ROK SZKOLNY 2017/2018

---------------------------------

GRATULACJE

       Miło nam poinformować, iż podczas tegorocznej Gali Tyskiego Lidera Przedsiębiorczości, organizowanej przez Okręgową Izbę Przemysłowo-Handlową w Tychach w zabytkowych wnętrzach Zameczku Myśliwskiego książąt pszczyńskich w Promnicach, statuetkę w kategorii PROMOTOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI odebrała pani Daria Szczepańska, Prezes Tyskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, za efektywne i skutecznego budowanie współpracy samorządu terytorialnego z samorządem gospodarczym, a w kategorii DEBIUT EKSPANSJA RYNKOWA wyróżnienie otrzymała pani Aleksandra Boczoń właścicielka Maszkieterii za rozwój i ekspansję na rynku regionalnym.
GRATULUJEMY, a miło nam tym bardziej, iż obie panie są PRZYJACIÓŁMI SZKOŁY naszej szkoły.

 

 

PODSUMOWANIE KWESTY NA RZECZ ŚWIETLIKOWA

Pięknie dziękujemy Nauczycielom i uczniom klasy 7a, którzy przygotowali smakołyki na kwestę oraz wszystkim Darczyńcom.

 

Informacja p. Joanna Loska-Rychlik

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 

Zakończyliśmy rok szkolny - powitaliśmy wakacje!

 

 

 

 

 

Zdjęcia p. Sylwia Piekarek i p. Adam Gołąb

WIEM -CO JEM!

         Klasy 1a, 1c, 2a, 3c brały udział w projekcie Edukacja żywieniowa finansowanym z Tyskich Inicjatyw Oświatowych. Po cyklu zajęć kulinarnych, wycieczkach, warsztatach poświęconych zdrowemu żywieniu oraz nie marnowaniu żywności zorganizowany został konkurs wiedzy „Wiem – co jem”. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas I i II oraz dla klasy III. Wzięło w nim udział 18 wybitnych naszych uczniów, z pośród których laureatami zostali:


I – Julia Pierzchała 2a
        Lilianna Hyla – 2a
        Antonina Wojsa – 3c
II – Mateusz Moskwie 1c
        Antoni Warzecha – 3c
III – Oliwia Nieć – 1a
         Alicja Mrugała 2a
         Liliana Więska – 3c
Gratulujemy!
 

Informacja p. Bożena Żyłka

          Wolontariusze wraz ze swoim opiekunem panią Magdą Salwerowicz pragną podziękować wszystkim za zaangażowanie w niesienie bezinteresownej pomocy innym w roku szkolnym 2017/2018. Dziękujemy za udział w akcjach i zawsze pełne kosze rzeczy, które zbieraliśmy. Dziękujemy Pani Dyrektor Marzenie Nogaj za każdą pomoc i aprobowanie naszych pomysłów oraz Wam nauczyciele, rodzice i uczniowie za każdą wyciągniętą rękę do pomocy. Dziękujemy sponsorom firmie Lear Corporation Poland oraz Radzie Rodziców za pomoc pieniężną i materialną.

Na koniec roku szkolnego 2017/2018 zostali wybrani Wolontariusze roku: Aleksandra Burmer, Wiktoria Moroz oraz Mariusz Olek, którzy otrzymali dyplomy Wolontariusza roku wraz z małym upomnikiem, a także szczególne słowa podziękowania popłynęły do pani Adrianny Burmer i
ks. Łukasza Stawarza za współpracę i zaangażowanie w akcje i dzieła pomocy.

Do zobaczenia w nowym roku szkolnym, nie zapomnijcie zawsze warto pomagać!

 

 

Informacja i zdjęcia p. Magdalena Sakwerowicz
 

SP NR 11 NA STANOWISKU – DZIEŃ ZDROWIA NA RYNKU

           17 czerwca 2018 roku starotyski rynek zamienił się w bezpłatną poradnię medyczną.
Wszyscy chętni, przybywający w to miejsce, mogli skorzystać z szeregu badań, m.in. wzroku, słuchu, pomiaru ciśnienia krwi, poziomu cukru, badań na obecność zwężeń tętnic szyjnych. Każdy zainteresowany mógł też przeszkolić się z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Podsumowana została kampania "Dlaczego? Porozmawiajmy o trudnych emocjach". Można było zobaczyć scrapbooki przygotowane przez dzieci i młodzież tyskich szkół.
"11-stka" zaproponowała rozrywkę dla młodszych uczestników Dnia Zdrowia. Na naszym stanowisku można było zagrać w gry planszowe, zrobić pamiątkową ramkę ze świeżo zebranych polnych kwiatów, postrzelać z łuku i pobawić się w "tyskiego" detektywa.
Dziękujemy za zaangażowanie pani Ewelinie Zych (z grupą skautów), pani Agnieszce Kaźmierczak i pani Joannie Wenklar (z nieodłącznymi pomocnicami Patrycją Płachtą i Wiktorią Moroz).

 

 

„KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO ....NAD WODĄ”

 

         Klasy IV a, V a i VI a postanowiły dobrze przygotować się do wakacji i wzięły udział w akcji informacyjno – edukacyjnej „ Kręci mnie bezpieczeństwo...nad wodą”, przygotowanej przez tyskich policjantów, strażaków i ratowników wodnych.
Uczestniczyliśmy w pokazach z zakresu zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, udzielaniu pomocy osobie lub zwierzęciu pozostawionemu w samochodzie podczas upałów oraz pokaz ratowania człowieka uwięzionego w pojeździe.
Na zakończenie przypomnieliśmy sobie podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, podczas zainscenizowanego wypadku z udziałem rowerzysty. Niektórym z nas dopisało szczęście i mogliśmy udzielić radiowego wywiadu.

Czy było fajnie? - BYŁO WARTO!!!

 

 

Informacja i zdjęcia: p. Joanna Wenklar

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

           Jak nazywa się angielska jednostka objętości? Kto jest głową kościoła anglikańskiego? W którym wieku królowa Wiktoria rządziła w Anglii? Odpowiedzi na te, i wiele innych pytań znali uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego "What do you know about Great Britain?"

Najlepsi z nich, w składzie Daniela Feliksiak, Klaudia Rogalska, Michał Koczur oraz Natalia Wachel reprezentowali naszą szkołę w finale konkursu, który odbył się dnia 12.06.2018r. w Szkole Podstawowej nr 35.

Gratulujemy wszystkim finalistom. Cieszymy się z sukcesu Michała, który zdobył II miejsce.

Informacja: Pani Joanna Rudolf

WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ..         W dniach 15 i 16 czerwca br. uczniowie klas 4 - 7 wraz ze swoimi nauczycielami uczestniczyli w wycieczce turystycznej do Warszawy. Swój pobyt zaczęli od zwiedzenia tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki, by obejrzeć Warszawę z lotu ptaka. Następnie wybrali się na spacer po stolicy. Pani przewodnik oprowadzała dzieci po najciekawszych miejscach i zapoznawała z ich historią, którą wzbogacała o anegdoty lub legendy. Można było się przekonać, że Warszawa to niezwykłe miasto nie tylko ze względu na burzliwe losy lecz także ze względu na wyjątkowe piękno wielu miejsc. Ważnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Marii Curie – Skłodowskiej. Szczególnie dzieci były zainteresowane tym co zobaczą, bądź usłyszą, gdyż M. Curie – Skłodowska jest patronką naszej szkoły. Potem wszyscy wyruszyli na Stadion Narodowy. A tam m.in. pomieszczenia strefy zawodniczej, szatnie sławnych piłkarzy wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz centrum medialne PGE Narodowego, które przeznaczone jest dla dziennikarzy. Po tak zorganizowanym dniu wszyscy udali się do hostelu, gdzie wreszcie można było odpocząć. Drugi dzień to zwiedzanie Łazienek Królewskich – spacer po parku, Pałac na Wodzie, Stara Pomarańczarnia – z zewnątrz, pomnik Fryderyka Chopina. W budynku Narodowego Banku Polskiego czekali na grupę przewodnicy i o godz. 12.10 rozpoczęło się zwiedzanie Centrum Pieniądza. Wspaniałe miejsce dla dużych i małych. W bardzo ciekawy sposób przedstawiona historia pieniądza ale też rozwoju gospodarki i handlu. Bardzo dużo eksponatów i wystaw tematycznych z różnych epok, a także z różnych okresów rozwoju polskiej gospodarki. Wszystko to wzbogacone licznymi multimediami. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w jednej z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością - Centrum Nauki Kopernik. Po ponad 3 godzinnym doświadczaniu i przeżywaniu udaliśmy w drogę powrotną do Tychów. Wycieczka była bardzo udana. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji dotyczących Warszawy, zobaczyliśmy najpiękniejsze i najważniejsze miejsca, a słoneczna pogoda była wspaniałym dodatkiem do naszej dwudniowej przygody.  Czekamy na kolejną wycieczkę!

 

 

 

 

Galeria zdjęć

Informacja i zdjęcia: Barbara Fatyga

SPOTKANIE  Z KSIĘDZEM - tylko twardziele służą w Kościele

 

        W ostatnim tygodniu gościliśmy w naszej szkole na lekcjach religii ks. Piotra Lewandowskiego z parafii św. Rodziny. Pojawienie się księdza na lekcjach wśród klas trzecich wywołało ciekawość i zainteresowanie, bo był to prawie pierwszy dzień powrotu z zielonej szkoły. Ksiądz nie przyszedł sam, wziął ze sobą gitarę:), ministrantów i ich stroje. Opowiadał i zachęcał do włączenia się do grup parafialnych. Chłopcy mieli okazje poznać funkcję ministranta w kościele oraz przebrać się w strój ministranta, dziewczyny natomiast dowiedziały się więcej o wspólnocie Dzieci Maryi. Dziękujemy Księdzu Piotrowi za przybycie. Potajemnie wiemy już, że wiele chłopców i dziewczynek z naszej szkoły chce odpowiedzieć na zaproszenie księdza i włączyć się w działalność wspólnot.

 

Informacja i zdjęcie p. Magdalena Salwerowicz

WYCIECZKA KLASY VI A

 

             Klasa 6 a odwiedziła ostatnio wystawę klocków LEGO. Uczniowie mieli okazję do rozwijania własnej wyobraźni przy składaniu wymyślonych przez siebie nowych modeli. Popracowali w grupach konstruktorskich. Chwalili się swoimi pomysłami.

       Wszyscy świetnie się bawili i miło spędzili ze sobą czas.

 

 

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Janina Bartos

FINAŁ PROGRAMU ZDROWE TYCHY

          W piątek 8 czerwca w tyskiej Hali Sportowej odbyło się podsumowanie programu „Zdrowe Tychy”. Przez 3 lata tyskie szkoły, także i nasza, realizowały zadania z zakresu zdrowego stylu życia. W kolejnych latach zdobyliśmy sprawności: ZDROWO JEM, JESTEM AKTYWNY ORAZ LIDER ZDROWIA. Na finale przedstawicielom szkół biorących udział w programie, wręczono certyfikaty potwierdzające ich zdobycie. Z rąk Pani wiceprezydent Darii Szczepańskiej i przedstawicieli "Inicjatywy Tyskiej", reprezentacja naszej szkoły odebrała gratulacje, powyższy certyfikat i maskotkę programu.
Zaszczyt reprezentowania szkoły mieli Ala Mrugała, Szymon Czerwik, Ksawery Jacyniak z klas młodszych oraz Ola Burmer, Wiktoria Moroz i Miłosz Barański z klas starszych. Przed ceremonią przekazania certyfikatów, nasza drużyna miała możliwość rywalizowania w konkurencjach sportowych z drużynami z innych szkół. Wśród sędziów oceniających zmagania drużyn znalazła się pani Joanna Wenklar- nauczyciel WF-u w naszej szkole.
Imprezę zakończył taniec w wykonaniu naszych uczniów z towarzyszeniem gości w osobach: pani Darii Szczepańskiej, Pani wicedyrektor Barbary Fatygi oraz członków „Inicjatywy Tyskiej”.
Było wesoło i aktywnie.

 

                                           Koordynator programu Joanna Loska-Rychlik

 

 

Galeria zdjęć

 

ŚWIETLICOWA SPARTAKIADA


          Odbywające się imprezy w naszej świetlicy zawsze przyciągały rzesze żądnych dobrej zabawy uczniów, którzy atrakcyjnie chcieli spędzać czas wolny. Tak było i tym razem. Spartakiada Świetlicowa cieszyła się tak dużym, zainteresowaniem, że dzieci zapisywały się niemal do ostatniej chwili. Impreza odbywała się na świeżym powietrzu. Uczniowie, podzieleni według płci oraz wieku rywalizowali ze sobą aż w pięciu różnych konkurencjach: rzucie do celu, biegu na czas, kozłowaniu piłki, skoków na skakance oraz skoku w dal. Walka była niezmiernie zacięta, a ostateczny wynik niewiadomy, niemal do ostatniej chwili. W końcu, po bardzo długich i trudnych zmaganiach, udało się wyłonić zwycięzców.
Medale, nagrody otrzymali :Milena Kosińska, Nikola Superlak, Kacper Sitek, Dawid Mikulski, Artur Pokorski, Amelka Grabowska, Antonina Wojsa, Natanie Malik, Wojciech Natora, Klaudia Flakus, Weronika Wieczorek, Cyprian Szwajka, Jan Cymerlik
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy w przyszłości kolejnych wygranych.
Gratulujemy również tym, którzy przezwyciężyli własne słabości i stanęli do walki. Choć nie udało im się wygrać, zdecydowali się chociaż spróbować, a to znaczy naprawdę wiele.


Wychowawcy świetlicy

 

 

 

   

Informacja p. Bożena Żyłka, zdjęcia p. Patrycja Paliczka

MISTRZ MATEMATYKI KLAS CZWARTYCH I SZÓSTYCH


      7 czerwca w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny MISTRZ MATEMATYKI w roku szkolnym 2017/2018 dla klas czwartych i szóstych.
Oto wyniki:
Mistrz Matematyki klas czwartych – Jakub Nieć.
Mistrz matematyki klas szóstych – Szymon Mrugała.
Wicemistrz Matematyki klas czwartych – Patryk Łukasik.
Wicemistrz Matematyki klas szóstych – Klaudia Nguyen.
Gratulujemy !!!


Informacja i zdjęcie: p. Beata Szczepanek

ADOPCJA SERCA

       "Adopcja serca” to forma wsparcia Ewangelizacji Misyjnej Braci Mniejszych w Afryce. Ofiary pieniężne przekazywane są na misje w Afryce. Dzięki pomocy, dzieci w Republice Środkowej Afryki mogą uczęszczać do szkoły. W chwili obecnej opieką objętych jest czworo dzieci. Z przekazywanych pieniędzy misjonarze zakupują zeszyty i kredę dla dzieci ze szkoły w Dembia.
    Od 3 lat środki na prowadzenie programu pozyskiwane są dzięki wsparciu rodziców z klasy 3b pod kierunkiem Małgorzaty Grzeszyk. Jest to przedsięwzięcie długofalowe.
 

Informacja p. Małgorzata Grzeszyk

MISTRZ MATEMATYKI KLAS PIĄTYCH I SIÓDMYCH

        6 czerwca w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny MISTRZ MATEMATYKI w roku szkolnym 2017/2018 dla klas siódmych i piątych.

Oto wyniki:

Mistrz Matematyki klas piątych - Zbyszek Piekarek.
Mistrz matematyki klas siódmych - Łukasz Nowak.
Wicemistrz Matematyki klas piątych – Natalia Barańska.
Wicemistrz Matematyki klas siódmych - Natalia Wachel.

Gratulujemy !!!

 

 


Informacja: p. Jolanta Frejowska, zdjęcia p. Adam Goląb

MIEJSKI KONKURS PLASTYCZNY - „MAMA, MATUSIA, MATEŃKA..."

 

             W poniedziałek 28.05.2018 roku, uczennica z klasy 4a Lidia Baron zdobyła nagrodę w miejskim konkursie plastycznym „Mama, Matusia, Mateńka..."
Serdecznie Gratulujemy !!!

 

Informacja i zdjęcie: Pani Karina Sornek 

 

MOCNA REPREZENTACJA DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW 

w lekkoatletycznych zawodach

         Wyśmienity start w czwórboju lekkoatletycznym zanotowały dziewczęta z SP nr 11. Na sukces drużyny złożyły się wyniki sześciu zawodniczek startujących w czterech konkurencjach: skok w dal, rzut piłeczką palantową, bieg na 60 metrów i bieg na 600 metrów.
Bardzo dobra dyspozycja Doroty Mazurczyk, Oli Burmer, Wanesy Kani, Wiktorii Moroz, Wiktorii Koper i Ani Koseły złożyła się na największy sportowy sukces w roku szkolnym 2017/2018 – II miejsce w finałach miejskich szkół podstawowych w czwórboju la.
Dodatkowo w pierwszej trójce najlepiej punktujących zawodniczek znalazła się Dorota Mazurczyk, zdobywając brązowy medal!
Drużynie chłopców niewiele brakowało do zdobycia brązowego medalu. Ostatecznie po zaciętej rywalizacji z dwunastoma tyskimi drużynami zajęli IV miejsce. Indywidualnie wyróżniono Dawida Parysza, który (podobnie jak Dorota) uplasował się na trzecim miejscu najlepiej punktujących zawodników.
Drużynę lekkoatletyczną stanowili: Dawid Parysz, Wiktor Bugno, Łukasz Szmajda, Miłosz Barański, Julek Żurawski, Hiep Nguyen, Łukasz Szafron, Tymek Holski i Szymon Mrugała.

BRAWO WY!!!

 

Informacja i zdjęcia p. Joanna Wenklar

NAGRODY WRĘCZONE!


       Czas sportowych podsumowań już się rozpoczął. W miniony piątek w hali sportowej przy al. Marszałka Piłsudskiego odebraliśmy indywidualne nagrody za uczestnictwo i wysokie lokaty w XXXVI Tyskim Kryterium Biegów Przełajowych.
Nagrodzeni medalami i sportowymi niespodziankami zostali: Maja Rubka (I m), Julia Siersiecka (II m), Janek Cymerlik (I m), Piotrek Moroz (III m), Miłosz Barański (I m), Ola Burmer (I m) i Mateusz Garliński (III m).
Niektórzy uczniowie klas III nie mogli odebrać nagród osobiście ponieważ aktualnie wypoczywają na „Zielonej Szkole” w Darłówku. Nie muszą się jednak martwić – niespodzianki czekają na nich u nauczycieli wychowania fizycznego.
Przypominamy, że dzięki wspaniałej sportowej postawie biegaczy, SP nr 11 zajęła II miejsce
w klasyfikacji generalnej. TAK TRZYMAJCIE!  GRATULUJEMY!

 

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Joanna Wenklar

KOLEJNY SUKCES NASZYCH LEKKOATLETEK

 

        Dziewczęta, po wspaniałym występie w czwórboju lekkoatletycznym w Tychach, zakwalifikowały się do półfinałów wojewódzkich w Mikołowie (w tej samej dyscyplinie).
Stamtąd również przywiozły medal, tym razem brązowy. Nasze zawodniczki wróciły zadowolone i z nowymi rekordami życiowymi w skoku w dal i w biegu na 60 metrów.
Dziewczyny – ROZPIERA NAS DUMA!!!
Dziękujemy za Waszą waleczność i (mimo zakwasów) jeszcze lepsze życiowe rezultaty:)
Zwycięski, niezmienny skład drużyny: Dorota Mazurczyk, Aleksandra Burmer, Wanesa Kania, Wiktoria Moroz, Wiktoria Koper, Anna Koseła.

 

Informacja i zdjęcia p. Joanna Wenklar

I TYSKI ZLOT SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH

         We wtorek 24 maja 2018 roku, reprezentantki Samorządu Uczniowskiego – Natalia Barańska (5a) i Patrycja Płachta (7b) razem z opiekunką SU, udały się do Urzędu Miasta w Tychach na I Zlot Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych. Pomysłodawcą spotkania była Szkoła Podstawowa nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach. Zlot został objęty patronatem Pani Prezydent Miasta Tychy Darii Szczepańskiej oraz Młodzieżowej Rady Miasta Tychy.

Spotkanie składało się z cyklu wykładów: bardzo ciekawą prezentacją rozpoczęła pani dr Maria Lipok – Bierwiaczonek - „Tychy nieoczywiste. Tyskie historie i tajemnice”; „Sportowe sukcesy tyszan” pokazał nam pan Piotr Zawadzki; o działalności Samorządu Miasta Tychy opowiedziała Przewodnicząca Komisji Porządku Publicznego i Zdrowia Rady Miasta Tychy pani Urszula Paździorek – Pawlik a o Tyskim Budżecie Partycypacyjnym – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM Tychy – pani Krystyna Rumieniuch.

Na koniec przewodniczący SP 13 zaproponował uczestnictwo we wspólnej kampanii „Senior – Junior”. Ma ona polegać m.in. na pomocy ludziom starszym i samotnym w codziennych obowiązkach, w spędzaniu wolnego czasu na rozmowach i spacerach z seniorami.

Mamy nadzieję, że w naszej szkole znajdą się chętne osoby do włączenia się w to ciekawe przedsięwzięcie. Zapraszamy do zgłaszania swoich kandydatur do SU SP 11.

 

 

Informacja i zdjęcia: p.i Joanna Wenklar

ZMAGANIA WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW ZAKOŃCZONE

         W czwartek 24 maja 2018r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach odbył się finał wojewódzki Wielkiej Ligi Czytelników.

Do konkursu przystąpiło 55 szkół z całego województwa ale tylko nieliczne, tak jak nasza szkoła, wystawiły dwie drużyny: pierwszą z klas młodszych (1-3) i drugą z klas starszych (4-7). Naszymi reprezentantami byli: Julia Pierzchała (2a), Łukasz Drob (2b), Natalia Barańska (5a), Miłosz Barański (5a) i Natalia Wachel (7a).

Zadania były godne finału: szczegółowe i wymagające perfekcyjnej znajomości lektury. Nasi oczytani uczniowie ukończyli zmagania zadowoleni.

Niestety na wyniki przyjdzie nam poczekać aż do 9 czerwca 2018 r., kiedy to podczas VII Wielkiej Zabawy Rodzinnej w Katowicach nastąpi ogłoszenie zwycięzców i rozdanie nagród.

 

 

Informacja i zdjęcie: p Joanna Wenklar

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS 1 z 10


        Zbigniew Piekarek wygrał międzyszkolny konkurs 1 z 10 organizowany przez SP 35 w Tychach. Gratulujemy Zbyszkowi!

 Informacja: p. Jolanta Frejowska, zdjęcie: p.Adam Gołąb

KONKURS CZYTELNICZY „JEŻYCJADA” 


         Uczniowie z klasy 5a wzięli udział w powiatowym konkursie czytelniczym "Jeżycjada". Po kilku godzinach walki i wielu konkurencjach zdobyli 4 miejsce - z wyróżnieniem. Reprezentanci ubrali koszulki z logo szkoły. Cieszymy się razem z nimi!

 

 

Informacja  p. Paulina Palowska 

 

LIP DUB JEDENASTKI 

        To chyba jeden z dłużej oczekiwanych filmów. Swoją premierę wideoklip miał podczas jubileuszu 60-lecia JEDENASTKI. Zapraszamy do oglądania.

 

 

Informacja: Pan Adam Gołąb

 

JUBILEUSZ 60-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 11 IM. MARII CURIE–SKŁODOWSKIEJ

W TYCHACH 

 

         14 i 15 maja 2018 roku odbyły się uroczyste obchody 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Curie – Skłodowskiej w Tychach. Uroczystości poprzedziła Msza Św. w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela, którą celebrował proboszcz parafii ks. dr Piotr Szołtysik. W drugim dniu po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna pełna wspomnień, muzyki oraz pokazów tanecznych.
Przybyli goście mogli również zwiedzić szkołę, a absolwenci spotkać się ze swoimi nauczycielami i kolegami. Była również okazja do obejrzenia wystawy malarstwa, kronik szkolnych oraz zdjęć sprzed lat, a także filmów z minionych szkolnych uroczystości.
Dziękujemy wszystkim Gościom za przybycie i udział w uroczystościach jubileuszowych „NASZEJ JEDENASTKI”

                                                                                                 Wicedyrektor p. Barbara Fatyga

 

 

Zdjęcia p. Adam Gołąb

 


       Dziękujemy za cudowne życzenia. Staną się one inspiracją do realizacji wszystkich starych i nowych planów i zamierzeń. Dziękujemy, że byliście z nami.

 

                                                                                            Dyrektor Szkoły p. Marzena Nogaj 

 

 

 

 

 

 Zapraszamy do galerii zdjęć    

                                                       

PREZENTY DLA ŚWIETLICY 

        Świetliki bardzo dziękują Pani Wiceprezydent Darii Szczepańskiej za prezenty: gry stolikowe i puzzle, które ofiarowała z okazji 60-lecia istnienia naszej szkoły.

 


Informacja: p. Bożena Żyłka, zdjęcie p. Karina Sornek

JUBILEUSZOWE PREZENTY DLA BIBLIOTEKI


Dziękujemy za wspaniałe prezenty otrzymane z okazji jubileuszu 60-lecia naszej szkoły.

 

Zdjęcia: Pan Adam Gołąb
Informacja: Pani Katarzyna Jarosz

ŻYCZENIA I LISTY GRATULACYJNE OD NASZYCH ZNAMIENITYCH GOŚCI

 

Zdjęcia p. Adam Gołąb

60-LAT MINĘŁO 


       Obchody 60-lecia szkoły były okazją do PODRÓŻY W CZASIE, zarówno dla absolwentów, jak i nauczycieli. Niezmiernie miło było spotkać swoich byłych uczniów, obserwować wzruszenie na twarzach absolwentów z pierwszych lat pracy szkoły przeglądających stare kroniki.
Byli uczniowie Jedenastki z rozrzewnieniem wspominali szkolne czasy. Wędrówki szkolnymi korytarzami,  co chwilę przerywały okrzyki: to była nasza sala, a tu gabinet pani pielęgniarki, a tu stał kościotrup…. Cieszymy się, że byliście.

 

 

 


Informacja i zdjęcia: Pani Joanna Loska-Rychlik 

COOLINARNI MISTRZOWIE 


      W dniu obchodów 60-lecia naszej szkoły, w Kuchni Uczniowskiej odbył się Miejski Konkurs „Coolinarni Mistrzowie”, którego patronką jest Pani dr Urszula Paździorek-Pawlik.
Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Zdrowe smarowidła i pasty kanapkowe”. W II etapie konkursu wzięło udział 6 szkół. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu zdrowego odżywiania, umiejętnością współpracy, planowania, odwagą, kreatywnością i zwinnością.
W jury zasiedli przedstawiciele Fundacji JemyEko Pani Anna Pawelec oraz Pani Anna Gepfert, a także Pani Dagmara Lach trenerka i zawodniczka GKS Polonia Tychy.
Zwyciężyła drużyna ze szkoły nr 37, nasi uczniowie wywalczyli miejsce 4. Sponsorami nagród w konkursie byli: Rada Rodziców, fundacja JemyEko, Zagroda i Ogrodnictwo Niezłe Ziółka w Mikołowie. Sponsorem produktów wykorzystanych do przygotowania past- Szkoła Podstawowa nr 11. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za wspólnie spędzony czas.


Konkurs przygotowały i prowadziły: Pani Joanna Dobrzańska, Pani Anna Gniewek, Pani Joanna Wenklar i Pani Joanna Loska-Rychlik.

 

 

 

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

Informacja i zdjęcia p. Joanna Loska-Rychlik

GOŚĆ SPECJALNY – PANI BEATA BIAŁEK 

        Uczniów klasy 4a odwiedziła pani Beata Białek, nauczycielka wychowania fizycznego, pracująca w Szkole Podstawowej w Czułowie. Pani Beata jest pasjonatką chodzenia po górach, zdobyła wiele szczytów w Polsce i za granicą, często też zamienia plecak na rower i wtedy jej domem przez całe tygodnie jest namiot, a łóżkiem karimata i śpiwór.

Nauczycielka opowiadała dzieciom o przygotowaniach do podróży, o zasadach panujących w górach i na szlakach. Przyniosła ze sobą rekwizyty potrzebne do chodzenia po górach i do jazdy na rowerze. Zachęcała też ich do aktywności fizycznej, na początek takiej zwykłej, rekreacyjnej, a potem może coś więcej. Pani Beatko BARDZO DZIĘKUJEMY.

 

 

Informacja i zdjęcia: Pani Barbara Fatyga

 

MIEJSKI KONKURS RECYTATORSKI „ KOCHAM CIĘ, POLSKO!”


        10 maja w Szkole Podstawowej nr 18 w Tychach odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski. Uczestnicy recytowali wiersze o Polsce w trzech kategoriach wiekowych. Byli to najlepsi recytatorzy z tyskich szkół z klas I-III. Nasza uczennica z klasy II Julia Pierzchała zachwyciła jurorów oraz publiczność i zdobyła I miejsce. Lenka Flasińska z klasy I i Wiktor Leszczyński z klasy III zaprezentowali się również bardzo ładnie i zdobyli IV miejsca. GRATULUJEMY NASZYM RECYTATOROM!

 

Informacja i zdjęcia p. Lidia Szymańczyk

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O ŚWIĘTYM JANIE PAWLE II
DLA KLAS V–VII


        27.04.2018 r. odbył się „Szkolny Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II” dla klas V – VII. W konkursie wzięło udział 6 klas, każdą klasę reprezentowały 3 osoby.
I miejsce w konkursie zajęła klasa VII a:
Natalia Wachel, Agnieszka Osetek, Aleksandra Krzemińska.
II miejsce w konkursie zajęła klasa V a: Natalia Barańska, Wiktoria Moroz, Oliwia Śmigiel
III miejsce w konkursie zajęła klasa VI a:
Julia Protaś – Kowalska, Aron Furmanek, Jakub Śmiglak.
Po przeprowadzonym konkursie każdy uczestnik konkursu otrzymał obrazek ze Świętym Janem Pawłem II i obecnym Papieżem Franciszkiem. Za pierwsze, drugie i trzecie miejsce uczniowie dostaną nagrody książkowe oraz dyplomy. Nagrody zostaną wręczone zwycięzcom konkursu na Pikniku Rodzinnym dnia 1 czerwca 2018 r.

Konkurs zorganizowały Panie katechetki Barbara Przydatek i Magdalena Salwerowicz.

 

 

Informacja p. Barbara Przydatek

MISJA BUDŻET. OGARNIAMY WYDATKI.

          Klasa 7 b uczestniczyła  w projekcie edukacyjnym organizowanym przez Ministerstwo Finansów: MISJA BUDŻET. OGARNIAMY WYDATKI. Zajęcia w ramach tego projektu miały zachęcić uczniów do zgłębienia wiedzy z zakresu finansów i budżetu. W ramach realizacji projektu uczniowie obejrzeli film edukacyjny ukazujący czym jest budżet i na co są wydawane pieniądze z budżetu państwa i zagrali w grę edukacyjną, w której zabawa połączona z planowaniem budżetu rodzinnego dostarczyła niezapomnianych wrażeń nie licząc symbolicznych nagród, które każdy uczeń otrzymał (sponsorowane przez Ministerstwo Finansów ). W ramach programu wypracowano projekt inwestycyjny „Tu jest budżet”
Opiekunami projektu byli: wicedyrektor p.Barbara Fatyga i nauczyciele p.Karolina Fatyga Koń i p. Jolanta Frejowska

JUST DANCE

      Just dance (Po prostu tańcz) nabiera rozmachu. Do akcji zapoczątkowanej przez klasę 2 a dołączyły  1 a, 1 c, 3 b i 3 c.  Akcja prowadzona jest w ramach projektu miejskiego "Zdrowe Tychy".

 

 

 

 

 

 

MEDAL DLA „JEDENASTKI”

        Sukcesem zakończyły się rozgrywki międzyszkolne w piłce nożnej chłopców. Nasza drużyna wywalczyła III miejsce, przegrywając tylko jeden (!!!) mecz w całym turnieju.
Wyczerpująca rywalizacja rozpoczęła się od meczów grupowych. Drużyna 11-stki łatwo pokonała SP 35, SP 17 i zremisowała z SP 3 – co dało jej awans do grupy finałowej. Tam kolejne szkoły (SP 40 i SP 7) uległy naszym wspaniale spisującym się zawodnikom.
Przegrana z SP 1 zapewniła nam brązowy medal. O pierwszym i drugim miejscu zdecyduje mecz rozegrany między SMS’em Tychy i SP 1.

Brawa należą się: Dawidowi Paryszowi, Wiktorowi Bugno, Miłoszowi Barańskiemu, Tymoteuszowi Holskiemu, Łukaszowi Szafronowi, Maksymilianowi Gajewskiemu, Bartoszowi Pawełczykowi, Hiepowi Nguenowi i Sebastianowi Pokorskiemu.

Gratulujemy waleczności, zgrania i wytrwałości WSZYSTKIM zawodnikom!

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Joanna Wenklar

Więcej zdjęć w galerii

TYSKIE KRYTERIUM BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH- WYBIEGANE II MIEJSCE

          Zakończyła się tegoroczna edycja TKBP.Bardzo liczna grupa biegaczy  ze Szkoły Pods tawowej nr 11 spisała się wyśmienicie.Już dwa pierwsze jesienne biegi pokazały możliwości naszych uczniów.
Dzięki zaangażowaniu pani Joanny Dobrzańskiej, pani Pauliny Palowskiej i pani Joanny Wenklar, na dwa wiosenne biegi, udało się zebrać grupę zmotywowanych dzieci (tych młodszych i tych starszych). Nie zawiedli faworyci, udało się też odkryć nowe talenty lekkoatletyczne.
Po zaciętej walce, w ostatnim biegu, „przeskoczyliśmy” SP 10 i zajęliśmy II miejsce tuż za SP 35.
GRATULUJEMY!!!

Podziękowania należą się rodzicom, którzy przyjechali na zawody i dopingowali swoje pociechy.
P. S. O indywidualnych wyróżnieniach poinformuję po weryfikacji wyników przez organizatora biegów.

Informacja p. Joanna Wenklar

FINALISTA MASTERCHEF JUNIOR W NASZEJ KUCHNI

      7 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  warsztatach, które prowadził Kuba Tomaszczyk finalista I edycji programu MasterChef Junior. Tej przyjemności doświadczyli uczniowie, którzy wygrali szkolny konkurs na logo restauracji serwującej zdrowe śniadania. Wspólnie z Kubą przygotowali kolorowe naleśniki z farszem serowo-łososiowym z dodatkiem szczypiorku, kolendry i cebulki. Dodatkowo Kuba udzielił uczestnikom warsztatów krótkiego kursu na temat krojenia cebuli oraz... podrzucania naleśników na patelni. Większość oba kursy zaliczyła z wynikiem bardzo dobrym. Nie polała się ani jedna kropla krwi,  ani żaden naleśnik nie wylądował na podłodze.

Warszaty poprzedzone były spotkaniem wszystkich uczestników konkursu z naszym gościem, który odpowiadał na wiele pytań, a potem złożył mnóstwo  autografów i z cierpliwością pozował do wielu zdjęć.

 

 

 

 

Więcej zdjęć z warsztatów znajdzieszw galerii

Informacja i zdjęcia p. Joanna Loska-Rychlik

 

CZARODZIEJSKIE SZTUCZKI Z PIŁKĄ

CZYLI FREESTYLE FOOTBALL

 

          W środę 25 kwietnia 2018 roku odwiedzili naszą szkołę wyjątkowi goście. Przedstawiciel fundacji MultiIntegra pan Dawid Kołodziejczyk przyprowadził dwóch zawodników uprawiających freestyle football – Roberta Bejdę i Rafała Patkowskiego.
Na początku spotkania goście zaprezentowali swoje niecodzienne umiejętności w krótkich pokazach freestyl’owych. A potem przyszedł czas rozmowę. Zadawaliśmy mnóstwo pytań, na które sportowcy chętnie odpowiadali. Dowiedzieliśmy się m.in. jakich butów i jakiej piłki używać, żeby szybciej nauczyć się sztuczek piłkarskich, jak długo i często trzeba trenować, żeby móc zaprezentować się w zawodach freestyl’owców, jakie futbolowe triki są najtrudniejsze.
Następnie zaproszono nas do wspólnej zabawy – mogliśmy spróbować swoich sił w tej trudnej sztuce operowania piłką.
Na koniec czekała nas niespodzianka. Odwiedził nas Wilczek – oficjalna maskotka Młodych Wilków. Przywitał się z nami, poznaliśmy krótką historię wyboru akurat wilka na maskotkę GKS’u i zrobiliśmy sobie wspólną, pamiątkową fotografię.

Dziękujemy za spotkanie:)

 

 

Informacaj i zdjęcia p. Joanna Wenklar

Więcej zdjęć w galerii

FINALISTKA OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO

       Nikola Mosler, uczennica klasy 4a przeszła do finału olimpiady języka angielskiego zorganizowanego przez szkołę języków obcych Best. Zeszłej soboty odbył się finał i Nikola zdobyła II miejsce w całym powiecie! Gratulujemy!!!

Informacja i zdjęcie p. Karolina Fatyga

TYDZIEŃ BIBLIJNY

       Od 15 kwietnia obchodzono X Ogólnopolski Tydzień Biblijny, trwał on również w naszej szkole. Rozpoczęliśmy go w poniedziałek, gdy przy wejściu na korytarzu można było spotkać na tablicy rozważania na każdy dzień oraz wylosować cytat z Pisma Świętego. Na długich przerwach czytaliśmy Słowo Boże skierowane do nas, a podczas lekcji religii staraliśmy się bardziej poznać czym jest Pismo Święte i w jaki sposób Bóg do nas przemawia.

      Grupy przedszkolne miały okazję zobaczyć różne rodzaje Pisma Świętego, a także malowały sceny z Pisma Świętego, klasy starsze robiły zakładki do Pisma Świętego i oglądały filmy, których tematem przewodnim było Słowo Boże. Nasz prace można zobaczyć na gazetce przy sali 42.

      Postanowiliśmy też stać się prawdziwymi świadkami Jezusa i wyruszyliśmy na miasto mając ze sobą kredy i cytaty z Pisma Świętego głosiliśmy Słowo Boże dosłownie na ulicy, rysując fragmenty z Biblii, pisząc cytaty, a nawet grając w klasy religijne.

     Naszą pracę docenił ks. Proboszcz Piotr Szołtysik, a inicjatywa została pochwalona przez przechodniów, którzy zatrzymywali się i przez samo czytanie włączyli się w Tydzień Biblijny. Bo w końcu „nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”.

 

Informacja i zdjęcia: Pani Magdalena Salwerowicz

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

„Są powody, aby z szacunkiem spoglądać na młodych” – Konfucjusz.

 

Mamy zaszczyt poinformować wszystkich, że uczniowie naszej szkoły:

Julia Pierzchała z kl. 2a,
Łukasz Drob z kl. 2b,
Antoni Warzecha z kl. 3c,
Natalia Barańska z kl. 5a,
Natalia Wachel z kl. 7a,
Miłosz Barański z kl. 5a.

ZWYCIĘŻYLI w powiatowym konkursie Wielkiej Ligi Czytelników i 24 maja będą uczestniczyć w wojewódzkim finale konkursu w Katowicach.

GRATULACJE!!!

 

Informacja: pani Katarzyna Jarosz, zdjęcia: p. Adam Gołąb

WARSZTATY NA TEMAT NIEMARNOWANIA ŻYWNOŚCI Z FUNDACJĄ JemyEKO

         Nasza szkoła zdobyła dofinansowanie z funduszu „Tyskie Inicjatywy Oświatowe” na realizację projektu z zakresu edukacji żywieniowej w 2018 r. Bezpośrednimi beneficjentami pozyskanych tą drogą środków są uczniowie kilku klas młodszych, realizujących systematyczne zajęcia kulinarne w naszej kuchni uczniowskiej.
Zaplanowano dla nich darmowe  warszaty i wycieczki edukacyjne. W kwietniu odbywają się warszaty dotyczące niemarnowania żywności. Dwie pierwsze grupy warsztaty mają już za sobą , dwie następne z niecierpliwością na nie czekają.

Spotkanie z Paniami z Jemy EKO dostarczyło dzieciom dużą dawkę wiedzy, sporo kulinarnych wrażeń i mnóstwo radości.
 

 

 

 

Więcej zdjęć w albumie Warsztaty  z Jemy EKO

 

Informacja i zdjęcia p. Joanna Loska-Rychlik

KONKURS GWARY ŚLĄSKIEJ

             Uczennica klasy 4a - Lidka Baron, brała udział w konkursie gwary śląskiej, gdzie była też obecna Stefania Dyduch osobowość roku 2017.
Trzymamy kciuki z całej siły aż do wtorku i mamy nadzieję, że Lidzia zdobędzie najwyższą lokatę.

 

 

Informacja p. Karolina Fatyga-Koń
 

LAUREATKA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO

        5 kwietnia uczennica naszej szkoły - Natalia Wachel - odebrała nagrodę laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z zakresu języka polskiego. Uroczystość odbyła się w katowickim Pałacu Młodzieży, tam też laureaci konkursów przedmiotowych zostali nagrodzeni za swój wysiłek podziękowaniami Śląskiego Kuratora Oświaty, dyplomem i upominkiem w postaci smartwatcha. Uczennicy towarzyszyła nauczycielka przygotowująca ją do konkursu - pani Paulina Palowska. Natalia by zostać laureatką konkursu musiała uzyskać co najmniej 90% punktów możliwych do zdobycia. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych!

 

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Paulina Palowska

SUKCESY MŁODYCH RECYTATORÓW!

       Kolejny raz uczniowie klas I - III stanęli na wysokości zadania i wzięli udziałw konkursie recytatorskim pt. " Kocham Cię, Polsko", który odbył się dnia 28.03.2018 r. w naszej szkole.
Młodzi recytatorzy zaskoczyli jury: różnorodnością recytowanych tekstów, świetną pamięcią, dobrą dykcją oraz ogólnym wrażeniem artystycznym. Pierwsze miejsca zajęli:
Lena Flasińska,
Julia Pierzchała,
Wiktor Leszczyński.
Laureaci dostali się do międzyszkol nego finału, który odbędzie sięw Szkole Podstawowej nr 18 w Tychach. Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!!!!!

 

Informacja p. Agnieszka Jaromin

X MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIJNY


         16 marca 2018 r. odbył się w Domu Parafialnym przy parafii bł. Karoliny w Tychach X Międzyszkolny Konkurs Biblijny pt. „MĘKA I ŚMIERĆ PANA JEZUSA ". Konkurs był adresowany do uczniów klas trzecich.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III c: Agata Kulińska i Antoni Warzecha, którzy zajęli drugie miejsce. Organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa nr 7 i Ośrodek Christoforos przy parafii bł. Karoliny w Tychach. Uczniowie odebrali nagrody, dyplomy oraz statuetkę anioła dla szkoły.

 


 

Informacja i zdjęcia: Pani Barbara Przydatek

JUST DANCE (PO PROSTU TAŃCZ)

        Kilka dni temu w klasie 2 a zainaugurowano akcję "Po prostu tańcz". To nowoczesny sposób na tradycyjne ćwiczenia śródlekcyjne. Wystarczy mieć komputer, projektor i Internet, by zacząć wyzwalać endorfiny czyli tak zwane hormony szczęścia, a przy tym doskonale się bawić.

 

 

Informacja p. Joanna Loska-Rychlik

LASEROWY PAINTBALL

       W poniedziałek przed świętami uczniowie klasy 4 a wraz z wychowawczynią p. Karoliną Fatygą- Koń byli na nietypowej wycieczce w Katowicach w Laser House, gdzie bawili się  w Laserowy Paintball. Uczniowie wyposażeni w specjalne lasery i kamizelki zostali  podzieleni na grupy, których zadaniem było zdobycie, jak największej ilości punktów.
To była świetna zabawa, ale również doskonała lekcja zasad gry fairplay, współzawodnictwa, jak i działania w grupie.

 

 


 

Informacja i zdjęcia p. Karolina Fatyga - Koń
 

KODEKS KIBICA

         W sobotę 24 marca uczennice naszej szkoły dopingowały zawodniczki MOSM Tychy podczas meczu otwierającego turniej finałowy mistrzostw Śląska młodziczek.
Dziewczyny z 6a obserwowały rozgrzewkę siatkarek, mecz, uroczystość otwarcia turnieju i rozmowy zawodniczek z dziennikarzami.
Uczennice dzielnie kibicowały naszej drużynie i jej trenerowi - Przemysławowi Ciukajowi, który jest nauczycielem wychowania fizycznego w naszej szkole.
Dzięki fantastycznej atmosferze na trybunach uczennice mogły przekonać się jak przyjemne i kulturalne może być kibicowanie.

 


Informacja: p. Paulina Palowska

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W MIĘDZYSZKOLNYM  KONKURSIE PLASTYCZNYM

 

      1 marca zostały ogłoszone wyniki Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego "Bezpieczne zabawy zimowe", w którym uczniowie naszej szkoły zdobyli najwyższe lokaty.

I miejsce-  Maja Pszowska (w kategorii klas I), Alicja Mrugała (w kategorii klas II),

II miejsce - Maja Etlinger (w kategorii klas III),

wyróżnienie - Julia Pierzchała  (w kategorii klas II).

4 kwietnia pani dyrektor Barbara Fatyga  wręczyła laureatkom dyplomy i nagrody rzeczowe.

Serdecznie gratulujemy sukcesów!

 


 

Informacja i zdjęcie p. Joanna Loska-Rychlik

PROJEKT Z KLASĄ

         Szkoła Podstawowa nr 11 w Tychach wzięła udział w jesiennej edycji ogólnopolskiego konkursu „Projekt z klasą” organizowanego przez wydawnictwo „Nowa Era”.
Pani Janina Bartos i pani Katarzyna Jarosz (przy pomocy p. Adama Gołąba) zgłosiły do niego projekt „Literatura za Makulaturę”, który realizują w naszej szkole od ponad 10 lat.
Dzięki udziałowi w tym konkursie Szkoła Podstawowa nr 11 znalazła się w elitarnym gronie placówek, które w szczególny sposób dbają o rozwijanie umiejętności kluczowych swoich uczniów i została uhonorowana tytułem: „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła”.
Ta odznaka symbolizuje, że szkoła:
a) podchodzi do edukacji w sposób nowoczesny,
b) jest otwarta na uczniowskie inicjatywy,
c) tworzy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów,
d) jest atrakcyjna dla rodziców, którzy poszukują dla swoich dzieci szkoły inspirującej i twórczej.

Informacja p. Janina Bartos

AKCJA ŚWIAT W KOLORACH W ŚWIETLICY