ROK SZKOLNY 2018/2019

---------------------------------

WOLONTARIUSZE Z JEDENASTKI Z KOLEJNĄ WIZYTĄ W SZPITALU

         Takich pomocników święty z Miry jeszcze nie miał. W tym roku Mikołaj przybył do szpitala w asyście wolontariuszy z klas 4, 6 i 7 Szkoły Podstawowej nr 11. Pod okiem pani Magdaleny Salwerowicz, opiekunki szkolnego koła wolontariatu, pomagali oni rozdawać prezenty, z których część wykonali samodzielnie. Mikołajowi towarzyszyli też tradycyjnie ks. Łukasz Stawarz, szpitalny kapelan i Rycerze Zakonu Kolumba. Jak się okazało, zarówno pacjenci, jak i pracownicy szpitala byli bardzo grzeczni, więc nasz święty rozdał moc mikołajkowych prezentów.
Dzieciakom udało się dzięki temu zwiedzić wszystkie zakamarki szpitala od dyrekcji po zarząd, działy IT, techniczne, laboratoria, aptekę szpitalną aż po same oddziały.

 

(źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez Sp z o o)

BO WARTO POMAGAĆ - DZIEŃ WOLONTARIATU

        5 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu, to wyjątkowa okazja do świętowania dla wolontariuszy w naszej szkole.

Dlatego już dzień wcześniej spotykaliśmy się wszyscy razem w kuchni uczniowskiej, była z nami również pani Adriana Brumer, ks. Łukasz Stawarz i pani Klaudia Kucharczyk. Wspólnie spędziliśmy ten czas razem, trochę potworzyliśmy na następną akcję, ale też pograliśmy w gry, zjedliśmy smaczną pizzę- jednym słowem świętowaliśmy.

Naszą końcową pracę można było zobaczyć na korytarzu plakat z odbitymi dłońmi wszystkich wolontariuszy. 5 grudnia działaliśmy już z samego rana niektóre klasy podczas lekcji poznawały ideę wolontariatu, formy pomocy. Tworzyliśmy plakaty o pomaganiu innym, które wiszą przy sali 41. Od godziny 10:30 na przerwach zaczęliśmy kiermasz ciasta i ciasteczek, a w sali 42 można było zobaczyć prezentację dotyczącą naszej działalności i posłuchać muzyki o pomaganiu.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w ten dzień, szczególnie Pani Dyrektor za zgodę i pomoc oraz rodzicom wolontariuszy za zaangażowanie.

Pani Magda opiekun naszych Wolontariuszy w tym dniu dziękuje przede wszystkim Wolontariuszom, bez Was nie było tego dnia- Jesteście najlepszą ekipą! Życzę Wam by zapał i chęć niesienia pomocy innym nie zgasł w Was nigdy, bo warto pomagać.

 

 

Informacja p. Magda Salwerowicz

BEZPIECZNY ŚWIETLICZAK

         W miniony poniedziałek Julia Pierzchała i Alicja Mrugała - uczennice z kl. 3a - reprezentowały naszą świetlicę w międzyszkolnym konkursie wiedzy „Bezpieczny Świetliczak” zorganizowanym przez SP – 18 w Tychach. Zadania konkursowe sprawdzały wiedzę i umiejętności dotyczące zachowania bezpieczeństwa w każdej sytuacji, w której może się znaleźć młody człowiek. Nasze dziewczynki radziły sobie świetnie. Zajęły 2 miejsce!!! Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników konkursu były warsztaty plastyczne. Oczekując na wyniki konkursu świetliki stworzyły słonia – ruchomą zabawkę. Do domu zabrały dobry humor, dyplomy, nagrody i oczywiście ... słonia na szczęście.

 

 

Informacja i zdjęcia: Pani Bożena Żyłka

JAK KARMIĆ DZIECI, BY JADŁY CHĘTNIE I ZDROWO?

         Rodzice uczniów  biorących udział w ubiegłorocznym projekcie związanym z edukacją żywieniową,  a finansowanym przez Miasto Tychy, mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z prezes Fundacji Jemy Eko panią Anną Pawelec. Przedstawiciele tejże fundacji, w ubiegłym roku prowadzili z dziećmi cykl warsztatów związanych ze zdrowym odżywianiem. Domknięciem projektu było spotkanie z rodzicami  beneficjentów projektu czyli osobami od których zależy w tej materii wiele. Tematem przewodnim była myśl: jak karmić dzieci, by jadły chętnie i zdrowo?

 

Informacja p. Joanna Loska-Rychlik

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
pt.: „Mój Własny Różaniec”

 

           Na początku listopada nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego dla klas I – VIII pt.: „Mój Własny Różaniec”. Własnoręcznie wykonane przez dzieci różańce oceniała komisja Jury w składzie: Pani Renata Zawisza i Pani Kinga Radzewicz. Pomysłowe i oryginalne różańce zostały wykonane z różnorodnych materiałów takich jak makaron, nakrętki, guziki, koraliki, korek, masa solna, styropian, ziarenka kawy, orzechy, plastik czy papier kolorowy. Nagrodzone różańce i nie tylko można podziwiać na gazetce obok sali nr 40.


Wyniki konkursu dla klas I – VIII: I miejsce – Anna Warzecha, klasa 2c II miejsce – Oliwia Kozubek, klasa 2c III miejsce – Agata Kulińska, klasa 4c
Wyróżnienie – Filip Kotlorz, klasa 2c Wyróżnienie – Jakub Majewski, klasa 2a Wyróżnienie – Mateusz Pszowski, klasa 2b Wyróżnienie – Malwina Włodarczyk, klasa 2b Wyróżnienie – Patrycja Banz, klasa 2c Wyróżnienie – Emilia Bartosiewicz, klasa 2c.

 

Informacja p. B. Przydatek, M. Salwerowicz

XXIV REJONOWY KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ
DLA KLAS V – VIII

„NIEBO I ZIEMIA PRZEMINĄ, ALE MOJE SŁOWA NIE PRZEMINĄ”

 

      Dnia 25 października odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Wiedzy Biblijnej ze znajomości Ewangelii św. Łukasza. I miejsce w etapie szkolnym zajęła Natalia Wachel z klasy 8a, II miejsce zajął Krzysztof Kuca z klasy 8b, a III miejsce zajęła Zuzanna Moskwik z klasy Vc.
Zwycięska trójka przeszła do następnego etapu – rejonowego, który odbył się 22 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach. W konkursie wzięło udział około sześćdziesięciu uczestników z tyskich szkół podstawowych. Etap ten został przeprowadzony w formie pisemnej. Po podsumowaniu punktów przez komisję rejonową I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły z klasy 8a – Natalia Wachel. Dodam, że Natalia w zeszłym roku w etapie rejonowym zajęła III miejsce.
Etap rejonowy obejmuje uczniów z pięciu diecezji: sosnowieckiej, katowickiej, częstochowskiej, bielsko – żywieckiej i gliwickiej. Do etapu wojewódzkiego przechodzi 12 najlepszych uczniów z powyższych diecezji, wyłonionych przez Diecezjalną Komisję Kwalifikacyjną na podstawie liczby zdobytych punktów. W związku z tym o zakwalifikowaniu się Natalii do finału wojewódzkiego dowiemy się w najbliższym czasie. Na razie mocno trzymamy kciuki.

 

 


Informacja p. Barbara Przydatek, p. Magdalena Salwerowicz

DZIECIAKI KOCHAJĄ ZWIERZAKI

         Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat. Dzięki corocznej akcji charytatywnej „Dzieciaki kochają zwierzaki” zmieniamy życie zwierząt, które kiedyś kochał człowiek, a później skrzywdził. Historie zwierząt mogły usłyszeć dzieciaki dzięki spotkaniu z p. Danutą z przytuliska „Ocalenie” w Ćwiklicach. Pani Danusia w ciekawy sposób opowiedziała o zwierzętach, którymi się opiekuje. Dzieci biorące udział w spotkaniu mogły się przekonać, że życie zwierząt zależy od człowieka. Gdy jest źle traktowane odczuwają cierpienie, za serce odpłacają miłością.
Dzięki empatii wielu naszych szkolnych rodzin mogliśmy przekazać dla przytuliska karmę, koce, legowiska, smycze, miski, wiele rzeczy potrzebnych dla zwierząt oraz pieniążki w kwocie 183 zł. Organizatorki akcji p. Halina Kulka, Agnieszka Konarzewska, Bożena Żyłka dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w akcji.

 

 

Informacja i zdjęcia p. Bożena Żyłka

"ZIELONA KRAINA"

       W piątek uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach kulinarnych prowadzonych w naszej kuchni uczniowskiej przez fundację promującą zdrowy styl życia "Zielona kraina". Wszyscy byli bardzo zadowoleni i sporo się nauczyli.

 

Informacja i zdjęcia p. Beata Płoskońska

 

JESTEŚ KRÓLEM- Wolontariusze i korony dla chorych


          W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata grupa naszych wolontariuszy wyruszyła z małymi koronami po raz kolejny do Szpitala Wojewódzkiego. Braliśmy czynny udział w oprawie Mszy Świętej, a po niej każdy z uczestników Mszy Świętej otrzymał od wolontariuszy małą koronę – bo w końcu każdy z nas jest powołany do bycia synem i córką Królestwa Bożego. Korony zanieśliśmy także na oddział dla nowo narodzonych dzieci.
Jednak to nie był koniec naszej wizyty, skorzystaliśmy z okazji, że tym razem był ks. kapelan Łukasz Stawarz i wręczyliśmy mu zaległe podziękowanie za czynny udział w akcjach wolontariatu w tamtym roku szkolnym razem z małymi podarunkami. Zostaliśmy zaproszeni przez Księdza na mały poczęstunek podczas, którego wolontariusze dowiedzieli się na czym polega praca kapelana szpitalnego oraz omówiliśmy już trzy kolejne zaplanowane akcje.
Bo liczy się radość i uśmiech chorych!

Informacja i zdjęcia p. Magdalena Salwerowicz

 

Śpieszmy się kochać!

           Tegoroczna jesienna akcja "Paczuszka dla Chorego Maluszka" na rzecz podopiecznych Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo zakończona została sukcesem. Ogromne podziękowania należą się Rodzicom naszych dzieci za szczodre serca i empatię. Dzięki Państwu szkoła po raz kolejny wspomogła potrzebujących.

 

 

Informacja p. Joanna Loska-Rychlik

 

"BOOK TOUR .. Z BABCOCHĄ"

        W ostatni wtorek nasza Szkoła wzięła udział w Międzyszkolnej akcji czytelniczej "Book Tour... z Babcochą", organizowanej przez bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 18 w Tychach. Każda ze szkół, biorących udział w imprezie, "gości" książkę Justyny Bednarek "Babcocha" przez kilka dni. Niesamowitych przygód Czarownicy wysłuchały dzieci ze świetlicy i na ich podstawie powstały prace plastyczne, z których, na zakończenie akcji, powstanie wystawa w Szkole Podstawowej nr 18.

 

Informacja i zdjęcie p. Kinga Radzewicz

ZAKOŃCZENIE KAMPANII „19 DNI”


      Nasza szkoła brała udział w Kampanii „19 DNI przeciwko przemocy”, która trwała od 1 do 19 listopada. W ramach programu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wielu ciekawych wydarzeniach, między innymi mogli zobaczyć spektakl „Dziób w dziób” czy etiudę teatralną „Nie bój się - powiedz NIE”.
We wtorek uczniowie klasy 4d uczestniczyli w gali finałowej w Teatrze Małym, wieńczącej tegoroczną Kampanię. Organizatorom, a także uczestnikom, serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia za rok!

 Informacja p. Magdalena Zachura, zdjęcie p. Adam Gołąb

„POLSKA TO JEST WIELKA RZECZ” – wyjątkowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

       
          14 listopada 2018 r. w Instytucji Kultury „Katowice Miasto Ogrodów” odbył się wyjątkowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Było to zwieńczenie wszystkich działań zorganizowanych przez Śląskie Kuratorium Oświaty dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyły w nim cztery uczennice Szkoły Podstawowej nr 11 w Tychach: Martyna Kaźmierczak, Agnieszka Kuśmierz, Kinga Krzemińska, Emilia Sekuła wraz z nauczycielką Janiną Bartos. Udział w tym koncercie był nagrodą dla uczniów, którzy aktywnie włączyli się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Informacja i zdjęcie p. Janina Bartos

 

EDUKCJA PROZDROWOTNA W NASZEJ SZKOLE


         „Zdrowo jem, więcej wiem” to ogólnopolski projekt pod Honorowym Patronatem Pierwszej Damy, Agaty Kornahauser-Dudy. W naszej szkole prowadzony jest dla uczniów klas pierwszych przez nauczycielki p. Bożenę Żyłka i p. Agnieszkę Konarzewską. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Realizując kolejne zadania uświadamiamy uczniom związek pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślamy rolę codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zdobytą wiedzę przez uczniów promujemy wśród całej społeczności szkolnej. Do projektu włączone są także rodziny uczniów , bo przecież od ich wiedzy i świadomości zależy sposób odżywiania dzieci.

 

 

Informacja p. Bożena Żyłka, zdjęcia p. Adam Gołąb 

 

 

SZKOLNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

       Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Skłodowskiej-Curie uroczystym apelem uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Recytowali wiersze i śpiewali patriotyczne piosenki. Swoją postawą wykazali, że już teraz są patriotami.

Motto tego apelu:

"Nie wstydźmy się kochać Polski,

Nie mówmy o niej tylko od święta.

Ginęli za wolność ludzie.

Musimy o tym zawsze pamiętać."

 

 

Informacja p. Janina Bartos, zdjęcia p. Adam Gołąb

100 KARTEK NA 100 LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

       Uczniowie klas 2a, 3a, 4b, 4c i 6a są jedną ze stron mini-projektu, którego motywem przewodnim jest  hasło „Łączy nas Polska i Maria Skłodowska”. Drugą stroną przedsięwzięcia jest polska szkoła na Florydzie, nosząca imię naszej patronki ;)

W dniach pomiędzy 7 a 11 listopada z okazji rocznicy naszej wspólnej patronki i okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie z obu szkół  pisali do siebie nawzajem pozdrowienia.

12 listopada 100 widokówek przedstawiających najpiękniejsze miejsca w Polsce poleciało na Florydę, a stamtąd przyleci do nas równo 100 kartek ilustrujących daleką Florydę.

Po zakończeniu wymiany kartek, w każdej szkole zostaną wylosowani szczęśliwcy, którzy otrzymają od strony przeciwnej upominki. Być może nasz projekt będzie wstępem do bliższej współpracy.

 

 

Informacja p. Joanna Loska-Rychlik

 

    ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W SZPITALU WOJEWÓDZKIM


​      Wolontariusze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Curie- Skłodowskiej świętowali 11 listopada razem z chorymi w Tyskim Szpitalu Wojewódzkim. Brali czynny udział we Mszy Świętej, w poczcie sztandarowym oraz w oprawie mszy. Po jej zakończeniu rozdawali wszystkim uczestnikom kotyliony i flagi zrobione przez uczniów. Razem z opiekunami rozeszli się także na oddziały szpitalne, gdzie uroczyście z flagami, rozdawano chorym i personelowi medycznemu atrybuty polskości.

Informacja i zdjęcie p. Magdalena Salwerowicz

ODSŁONIĘCIE POMNIKA UPAMIĘTNIAJĄCEGO 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI 

      11 listopada JEDENASTKA brała udział w uroczystości odsłonięcia pomnika, który upamiętnia 100-lecie Niepodległości Polski.

Uroczystość odbyła się pod przewodnictwem władz miasta Tychy. Był to jeden z bardzo wielu akcentów obchodów tego święta w Tychach.

 

Zdjęcia p.Krzysztof Oliwa, informacja p. Adam Gołąb

ŚWIĘTO SZKOŁY

        Tworzenie kotylionów, śpiewanie pieśni patriotycznych, doświadczenia naukowe, poznawanie ważnych postaci historycznych, oglądanie filmów dokumentalnych i wiele innych akcji miało miejsce 9 listopada, kiedy to obchodziliśmy Dzień Szkoły "Urodziny Marii" połączony z obchodami setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

 

 

Informacja p. Kinga Radzewicz, zdjęcia p. Adam Gołąb

W KRAINIE ORŁA BIAŁEGO

 

     W dniu 9 listopada klasa 3b wraz z wychowawcą odwiedziła Szkołę Podstawową im. Josepha Conrada - Korzeniowskiego w Tychach.

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z generałem dywizji Wojska Polskiego - Romanem Polko. Obejrzeli prezentację przygotowaną przez gościa, która pokazywała polskich żołnierzy pomagających dzieciom, w krajach dotkniętych wojną.

Mieli również okazję obejrzeć kolekcjonerskie przedmioty związane z wojskiem. Po spotkaniu z generałem R. Polko, uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym: "W krainie Orła Białego".

 

 

Informacja i zdjęcie p. Joanna Dobrzańska

LEKCJA PATRIOTYZMU

       W przededniu Święta Niepodległości  gościliśmy w bibliotece dwie grupy przedszkolaków, które uczestniczyły w lekcji patriotycznej. Dzieci doskonale wiedziały jakie są symbole narodowe, a także jakie miasto jest stolicą Polski. Poznały wiele ciekawostek z historii naszej Ojczyzny, a na koniec spotkań obejrzały sobie filmik z Polakiem małym, w roli głównego bohatera.

Informacja p. Kinga Radzewiccz

FESTIWAL PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

         Świętując 100 lecie niepodległości Polski w naszej świetlicy szkolnej odbył się Szkolny festiwal Piosenki Patriotycznej, w którym wzięło udział 30 uczniów naszej szkoły.
Festiwal był okazją do rozwijania aktywności uczniów i umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych, kształtowania uczuć patriotycznych oraz pielęgnowania kulturowego dziedzictwa kraju.
Imprezę prowadzili uczniowie klas VIII - Patrycja Płachta i Michał Koczur, którzy świetnie sprawdzili się w roli konferansjerów.
Słuchanie wszystkich solistów, duetów, zespołów było wielką przyjemnością. Jednak wyłonienie laureatów nie było łatwym zadaniem.
Dumna z wysokiego poziomu uczestników Pani Dyrektor Marzena Nogaj nagrodziła wszystkich wręczając występującym w Festiwalu dyplomy i nagrody. A nagrody specjalne zdobyli laureaci:
I miejsce solistki: Patrycja Banz z kl. 2c oraz Nadia Stefańska z kl. 4b.
II miejsce- przypadło zespołom w składzie Alicja Mrugała z Julią Pierzchała z kl. 3a oraz Edyta i Nadia Baran, Hanna Gawlik, Julia Nalepa, Julia Poś z kl. 4d .
III miejsce zajęła Liliana Hyla z kl. 3a oraz zespół z kl. 5a w składzie Lidia Baron, Ewa Zielińska, Mikołaj Krawczyk.
Festiwal zorganizowały : p. Agnieszka Gospodarek, p. Renata Zawisza, p. Bożena Żyłka.
Nagrody dla laureatów sfinansowała Rada Rodziców, której dziękujemy za pomoc.

 

 

Informacja p.Bożena Żyłka, zdjęcia p. Adam Gołąb

 

CO JADANO 100 LAT TEMU? 

         W przeddzień 100- lecia odzyskania niepodległości, ucznowie klasy 3a wzięli udział w warsztatach kulinarnych z Fundacją JemyEko. Poznali smak nigdy nie kosztowanej przez nich skorzonery i czarnej rzepy, zapomnianych warzyw, które posiadają mnóstwo wartości odżywczych. Przygotowali potrawy, które 100 lat temu gościły na polskich stołach, tych miastowych i wiejskich.

 

Informacja i zdjęcie p. Joanna Loska-Rychlik

TAKI DUŻY, TAKI MAŁY MOŻE ŚWIĘTYM BYĆ

     Holy-Win w naszej szkole dobiegł końca… Już od samego rana zaczęliśmy świętować, uczniowie podczas lekcji religii poznawali swoich świętych patronów, naklejali świętych na wielki plakat, który tworzył się także na przerwach i śpiewali piosenki.

Podczas przerw zaczął się kiermasz ciasta - i tu ukłon w stronę rodziców, którzy licznie odpowiedzieli na naszą prośbę i przynieśli nam pyszne smakołyki. Na korytarzu rozdawaliśmy obrazki świętych, a w sali 42 wspólnie bawiliśmy przy muzyce religijnej.

Stworzyliśmy pociąg świętych, który wesoło przemaszerował przez całą szkołę.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w ten dzień szczególnie Wolontariuszom, którzy kroili i rozdawali ciasto, oraz tym którzy dzielnie do końca posprzątali- jesteście niesamowici:)

Dziękujemy także rodzicom i uczniom klas 8 za pomoc w organizacji tego dnia.

 

Katecheci: p. Barbara Przydatek i p. Magdalena Salwerowicz

WIZYTA STUDYJNA NASZYCH NAUCZYCIELI W RADOWIE MAŁYM​​       W poszukiwaniu dobrych praktyk grupa nauczycieli z naszej szkkoły wyruszyła do Szkoły Podstawowej w Radowie Małym. Ta zwykła -Niezwykła szkoła, leżąca w województwie zachodnio-pomorskim, stosuje niekonwencjonalne metody nauczania. W pełni realizuje obowiązującą podstawę programową, kształci kompetencje przyszłości, a jednocześnie pozwala na realizację pasji i marzeń, jakie drzemią w nauczycielach i uczniach, pasji które prowadzą do działań i generują zmiany, co stanowi podstawę Edukacji Przyszłości.

​Szkołą kieruje pani Ewa Radanowicz, która jest między innymi inicjatorką ogólnopolskiego programu pn. "Wiosna Edukacji". Jest to projekt, który zakłada zrewolucjonizowanie edukacji poprzez wprowadzenie zmian dotyczących metod i form nauczania.W czasie pobytu nauczycielki miały okazję przyjrzeć się nowatorskim metodom uczenia oraz ogólnym zasadom panującym w szkole. W ramach dobrych praktyk elementy sprawdzonych w Radowie działań nauczyciele chcieliby przenieść na grunt naszej szkoły.

 

 

 

 

Informacja p. Barbara Fatyga, p. Jolanta Frejowska, Joanna Loska-Rychlik

KLASA 5A Z WIZYTĄ W ZESPOLE SZKÓŁ NR 7

        Klasa 5a brała udział w lekcjach otwartych odbywających się w ramach doradztwa zawodowego w Zespole Szkół nr 7 w Tychach. Mieli oni okazję uczestniczyć w zajęciach w pracowniach gastronomicznych, cukierniczych oraz hotelarskich. Przyglądali się i pomagali zrobić pierogi oraz zobaczyli w jaki sposób powinno się obsłużyć klienta przychodzącego do recepcji w hotelu w języku polskim ale też angielskim.

Najodważniejsi mogli samemu spróbować poprosić po angielsku o wystawienie faktury za pobyt czy też o zapłatę kartą. Ciekawa była również część dotycząca przygotowywanie stołów w hotelowej restauracji w różnych stylach: hiszpańskim, maltańskim, włoskim czy też portugalskim. Uczniowie mieli możliwość nauczenia się jak poprawnie złożyć tulipana, wachlarz czy też łódkę z serwet kelnerskich.

Wszystkim uczniom zajęcia te bardzo przypadły do gustu - szczególnie chłopcom, którzy mogli spróbować pierogi ruskie.

Bardzo dziękujemy ZS7 i Pani Annie Czardybon za przyjęcie nas w swoich progach i przygotowaniu bardzo pouczających zajęć dla dzieciaków.

Informacja i zdjęcie p. Karolina Fatyga-Koń

KONKURS RECYTATORSKI - "POLSKA! MÓJ KRAJ!"

       30 października w rejonowym konkursie recytatorskim "Polska! Mój kraj!", organizowanym przez Sportową Szkołę Podstawową nr 19, brały udział nasze uczennice z klasy 6a - Natalia Barańska i Oliwia Śmigiel oraz z klasy 7a - Kinga Krzemińska i Agnieszka Kuśmierz.

W konkursie prezentowane były wiersze, dotyczące Polski, jej krajobrazów, tradycji, historii lub patriotyzmu. Każda z dziewczyn otrzymała pamiątkowy dyplom i książkę.

 

Informacja i zdjęcie p. Kinga Radzewicz

DZIEŃ KSIĄŻKOWEGO MISIA W BIBLIOTECE 

      W ostatnich dniach razem z uczniami z klasy 1b i 1c świętowaliśmy Dzień Książkowego Misia. Dzieci przekonały się, że w bibliotece czeka na nie wiele książek z przygodami Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, czy Paddingtona.

Chętnie dowiedziały się różnych "niedźwiedzich" ciekawostek, próbowały same stworzyć historię o misiach oraz poznały historię "Pana Brumma, który idzie się kąpać".

 

Informacja i zdjęcie: Pani Kinga Radzewicz

WOLONTARIUSZE  POSPRZĄTALI GROBY I ZAPALILI ZNICZE...

„Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”

       26 października zakończyło się zbieranie zniczy w naszej szkole, nie spodziewaliśmy się takiego odzewu i tak dużej ilości zniczy- dziękujemy!

W sobotę mimo dnia wolnego wolontariusze dzielnie stawili się pod szkołą i ekipa wyruszyła z panią Magdą Salwerowicz na cmentarz na Wartogłowcu.

Już przy bramie głównej dostrzegliśmy opuszczone i zaniedbane groby, o których już wszyscy zapomnieli. W ruch poszły rękawice, wiadro, szmatki i wszystkie chwasty znalazły się w koszu. Ostatnie płomienie zapłonęły przy krzyżu- jako pamięć o tych, którzy odeszli.

"Pamiętamy zawsze o tych, którzy odeszli. Ku ich pamięci zostawiamy znicze, jako drogowskaz naszym duszom błądzącym po świecie. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…"

Ps. Dziękujemy pani Adrianie Burmer - mamie naszej wolontariuszki Oli, za wyjazd razem z grupą Wolontariatu i pomoc podczas akcji.

 

 

Informacja i zdjęcie p. Magdalena Salwerowicz - opiekun Wolontariatu

XXIII KONKURS BIBLIJNY - „NIEBO I ZIEMIA PRZEMINĄ, ALE MOJE SŁOWA NIE PRZEMINĄ” ;)

     Dnia 25 października po raz kolejny odbył się w naszej szkole Konkurs Biblijny- etap szkolny. Wzięło w nim udział 11 uczestników, którzy dzielnie walczyli z testem na temat znajomości Ewangelii Łukasza.

Dziękujemy wszystkim za udział, bo przecież „ nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa!”, a już niedługo wyłonimy zwycięską trójkę, która przejdzie do następnego etapu.

 

Informacja p. Barbara Przydatek, p.Magdalena Salwerowicz

       DZIEŃ NAUCZYCIELA W NASZEJ SZKOLE

        W tym roku nauczyciele JEDENASTKI postanowili uczcić Dzień Edukacji Narodowej występując dla uczniów i pozostałych pracowników szkoły. Niespodziewany występ "warzyw" na deskach sali gimnastycznej był okazją do udowodnienia, że nie taki nauczyciel straszny jak go malują.

 

Informacja p. Paulina Palowska

SPOTKANIE ZE STOMATOLOGIEM

       8 października 2018 r. wychowankowie świetlicy szkolnej gościli panią Katarzynę Ryl-Nowakowską, która opowiedziała o swojej pracy stomatologa.

Uczniowie dowiedzieli się, jak należy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz jakie pokarmy są dobre dla ich zębów. Poznali różne rodzaje szczoteczek do zębów i obejrzeli inne akcesoria do higieny jamy ustnej.

Niewątpliwą atrakcją było zaprezentowanie przez uczniów i wypróbowanie na modelu jamy ustnej, jak prawidłowo szczotkować zęby.

W ramach aktywnego uczestnictwa w zajęciach i za zdobyta wiedzę, wychowankowie dostali "Dyplom zdrowego uśmiechu" oraz szczoteczki.

Informacja i zdjęcie p. Agnieszka Konarzewska

ŚWIĘTY JANIE PAWLE II - PAMIĘTAMY I DZIĘKUJEMY!

      16 października w 40 rocznicę wyboru Karola Wojtyłę na papieża w naszej szkole pojawił się akcent pamięci o tym szczególnym dniu. Przy wejściu głównym można było dostrzec plakat przypominający o świętym Janie Pawle II, każdy chętny miał okazję wylosować tekst ze słów papieża Polaka do młodych ludzi. Także na lekcjach religii tematyka była poświęcona Janowi Pawłowi II.

 

Informacja i zdjęcie p. Magdalena Salwerowicz

CZAS NA SZLAKU

         Samorząd szkolny JEDENASTKI postanowił spędzić wspólnie czas "na szlaku". Wycieczka integracyjna na Magurkę była okazją do rozmów, zabawy i nawiązania nowych znajomości międzyklasowych.

Najlepiej pracuje się w gronie przyjaciół!

 

Informacja i zdjęcie p.Paulina Palowska i p. Joanna Wenklar

KOŁO FILMOWO-TEATRALNE

       Koło filmowo-teatralne miało przyjemność uczestniczyć w warsztatach z aktorem i pisarzem Adamem Michniewiczem. Uczniowie rozmawiali na tematy związane z aktorstwem i brali udział w ćwiczeniach mających na celu: naukę przełamywania barier i przekazywania emocji za pomocą własnego ciała. Warsztaty zakończył krótki pokaz operowania lalką teatralną.

 

Zdjęcia p. Kinga Radzewicz, informacja p. Paulina Palowska

NARODOWE CZYTANIE "PRZEDWIOŚNIA" W BIBLIOTECE 

      W dniu 7.09.2018 roku miało miejsce, w naszej bibliotece szkolnej, Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Wzięli w nim udział zaproszeni goście: Monika Szydłowiecka - zastępca Dyrektora Miejskiego Domu Kultury nr 1 w Tychach, Marzena Nogaj - dyrektor naszej Szkoły, Paulina Palowska - polonistka oraz uczniowie klasy 8b z wychowawcą Katarzyną Błaszczuk-Melką.

W ramach tej akcji otrzymaliśmy, od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, okolicznościową pieczęć. Zachęcamy uczniów, nauczycieli i rodziców do przynoszenia, do biblioteki, swoich egzemplarzy "Przedwiośnia", aby otrzymać pamiątkową pieczęć.

Informacja i zdjęcia: Pani Kinga Radzewicz

ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2018/2019