy z Kalkuty w Tychach VI Międzyszkolny Konkurs Biblijny o Bożym Narodzeniu. Konkurs był adresowany do uczniów klas trzecich. Tematyka konkursu opierała się na znajomości fragmentów Ewangelii wg św. Mateusza oraz św. Łukasza. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IIIc: Antonina Wojsa i Antoni Warzecha, którzy zajęli pierwsze miejsce. Uczniowie odebrali nagrody, dyplomy oraz statuetkę anioła dla szkoły.

 

 

Informacja i zdjęcia p. Barbara Przydatek

  ZIMOWE ATRAKCJE

     

       Korzystając z pięknej zimowej aury uczniowie klas 2a i 5a wraz z swoimi rodzicami i wychowawczyniami  wybrali się na wycieczkę w góry. Jej główną atrakcją  był kulig z Kubalonki na Stecówkę.  Nie mniejszym powodzeniem cieszył się kolejny punkt programu, jakim było  szaleństwo na stokach Istebnej. 

 

 

ELIMINACJE KONKURSU SUDOKU 

klasy 4-7

 

 

SUKCESY UCZENNICY KLASY  VII A

              Uczennica naszej szkoły - Natalia Wachel z klasy 7a - została zakwalifikowana do najwyższego etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. Natalia, u boku 24 pozostałych uczestników z Okręgu Katowickiego, którzy w dwóch poprzednich etapach (szkolnym i rejonowy) uzyskali odpowiednią liczbę punktów z testów, weźmie udział w wojewódzkim etapie tego prestiżowego konkursu. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy naszej uczennicy!

Informacja p. Paulina Palowska

SUDOKU

Fotorelacja z konkursu Sudoku klas trzecich

 

 

 

 

Zdjęcia p. Jolanta Frejowska

ZDROWO ZAKRĘCENI NA PUNKCIE SPORTU


       15 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie uczniów naszej szkoły ze sportowcami w ramach akcji „Zdrowo Zakręceni”. Gośćmi byli Kacper Gruźla młody hokeista MOSM Tychy Tyskie Lwy, reprezentant kadry Polski U 18, która w ubiegłym roku zajęła drugie miejsce w Turnieju Nadziei Olimpijskich Państw Grupy Wyszehradzkiej oraz bramkarka tyskich Atomówek Natalia Harańczyk również reprezentantka kadry Polski w tej samej kategorii. Kacper Gruźla jest ponadto drużynowym Mistrzem Polski 2017 we Freestyle Skate. Jako jedyny młody Polski zawodnik został zaproszony do renomowanej kanadyjskiej szkoły hokejowej Jarosława Byrskiego, gdzie trenował z czołowymi zawodnikami NHL.

W czasie spotkania uczniowie mieli okazję zadać gościom pytania odnośnie ich sportowej drogi, mogli przymierzyć stroje, w których zawodnicy grają na co dzień, a co najważniejsze mogli wziąć udział w treningu prowadzonym przez Natalię i Kacpra. Na koniec spotkania każdy jego uczestnik, został obdarowany zdjęciem z autografem tych utalentowanych sportowców. Niezmiernie miło było nam gościć tych młodych, ambitnych i pełnych zapału zawodników. Dziękujemy im za spotkanie, życząc wielu sportowych sukcesów, a naszym uczniom życzymy odnalezienia swoich sportowych pasji.

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Joanna Loska-Rychlik

MAŁA AKADEMIA JAZZU

     Ucznioiw klasy 2 a i 3 d uczestniczyi w nietypowej lekcję muzyki, odbywała się ona w pięknym budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (w skrócie NOSPR ) w Katowicach. Jej tematem były "Saksofony w jazzie oraz wielcy mistrzowie i standardy muzyki improwizowanej". Koncert prowadził i na saksofonach grał pan Jerzy Główczewski, wykładowca Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat I-wszej nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Większość granych utworów pochodziła z filmów  Walta Disneya.

 

Informacj i zdjęcie p. Joanna Loska-Rychlik

WOLONTARIAT I PODZIĘKOWANIE DLA KAPELANA SZPITALA WOJEWÓDZKIEGO

         W niedzielę 7 stycznia wolontariusze postanowili po raz kolejny ruszyć do kaplicy przy Szpitalu Wojewódzkim. Plan był jeden podziękować jeszcze raz kapelanowi ks. Łukaszowi Stawarzowi za pomoc w przygotowaniu kolędowania dla chorych. Wolontariusze wpadli sami na pomysł, a opiekunowi p. Magdzie pozostało tylko wyrazić zgodę. Stworzyliśmy kartkę, do której dołączyliśmy coś dobrego, słodkiego i maskotkę od wolontariuszy.

Udaliśmy się na mszę niedzielną w kaplicy szpitalnej, podczas której dziękowaliśmy za Wolontariat prosząc o dalszą siłę i głowę pełną pomysłów pomocy innym. Część wolontariuszy służyła przy ołtarzu, a dziewczyny czytały i niosły dary podczas Eucharystii. Na Mszę z Wolontariuszami przyszła również pani Paulina Palowska i pani Adriana Burmer - dziękujemy za uczestnictwo.

Jak widać Ksiądz Łukasz został szczególnie polubiony przez wolontariuszy. Jeszcze raz mu serdecznie dziękujemy .

 

 

Informacja i zdjęcia: Pani Magdalena Salwerowicz

WIANKI BOŻONARODZENIOWE 

         Przed świętami klasy siódme wykonywały na lekcji religii wianki Bożonarodzeniowe, które zostały zakupione na giełdzie kwiatowej. Uczniowie mogli sobie wybrać kolor wianka: biały lub szary.

Stroiki można było ozdobić gałązkami świerku, jednak większym powodzeniem cieszyły się obwiązane wstążeczkami. Do tak przygotowanej dekoracji uczniowie przyklejali różne drobiazgi (małe szyszki, bombki, plastikową żurawinę, wysuszone plastry cytryny itp.)

Bardzo spodobały się wykonawcom świątecznej dekoracji dwa gadżety, czyli mały, płaski aniołek i reniferek z drewna. Taki wianek można było powiesić lub położyć na świąteczny stół.

 

  

 

Informacja i zdjęcia: Pani Barbara Przydatek

MALI LITERACI I ILUSTRATORZY 

         Na grudniowym spotkaniu klas I- III zostali przedstawieni i nagrodzeni laureaci szkolnego konkursu literacko – plastycznego „Książeczka o przygodach pluszowego misia”.

I miejsce zajęły:
Agata Protaś Kowalska 1a
Julia Pierzchała 2a
Zofia Szwed 3c

II miejsce:
Amelia Wyderka 1a
Cyprian Szwajka 3d

III miejsce:
Amelia Grabowska 1a
Szymon Chachoń

Wyróżnienie otrzymały:
Maria Węgrzynowicz 1a
Zofia Mazgaj 3d

        Doceniamy bardzo duży wkład pracy włożony przez uczniów w prace konkursowe i serdecznie Wam gratulujemy.
Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z nowymi książeczkami, które znajdują się na specjalnej wystawce w świetlicy szkolnej.

 

 

Zdjęcia: Pani Urszula Tabak
Informacja: Pani Bożena Żyłka

JASEŁKA 2017

       22 grudnia 2017 r. w piątek odbyły się jasełka pt.: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Jasełka zostały przygotowane przez uczniów z klasy 4c i 4a pod opieką p. Barbary Przydatek.

O wyznaczonej godzinie klasy 4 – 7 wraz z wychowawcami udały się na salę gimnastyczną, na której miało odbyć się przedstawienie. Jasełka przedstawiały narodzenie się Jezusa w stajence i składanie Dzieciątku oraz jego Rodzicom darów przez pasterzy, trzech króli i dzieci. Nie mogło również zabraknąć aniołów, którzy zwiastowali pasterzom Radosną Nowinę.

Wstępy do poszczególnych scen czytała Patrycja, która była narratorem. Jasełka przeplatały kolędy, do śpiewu których włączyła się publiczność. Przedstawienie odbywało się w przepięknej scenerii nawiązującej do Betlejem. Na tle rozgwieżdżonego nieba można było oglądać stajenkę ze żłóbkiem, pastwisko pasterzy wraz z ogniskiem, plakat Jerozolimy, zielone choinki, a także dwa domki. Olę, która wcieliła się w rolę Maryi i zaśpiewała solo refren kolędy „Lulajże Jezuniu”, cała publiczność nagrodziła spontanicznie gromkimi brawami.

Na zakończenie Panie Wicedyrektor Beata Płoskońska i Barbara Fatyga złożyły wszystkim zebranym świąteczne życzenia.

 

 

Informacja p. Barbara Przydatek

I SZKOLNY KONKURS SZACHOWY

      W terminie od 4. do 22. grudnia w naszej szkole odbył się  I Szkolny Konkurs Szachowy. Zgłosiło się 37 uczniów, z czego do rozgrywek przystąpiło 29. W ciągu trzech tygodni rozegrano ponad 40 partii szachowych, podczas których wyłoniono mistrza! Został nim Łukasz Nowak z klasy VII b. Drugie miejsce zajął uczeń klasy V b – Michał Dulczewski.
O trzecie miejsce walczyli uczniowie: Kamil Holeczek (kl. VII b) oraz Fabian Wąsik (kl. IV a). Wygrał młodszy z uczniów.
Serdecznie gratulujemy wszystkim graczom i życzymy wytrwałości w zagłębianiu tajemnic szachowych. Do zobaczenia za rok! 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Klaudia Kucharczyk

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!

        Podczas, gdy trwa przerwa świąteczna wolontariusze naszej szkoły nie odpoczywają. 28 grudnia wyruszyli wraz ze swoim opiekunem panią Magdą do Szpitala Wojewódzkiego na świąteczne kolędowanie. Wraz z księdzem kapelanem Łukaszem chodziliśmy po prawie wszystkich oddziałach szpitalnych kolędując i rozdając każdemu choremu ozdoby świąteczne zrobione przez uczniów naszej szkoły. Radość, a zarazem łzy wzruszenia było widać na twarzach chorych, niektórzy razem z nami starali się kolędować, a każdy ucieszył się z niespodzianki.

Dla naszych wolontariuszy też była to ważna lekcja pokory i pozytywne doświadczenie, również u nich było widać przejęcie swoją rolą, aż czasami z wrażenia zapominali o wspólnym kolędowaniu. Ksiądz również otrzymał od nas niespodziankę w postaci szopki i ozdoby świątecznej zrobionej z patyczków przez uczennice naszej szkoły. Na koniec wolontariusze mieli jeszcze okazję porozmawiać z księdzem na temat jego pracy i zdać wiele pytań. Na tej akcji na pewno nie zakończy się nasza współpraca, już planujemy następną.

 

Informacja i zdjęcia: Pani Magdalena Salwerowicz

RADOSNE ŚWIĘTA W SZPITALU- NASZE OZDOBY

          Akcja Szkolnego Koła Wolontariatu dobiegła końca, do 18 grudnia zbieraliśmy ozdoby zrobione z patyczków przez naszych uczniów, przeznaczone dla chorych ze Szpitala Wojewódzkiego w Tychach. Wiele osób zaangażowało się i włączyło się z nami w organizację tej akcji za co już teraz pragniemy podziękować.
Zaczęło się od zgody kapelana Szpitala Wojewódzkiego ks. Łukasza Stawarza, który z chęcią przyjął nasz pomysł, zabrał zaproszenia dla chorych i razem z nami będzie kolędować w kaplicy szpitala oraz na oddziale, gdzie będziemy rozdawać nasze prezenty dla chorych.
W naszą akcję włączyła się również Rada Rodziców naszej szkoły, dzięki której otrzymaliśmy patyczki potrzebne do zrobienia ozdób, które mogliśmy rozdać za darmo naszym uczniom.
Nie zapominamy także o naszym Panu Konserwatorze Andrzeju, który zrobił nam wspaniałą ruchomą gwiazdę betlejemską dla kolędników.
Bardzo dziękujemy wszystkim za włączenie się w akcję. Mamy nadzieję, że dzięki Wam na twarzach chorych pojawi się uśmiech w te święta i sprawimy, że staną się one choć na chwilę radosne.
Każda ozdoba zrobiona przez uczniów jest wyjątkowa, wszystkie wykonane ze starannością i piękniejsze niż mogliśmy się spodziewać. Uczniowie zrobili, aż 170 ozdób, razem z nimi Wolontariusze ruszą w przerwie świątecznej z radosną nowiną na kolędowanie do chorych w Szpitalu Wojewódzkim, mamy również prezent świąteczny dla księdza kapelana.
Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.
Wolontariat życzy wszystkim przede wszystkich zdrowych, pełnych rodzinnego ciepła i miłości Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowonarodzony, który stał się dzieckiem uczy nas na co dzień tej bezinteresownej miłości i pomocy innych. Radosnych Świąt! 

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Magda Salwerowicz

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

       6 grudnia nszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj razem ze swoimi pomocnikami: Śnieżynką, Aniołkiem, Elfem, Diabłem i Reniferem. Odwiedził klasy, zapytał uczniów o zachowanie i dobre uczynki. W jednej z klas odśpiewał dwóm solenizantom „Sto lat”, Śnieżynka częstowała cukierkami.

Najmłodszych – dzieci z oddziałów przedszkolnych i pierwszoklasistów – obdarował prezentami.

Dziękujemy Święty Mikołaju, że znalazłeś wolny czas i nas odwiedziłeś.

Obiecujemy dobrze się sprawować!:)
Do zobaczenia!!!

 

 

 

Informacja i zdjęcia: Pani Joanna Wenklar

TURY KULTURY – PANI BARBARA GAWRYLUK 

       We wtorek 28 listopada 2017 roku klasy 5a, 5b i 6b udały się do Mediateki na spotkanie z autorką książek dla dzieci i młodzieży panią Barbarą Gawryluk.

Poznaliśmy wiele ciekawych zdarzeń z życia naszego gościa. Dowiedzieliśmy się, że pani Gawryluk oprócz pisania książek jest dziennikarką radia Kraków, opowiedziała nam skąd czerpie inspiracje do pisania kolejnych fascynujących historii.

Niespodzianką dla słuchaczy była informacja, że wiele książkowych bohaterów istniało lub istnieje naprawdę. Posłuchaliśmy fragmentu książki „Mali bohaterowie”, który czytała nam sama autorka!

Niektórzy z nas kupili książki, o których tak ciekawie opowiadał nasz gość. W każdej z nich znalazła się pamiątkowa dedykacja. W zbiorach naszej szkolnej biblioteki jest spory księgozbiór pani Barbary Gawryluk. Zapraszamy do lektury tych najmłodszych i tych trochę starszych!!!

 

 

 

Informacja i zdjęcia: Pani Joanna Wenklar

XXIII REJONOWY KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ Z EWANGELII ŚW. MARKA

dla klas V – VII


       23 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 24 w Tychach został przeprowadzony XXIII Rejonowy Konkurs Wiedzy Biblijnej pod hasłem „Ty jesteś mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” /Mk 1,11/. W konkursie wzięło udział 43 uczestników z tyskich szkół podstawowych z klas V – VII. Uczniowie pisali test sprawdzający ich znajomość Ewangelii wg św. Marka. Naszą szkołę reprezentowała Natalia Wachel, uczennica klasy 7a oraz Aleksandra Burmer, uczennica klasy 5a. Gratulujemy Natalii Wachel, która w konkursie zajęła III miejsce i zakwalifikowała się do finału, czyli etapu diecezjalnego. Finał odbędzie się 25 stycznia 2018 r. w Katowicach. Opiekunem uczennic na konkursie była Pani Magdalena Salwerowicz.

 

 


Informacja p.Barbara Przydatek zdjęcia p. Magdalena Salwerowicz.

LISTY PO ANGIELSKU

       Klasa 4a przystąpiła do projektu polegającego na pisaniu listów po angielsku. Pani Karolina Fatyg Koń znalazła szkole na Pomorzu, w której też jest klasa 4A i liczy tyle samo uczniów, co nasza! Każdemu z uczniów  Pani przydzieliła "przyjaciela listowego". Pierwsze listy zostały  już  wysłane, a uczniowie nie mogą doczekać się odpowiedzi!

 

SZLACHETNA PACZKA

          Szlachetna Paczka przygotowywana przez naszą szkołę składała się z 22 mniejszych lub większych pakunków. To dzięki Rodzicom naszych uczniów oraz Nauczycielom mogła przybrać tak pokaźne rozmiary, a dzięki uczniom, tak sympatyczny i wzruszający wygląd. Udało nam się zaspokoić wszystkie potrzeby Naszej Rodziny, nawet te niewypowiedziane. Na ręce wolontariusza przekazano podziękowania dla Państwa, za wielkie serce i szczodrość oraz życzenia zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Więcej zdjęć z przygotowania paczki w galerii

Informacja p. Joanna Loska-Rychlik

BO WARTO POMAGAĆ - DZIEŃ WOLONTARIATU

        5 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza zorganizowany przez Koło Wolontariatu. Zaproszenia na ten dzień mogliśmy już zobaczyć wcześniej na plakatach wywieszonych na korytarzach.  Już z samego rana Wolontariusze oznaczeni plakietkami imiennymi ruszyli świętować. Staraliśmy się trafić do każdej klasy z naklejkami i znaczkami z okazji naszego święta. Wolontariusze mieli okazje poprowadzić zajęcia w niektórych klasach dotyczące pomagania innym i naszej działalności. Od godziny 10:30 na przerwach zaczęliśmy sprzedaż ciasta i ciasteczek, z których to kwota sprzedaży zostanie przeznaczona na działalność Wolontariatu.

Na korytarzu szkolnym odbyło się również rysowanie największego plakatu o pomaganiu innym, a w sali 42 można było zobaczyć prezentację dotyczącą naszej działalności i posłuchać muzyki o pomaganiu.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w ten dzień, szczególnie Pani Dyrektor za zgodę i rodzicom za wszelką pomoc, za upieczenie ciast i zaangażowanie się pomoc.

Pani Magda opiekun naszych Wolontariuszy dziękuje przede wszystkim Wolontariuszom, bez Was nie było tego dnia- „Kto jeśli nie My, kto jeśli nie Ty, kto jeśli nie ja pomagać innym ma”. Jesteście najlepszą ekipą! Życzę Wam by zapał i chęć niesienia pomocy innym nie zgasł w Was nigdy i aby ten płomień pomocy i nowych pomysłów był najmocniejszy bo warto pomagać:)

 

 

 


Informacja i zdjęcia  p. Magda Salwerowicz
 

 

FINAŁ MIEJSKIEGO KONKURSU „JESTEM POLAKIEM”


         27 listopada, w Szkole Podstawowy nr 22 odbyło się spotkanie podsumowujące konkurs literacko-plastyczny „ Jestem Polakiem”. Uczniowie klas I – III z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników. Okazało się, że wszystkie czołowe miejsca zajęli uczniowie naszej szkoły.


Nagrodzeni uczniowie to:
I miejsce – Patrycja Banz Ic, Łukasz Drob II b, Liliana Więska III c
II miejsce – Michasia Kęsoń II b, Madzia Jagieło II b, Zosia Szwed III c
III miejsce – Fabian Charmuszko II b, Andrzej Gawlik II b, Bartek Szulc II b, Hania Tuszyńska III b
Wyróżnienia - Ania Warzecha I c, Maja Etlinger III b, Lena Woda III b, Amelia Sekuła

 

Informacja p. Lidia Szymańczyk

AKCJA RÓŻANIEC NA MISJE ZAKOŃCZONA

         Wolontariat przez cały październik zbierał różańce z misją- na Misje. Dzięki społeczności szkolnej udało nam się zebrać aż 64 różańce. Dziękujemy wszystkim za udział w tej zbiórce i pomoc misjonarzom, a szczególnie chrześcijanom w Afryce. Różańce zostały wysłane do referatu misyjnego w Krakowie skąd zostaną wysłane do Afryki jako dar modlitwy o pokój.

„Kto pomaga misjonarzom, nagrodę misjonarzy otrzyma „/ Bł. M.T. Ledóchowska

 

Informacja p. Magdalena Salwerowicz


 

LAUREACI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „BEZPIECZNI W SZKOLE” 


        Na listopadowym apelu ogłoszono wyniki konkursu zorganizowanego przez nauczycielki Panią Bożenę Żyłka, Panią Patrycję Paliczka, Panią Agnieszkę Gospodarek. Oto uczniowie, którzy otrzymali dyplomy oraz nagrody:
I miejsce- Mateusz Mol - kl. 4a
I – Paweł Czerwik - kl. 3a
II – Mariusz Maćkowiak – kl. 4b
II – Szymon Chachoń – kl. 3d
III – Bartosz Folga – kl. 3d
III – Cyprian Szwajka – kl. 3d

Wyróżnienia:
Antoni Warzecha – kl. 3c
Lila Durbas – kl.1c
Maja Kluk – kl. 3a

 


Informacja:p. Bożena Żyłka, zdjęcia: p. Krzysztof Oliwa

BEZPIECZNY ŚWIETLICZAK 


        28 listopada Antonina Wojsa i Izabela Howis reprezentowały naszą świetlicę w miejskim konkursie wiedzy o bezpieczeństwie w domu, w szkole i na ulicy. Dziewczynki dzielnie walczyły zmagając się z zadaniami konkursowymi. Efektem ich wiedzy było zdobycie dla naszej szkoły II miejsca. Jesteśmy z WAS dumni i GRATULUJEMY.

 

 

 

Informacja i zdjęcia: Pani Bożena Żyłka

PACZUSZKA DLA CHOREGO MALUSZKA - RELACJA Z WIZYTY W ŚWIETLIKOWE 


          27 listopada  złożyliśmy wizytę w Świetlikowie, gdzie na ręce przedstawicieli fundacji przekazaliśmy zebrane w ramach akcji „Paczuszka Dla chorego Maluszka” akcesoria.
Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci i oprowadzeni po tym niezwykłym miejscu. Na nasze ręce przekazano gorące podziękowania dla tych z Państwa, którzy włączyli się w przygotowanie paczki. Tak, więc przekazujemy serdecznie podziękowania Rodzicom i dzieciom. Chcemy także podziękować Radzie Rodziców Sp-11 za wsparcie finansowe.


… bo dobro powraca…

 

 

 

Informacja i zdjęcia: p. Joanna Loska-Rychlik

NOWIKI SPORTOWE

          Kolejne zawody sportowe za nami. Tym razem spotkaliśmy się z naszymi rywalami przy stołach ping – pongowych. W zawodach mogła wziąć udział każda szkoła podstawowa. Do rozgrywek stawiło się dziesięć 3-osobowych drużyn dziewczęcych i 16 chłopięcych.
Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Moroz, Aleksandra Burmer, Wiktoria Sikora, Dawid Parysz, Szymon Mrugała i Łukasz Szafron.
Mecze były bardzo zacięte i pełne emocji. Ostatecznie dziewczęta zajęły VIII miejsce a chłopcy VII.
Gratulujemy naszym zawodnikom!!! 

Informacja p. Joanna Wenklar

KONKURS NA FOTOREPORTERA SZKOŁY ROZSTRZYGNIĘTY

          We wrześniu Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najciekawszy fotoreportaż o naszej szkole. Realizacja pomysłu mogła być dowolna: prezentacja, filmik z odpowiednim komentarzem, praca pisemna z ciekawymi zdjęciami.
 Nagrodą dla zwycięzcy było włączenie go do zespołu SU i pełnienie zaszczytnej roli fotoreportera SP nr 11 w Tychach.  Bezapelacyjnym wygranym został BORYS KWIATKOWSKI z klasy 4c.
A czym będzie zajmował się nasz laureat? Do zadań głównych zaliczone zostały: reprezentowanie szkoły we wszystkich ciekawych wydarzeniach, uroczystościach i imprezach; przeprowadzanie wywiadów z ciekawymi ludźmi,którzy odwiedzają nasza szkołę; przedstawienie społeczności uczniowskiej relacji z udokumentowanego zdarzenia.

Borysie liczymy na twoją kreatywność i ogromne zaangażowanie!:)

GRATULUJEMY!!! 

Informacja p. Joanna Wenklar

19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY

        Szkoła Podstawowa nr 11 im. M. Curie-Skłodowskiej w Tychach brała udział w Kampanii 19 dni przeciwko przemocy. W związku z tą akcją w szkole miały miejsce różne wydarzenia. Już od wejścia do szkoły można było zauważyć, że nasza placówka bierze udział w akcji.

      Dzieci uczęszczające na kółko plastyczne wraz z Panią Kariną Sornek przygotowywały się do udziału w akcji tworząc piękne prace plastyczne promujące hasło „Stop przemocy”. Ich wystawa witała wszystkie dzieci oraz rodziców i nauczycieli również przy wejściu do szkoły. 

      Na lekcji informatyki uczniowie wraz z Panem Adamem Gołąb przygotowywali własnego projektu ulotki promujące brak przemocy, które później rozdali wśród reszty uczniów SP11. 

       Klasy 3c i 4c stworzyły w ramach kampanii klasowe „Drzewka życzliwości”, którymi wyrazili, że wolą być dla siebie życzliwi, a nie używać przemocy.

      Klasy 2a i 2b stworzyły również plakat o nazwie „Wspólnota” wyrażający ich chęć do życia w świecie bez przemocy.

       Klasa 7a uczestniczyła w zajęciach wychowawczych na temat przemocy rówieśniczej oraz przygotowała własnego autorstwa książkę na temat przemocy. Każdy uczeń stworzył jedną stronę książki. Uczniowie klasy 7b przygotowali dla kas IV-VII prezentację „Złość, agresja, przemoc”.

       W akcję zaangażowały się także szkolne świetliki. Brały udział w cyklu zajęć profilaktycznych, podczas których wspólnymi siłami zdefiniowali co to jest przemoc, agresja słowna, fizyczna i psychiczna. Uczniowie uczyli się, jak działać w obronie własnej i innych dzieci. Pomagały w tym rysunki komiksowe, świetliki uczestniczyły w quizie. Nadawali również tytuły rysunkowym umowom, które były podsumowaniem ustalonych zasad. Wykorzystując metody aktywne, na zajęciach świetlicowych świetliki rozmawiały o uczuciach ludzkich, dzieląc je na dwie grupy: pozytywne i negatywne. Sformułowały zasady dotyczące właściwych sposobów radzenia sobie ze złością, tak aby nikogo nie krzywdziły. Zajęciom towarzyszyły zabawy przeciw agresji. Podsumowaniem zajęć było wykonanie plakatów na temat BEZPIECZNI W SZKOLE. Prace wzięły udział w szkolnym konkursie o tym tytule, który zorganizowały nauczycielki p. Bożena Żyłka, p. Patrycja Paliczka, p. Agnieszka Gospodarek.

       
 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Marta Piórko

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „MÓJ ULUBIONY ŚWIĘTY” 


        W ramach kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”, w naszej szkole został ogłoszony konkurs plastyczny pt.: „Mój ulubiony święty”. Dlaczego taki temat konkursu w ramach wymienionej wyżej kampanii? Dlatego, że w obecnym świecie jest tak wiele wzorów do naśladowania, a wśród nich są Święci Kościoła Katolickiego.
W życiorysie każdego świętego odnajdujemy takie cechy charakteru i postawy, które są przeciwieństwem jakiejkolwiek przemocy. Należy tu wymienić np. opanowanie, otwartość, szczerość, troskliwość, przebaczenie, miłosierdzie, pojednanie, troska, pomoc w potrzebie, poświęcenie czasu, a nawet życia dla drugiego człowieka...
Konkurs został zorganizowany w dwóch grupach wiekowych: dla klas I – III oraz IV – VII. Na konkurs wpłynęły 22 prace plastyczne. Sponsorem nagród jest ks. Piotr Szołtysik, proboszcz Parafii Św. Jana Chrzciciela w Tychach. Nagrodzone prace można oglądać obok sali nr 42.


Wyniki konkursu dla klas I – III: I miejsce – Anna Warzecha, klasa 1c II miejsce – Antoni Warzecha, klasa 3c III miejsce – Emilia Protaś – Kowalska, klasa 3d
Wyróżnienie – Julianna Rozynek, klasa 1c Wyróżnienie – Julia Pierzchała, klasa 2a
Wyniki konkursu dla klas IV – VII: I miejsce – Julia Mleczyńska, klasa 5a II miejsce – Julia Protaś – Kowalska, klasa 6a III miejsce – Maja Kutek, klasa 6b
Opracowała B. Przydatek, M. Salwerowicz 

 

 

 

 

 

DZIECIAKI KOCHAJĄ ZWIERZAKI

 

            Dnia 14 listopada klasy młodsze spotkały się z p. Danusią – wolantariuszką z Przytuliska „Przystań Ocalenie” w Ćwiklicach k/Pszczyny, która pięknie opowiadała dzieciom o losach mieszkańców przytuliska. Jej opowieści wzbogacone zostały filmem. To wyjątkowe „schronisko” – wśród swoich podopiecznych ma między innymi psy, koty, kozy, konie, krowy, świnie, ptactwo. Pani Danusia przyjechała z kotem Malinką, który chociaż nie miał tylnych nóg, to stał się ulubieńcem naszych dzieciaków. Finałem spotkania było wspólne zaśpiewanie piosenki o zwierzątkach i przekazanie od uczniów naszej szkoły darów dla zwierząt oraz pieniędzy na pomoc weterynaryjną. Dzięki takiej formie pomocy możliwe jest ratowanie chorych, bezdomnych zwierząt.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji i przyczynili się do zmiany trudnego losu zwierząt. Jesteśmy przekonane, że udział dzieciaków w takim spotkaniu buduje szacunek dla otaczających nas stworzeń.

 

 

Koordynatorki: p. Halina Kulka,  p. Bożena Żyłka

ŚWIATOWY DZIEŃ ORIGAMI

            Nasi uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i licznie odpowiedzieli na prośbę Samorządu Uczniowskiego. Dotyczyła ona stworzenia dowolnej ozdoby, figury, zwierzęcia sztuką origami. Dla niewtajemniczonych wyja