2015/ 2016

 

TO JUŻ ...

Wspaniałego, radosnego i bezpiecznego wypoczywania!

 

ZAKOŃCZENIE 3 EDYCJI AKCJI "PIELUSZKA DLA CHOREGO MALUSZKA”

 


„Złotówki do puszki, dla dzieci pieluszki,
a dla Darczyńcy każdego
kawałek czegoś smacznego”


      Pod tym hasłem przebiegała kwesta dobroczynna, zorganizowana przed naszą szkołą w dniu zakończenia roku szkolnego. Każdy, kto wrzucił datek do puszki, mógł poczęstować się smakołykami upieczonymi przez nauczycieli. W trakcie kwesty zebrano 885 zł, kwotę tę zamieniono na 1518 pieluszek. Wraz z pieluszkami zbieranymi w ostatnim tygodniu roku szkolnego, do siedziby Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci w Tychach dostarczono 3591 sztuk pieluszek jednorazowych.
Dziękujemy gorąco uczniom, rodzicom i wszystkim sympatykom szkoły, za przyłączenie się do akcji.


“…bo fajnie jest pomagać”

 

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

 

    Jak co roku, w tym uroczystym dniu, uczniowie otrzymali świadectwa i nagrody. Na tegorocznej uroczystości gościła w naszej szkole Pani Prezydent Daria Szczepańska, która został uhonorowana tytułem Przyjaciela Szkoły. Nasz gość wręczył świadectwa najlepszym  absolwentom szkoły. Specjalne podziękowania otrzymali także najbardziej zaangażowani we współpracę rodzice. Teraz przed uczniami i nauczycielami długo wyczekiwane wakacje.

 

(źródło:www.tychy.pl)

 

       ZDROWE- NIETRUDNE

       W roku szkolnym 2015/2016 braliśmy udział w projekcie edukacyjnym kierowanym dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej „Zdrowe – nietrudne". Celem projektu było kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci oraz promocja zdrowego stylu życia.

 

Informacja p. Dominika Michalak

MISTRZOWSKIE MISTRZOSTWA NAUCZYCIELA JEDENASTKI 

          W Mikołowie rozegrano Mistrzostwa Śląska w minisiatkówce. Wśród czwórek drużyny MOSM i MOSM II zajęły na podium dwa pierwsze miejsca. Jednym z trenerów tych drużyn jest nauczyciel naszej szkoły p. Przemysław Ciukaj. Serdecznie gratulujemy.

 

Informacja: p. Adam Gołąb
Źródło: www.tychy.pl

FINAŁ KONKURSU TAJEMNICE MAGICZNEGO DRZEWA

 

       Finał przeprowadzono w środę 22 czerwca 2016 roku. Wyłonionymi najlepszymi znawcami książek z serii „Magiczne drzewo” byli: (klasy pierwsze) Paweł Czerwik, Maja Rubka, Milena Mieloszyk, Dawid Mikulski, Bartek Młodzik, Nadia Wilczek; (klasy drugie) Borys Kwiatkowski; (klasy trzecie) Natalia Barańska; (klasy czwarte) Wiktoria Sikora; (klasy piąte) Natalia Wachel i (klasy szóste) Oskar Marciniak.

Najwięcej punktów zdobyli Paweł Czerwik (Ia) i Natalia Barańska (IIIa), którzy odpowiedzieli bezbłędnie na wszystkie zadane im pytania. Tuż za nimi uplasowała się Natalia Wachel (Va). Na tę trójkę czekała niezwykła niespodzianka – najnowsze przygody bohaterów „Magicznego drzewa” – „Porwanie Budynia”.

Wszyscy uczestnicy dzielnie walczyli i wszyscy zostali nagrodzeni magiczną szachową figurą.

GRATULUJEMY i cieszymy się z tak uważnych czytelników!!!

P.S. Informacja dla niewtajemniczonych: figury szachowe mogą być użyte do wyczarowania czegoś lub zaczarowania kogoś. Bądźcie czujni!!!

 

 

Informacja i zdjęcie: Pani Joanna Wenklar

NAGRODY ROZDANE

        We wtorek 21 czerwca w sali konferencyjnej Hali Sportowej przy al. Piłsudskiego odbyło się podsumowanie XXXIV Tyskiego Kryterium Biegów Przełajowych. Troje naszych uczniów odbierało statuetki i nagrody dla najlepszych biegaczy w swoich kategoriach wiekowych.

Miłosz Barański zajął 1 miejsce
Karolina Kozak zajęła 2 miejsce
Maja Rubka zajęła 3 miejsce

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Magda Frączek

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

         W piątek 17 czerwca uczniowie klas III, IV oraz V wybierali nowy Samorząd Szkolny. Najwięcej głosów zebrała Daria Stachura z klasy 5b, zaraz za nią z niewielką różnicą głosów uplasowała się Nikola Dziadkowiec z klasy 5a, a trzecie miejsce zajęła Emilia Żogała z klasy 5b.
Dziewczyny dobrały sobie osoby do współpracy i w przyszłym roku szkolnym uczniów reprezentować będą:

Przewodnicząca szkoły:
Daria Stachura kl. 5b

Zastępcy:
Nikola Dziadkowiec 5a
Martyna Orybiewicz 5a
Kacper Chmiel 5a
Emilia Żogała 5b
Kamil Holeczek 5b
Łukasz Nowak 5b

 

Informacja p. Magda Frączek

JĘZYK ANGIELSKI NA WESOŁO

         W poniedziałek 13 czerwca odbył się konkurs z j. angielskiego dla uczniów klas piątych    "Język.angielski na wesoło". Uczniowie grali w multimedialne gry planszowe i odpowiadali na pytania sprawdzające znajomość słówek i form z j. angielskiego. W zestawach pytań znalazły się słówka z tematów: animals, sport, clothes, food, body, hobby, free time oraz czasowniki: have got, to be, there is/there are, czas Present Simple i Continuous. Uczniowie wykazali się wiedzą i refleksem. Była rywalizacja i dobra zabawa. Angielskiego można się uczyć na wesoło.


Wyniki konkursu: I miejsce - Nikola Dziadkowiec
II miejsce - Ola Szczepanek
III miejsce - Emilia Pudełko
wyróżnienie - Michał Koczur i Martyna Orybkiewicz

Informacja i zdjęcia p. Joanna Mędela

UROCZYSTE PODSUMOWANIE I ETAPU PROGRAMU ZDROWE TYCHY


       20 czerwca w naszej „Kuchni Uczniowskiej” odbyło się uroczyste „zdrowe śniadanie” dla przedstawicieli uczniów klas najbardziej zaangażowanych w prace nad projektem „Zdrowe Tychy”.
Po śniadaniu, reprezentacja szkoły w osobach uczniów Oli Burmer, Martyny Muster i Miłosza Barańskiego oraz szkolnych koordynatorów programu, udała się na uroczyste podsumowanie I etapu programu Impreza, która miała odbyć się w Paprocanach, z powodu złych warunków pogodowych przeniesiona została do Pasażu Kultury Andromeda. Zgodnie z regulaminem Programu” Zdrowe Tychy” po wywiązaniu się co najmniej z 4 inicjatyw, szkołom przyznawano sprawność „Zdrowo Jem”. Nasza szkoła wywiązała się z tego z nawiązką, byliśmy organizatorami miejskiego konkursu „Coolinarni Mistrzowie”, braliśmy udział w „Mlecznym Tygodniu”, „Dniu Owoców i Warzyw”, przeprowadziliśmy klasowe i szkole debaty o zdrowiu, naszą szkołę odwiedzili specjaliści z zakresu żywienia i rehabilitacji, mamy szkolnego bloga kulinarnego, którego prowadzi mama Miłosza. Nasza roczna praca zaowocowała przyznaniem tejże sprawności, a co ważniejsze pozytywnie wpłynęła na nasze zwyczaje żywieniowe.
Dodatkowo na uczniów reprezentujących szkoły czekało sporo atrakcji, najważniejszą z nich było spotkanie i warsztaty kulinarne z Kubą Tomaszczykiem uczestnikiem programu Master Chef Junior. Poczyniliśmy już pewne kroki, żeby Kuba w przyszłym roku odwiedził naszą szkołę.

 

 

 

 

Zdjęcia z uroczystości w galerii "Zdrowe Tychy"

II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZO-FOTOGRFICZNY
„OBLICZA WODY"

 

        Z przyjemnością informujemy, że został rozstrzygnięty II międzyszkolny konkurs przyrodniczo- fotograficzny pod nazwą „ Oblicza wody” zorganizowany przez SP 22 im. Rafała Pomorskiego w Tychach, w którym nasi uczniowie zostali laureatami. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy przyrodniczej, promowanie fotografii, jako dziedziny sztuki oraz obserwacja przyrody i dostrzeganie jej piękna. Łukasz Nowak uczeń klasy VB zajął III miejsce za pracę pod nazwą „Podwodny ogród” oraz  Kamila Nocula z klasy VI a otrzymała wyróżnienie za pracę pod tytułem „Zęby smoka” Łukaszowi i Kamili serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
 

Informacja i zdjęcie p. Beata Domagała- Kuś

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ NA UNIWERSYTECIE GAUDEAMUS

      14 czerwca uczniowie klasy 3 a zakończyli letni semestr na Uniwersytecie Dziecięcym Gaudeamus. Jak na prawdziwych studentów przystało w obecności Pani Rektor Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania w Katowicach, wzięli udział w uroczystości zakończeniu roku akademickiego 2015/2016. Rozpoczęła się ona od wysłuchania hymnu Gaudeamus oraz wykładu specjalnego zatytułowanego: "Opowieści z krainy pracy". By otrzymać dokument poświadczający udział w zajęciach, trzecioklasiści musieli zdać małe kolokwium czyli test sprawdzający, co zapamiętali z wykładów, w których brali udział. Test zakończył się powodzeniem i wszyscy uczniowie otrzymali świadectwo ukończenia zajęć.

 

 

Zdjęcia p. Sylwia Piekarek

 

APEL PODSUMOWUJĄCY, CZYLI KONKURSY, NAGRODY I PUCHARY

         We wtorek 14 czerwca odbył się apel podsumowujący rok szkolny 2015/2016. W trakcie apelu zostały rozdane nagrody za różne konkursy.

Wyróżnione osoby w konkursie na zakładkę do książki:
Michał Sucholas 1a, Maja Rubka 1c, Mateusz Mol 2d, Jakub Dekert 2b oraz Nikola Dziadkowiec 5a i Martyna Orybkiewicz 5a. Najwięcej prac wpłynęło od klasy 1c i 2b.

Wyróżnione osoby w konkursie plastycznym "Jak aktywnie spędzam czas wolny":
Milena Mieloszyk 1b, Artur Pokorski 1c, Marianna Feliksiak 1c, Zosia Szwed 1c, Basia Piekarek 1c oraz Wojtek Natora 2b. Dodatkowo za największe zaangażowanie zostały wyróżnione klasy: 1b i 1c .

Poznaliśmy także kandydatki do funkcji przewodniczącej szkoły. Z dużym zainteresowaniem uczniowie czekali na wyniki rywalizacji z okazji Dnia Sportu. W klasyfikacji klas czwartych 1 miejsce zajęła klasa 4a.
W rywalizacji klas piątych 1 miejsce zdobyła klasa 5b, natomiast wśród szóstoklasistów najlepsza okazała się klasa 6a.
Przedstawiciele zwycięskich klas wracali do sal z pucharami, które przez najbliższy rok będą stały na honorowym miejscu.


Najważniejszym punktem apelu było poznanie klas, które w przyszłym roku szkolnym będą nosić miano Super Klasy.

Wśród klas 1-3:
1 miejsce i puchar Super Klasy zdobyła klasa 1c (2240 pkt.)
2 miejsce- klasa 2b (2043 pkt.)
3 miejsce- klasa 2c (1951 pkt.)

Wśród klas 4-6:
1 miejsce i puchar Super Klasy zdobyła klasa 5a (1303 pkt.)
2 miejsce- klasa 4a (1277 pkt.)
3 miejsce- klasa 5b (1099 pkt.)

Warto dodać, że klasy 1c i 5a w nagrodę mogą pojechać na wycieczkę :)

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

ZDARZYŁO SIĘ NA ŚLĄSKU – WALDEMAR CICHOŃ

       2 czerwca odwiedził naszą szkołę pan Waldemar Cichoń. Opowiadał o swojej nowej książce "Zdarzyło się na Śląsku". Książka jest napisana w dwóch wersjach językowych – po śląsku i w literackim języku polskim – prawdziwe bajki z dziejów Górnego Śląska. Autor czytał swoje opowiadania po śląsku... ale nie wszyscy zrozumieli. Dobrze, że przeczytał też wersję w języku polskim.

Opowiadał również o przygodach swojego kota Cukierka z nowej książki "Dziękuję Ci, Cukierku!".
Obie książki do kupienia w bibliotece szkolnej.

 


Informacja: p.Katarzyna Jarosz, zdjęcie: pan Adam Gołąb

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZO-SPORTOWY

„Dobrze liczę, sprawnie ćwiczę, znam pojęcia przyrodnicze”


         25 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 7 w Tychach odbył się Międzyszkolny konkurs matematyczno – przyrodniczo – sportowy „Dobrze liczę, sprawnie ćwiczę, znam pojęcia przyrodnicze”.
Nasza szkołę reprezentowała Natalia Wachel z klasy 5a, Milena Biskup z klasy 5b oraz Małgorzata Szajówka również z klasy 5b. Nasze uczennice zajęły II miejsce oraz otrzymały nagrody książkowe i dyplomy. Uczestniczki konkursu zostały przygotowane przez Panią Jolantę Frejowską i Panią Magdalenę Frączek.

 

Informacja i zdjęcia: Barbara Przydatek

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY PT:. „ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II”


          W kwietniu 2016 roku odbył się konkurs plastyczny dla klas I – III oraz IV – VI pt. „Święty Jan Paweł II”. Konkurs zorganizowała Pani Grażyna Cieślak i Pani Barbara Przydatek. Sponsorem nagród jest ks. Piotr Szołtysik, proboszcz Parafii Św. Jana Chrzciciela w Tychach. Nagrodzone prace można oglądać w sali nr 42.
Wyniki konkursu dla klas I – III: Nagroda – Milena Mieloszyk, klasa 1b Nagroda – Marianna Feliksiak, klasa 1c Nagroda – Maja Rubka, klasa 1c Nagroda – Lidia Baron, klasa 2d Nagroda – Aleksandra Burmer, klasa 3a Nagroda – Martyna Dzierżak, klasa 3a
Wyróżnienie – Paweł Czerwik, klasa 1a
Wyniki konkursu dla klas IV – VI: Nagroda – Wiktoria Zabłocka, klasa 6a Nagroda – Wiktoria Kościelny, klasa 6c Wyróżnienie – Emilia Żogała, klasa 5.

Informacja i zdjęcie p. Barbara Przydatek
 

DZIEŃ SPORTU

       W czwartek 2 czerwca obchodziliśmy Dzień Sportu. Od rana w sali gimnastycznej gromadzili się uczniowie klas IV, V i VI. Celem rozgrywek było zaangażowanie jak największej liczby uczniów, bez względu na umiejętności, promocja aktywności fizycznej, kulturalnego dopingu oraz umiejętność współpracy w grupie. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w różnych konkurencjach.
Była zabawa "Strzelec", "Dwa ognie", wyścigi: z gazetą, na deskorolkach, "Serwobieg", rzuty do kosza, skok w dal oraz rzut piłką lekarską. Uczestnicy dawali z siebie wszystko, a na koniec podziękowali sobie za sportową rywalizację.  Wyniki zmagań poznamy na apelu podsumowującym rok szkolny 2015/2016.
 

 

 

Informacja p. Magdalena Frączek

AKCJA EKOPHONE ZAKOŃCZONA!

     Nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji ekologicznej "Ekophone".  Celem akcji jest promowanie postaw ekologicznych wśród młodych ludzi. Telefony komórkowe są zagrożeniem dla środowiska, gdyż zawierają metale ciężkie takie jak np. kadm i ołów. Od października do maja naszym uczniom udało się łącznie uzbierać 9 kg uszkodzonych lub zepsutych telefonów bez baterii.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji !

 

Informacja p. Magdalena Frączek

 

KARTA ROWEROWA NA DZIEŃ DZIECKA

       W środę 1 czerwca uczniowie naszej szkoły, którzy zdali egzamin teoretyczny z przepisów ruchu drogowego mieli możliwość przystąpienia do egzaminu praktycznego.

Na parkingu przy hali sportowej przy al. Piłsudskiego zostało przygotowane specjalne miasteczko ruchu drogowego.
Rolę organizatorów oraz egzaminatorów pełnili funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz Komendy Miejskiej Policji w Tychach.

Gratulujemy wszystkim uczniom, którym udało się uzyskać uprawnienia do poruszania się rowerem po drogach!

Informacja i zdjęcie: Pani Magdalena Frączek

 

GÓRA GROSZA

       Otrzymaliśmy podziękowanie od Towarzystwa Nasz Dom za udział w ogólnopolskiej akcji Góra Grosza.
 

Informacja p. Magdalena Frączek

 

MATEMATYCZNO SPORTOWE ZMAGANIA

      W środę 18 maja Wiktoria Zabłocka i Zuzia Boguszewska reprezentowały naszą szkołę w konkursie Matmatrix. W czasie, gdy dziewczynki rozwiązywały zadania matematyczne chłopcy zmagali się z rówieśnikami w turnieju piłki nożnej. Śliskie boisko i padający deszcz nie przeszkodziły naszym piłkarzom w zdobyciu 2 miejsca. Skład drużyny: Mateusz Kudela, Dawid Orzechowski, Jakub Nowak, Jakub Prorok, Eryk Altavilla, Kamil Holeczek, Thomas Lorente, Maciek Bakowski, Michał Krzemiński.

Serdecznie gratulujemy :)

Informacja i zdjęcie p. Magdalena Frączek

OGRÓD DOŚWIADCZEŃ Z KLASĄ 5A

         4 maja klasy 4a oraz 5a wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Głównym punktem wyjazdu był Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Na powierzchni ponad 6 ha parku rozmieszczone są:
- urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki,
- ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”,
- ekspozycja sensoryczna „Zapachowo”,
- zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”.

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema jest oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Siedziba Muzeum mieści się przy ul. św. Wawrzyńca 15.

Wszyscy podziwiali meandry współczesnej nauki a wrażenia były niesamowite.

 

Zdjęcia: p. Janina Bartos, informacja: p. Adam Gołąb

 

POROZMAWIAJMY O ZDROWIU- DEBATA

         16 maja w naszej szkole odbyła się debata o zdrowiu, do której uczniowie przygotowywali się już od kliku dni. Każda z klas młodszych przygotowała scenki, które traktowały o szeroko pojętym zdrowiu. Były scenki poświęcone profilaktyce zdrowotnej, zdrowemu odżywianiu, zapobieganiu hałasowi, higienie osobistej. Inne przedstawiały emocje towarzyszące nam w życiu codziennym, tolerancję wobec odmienności, jeszcze inne zachęcały do aktywnego wypoczynku z uwzględnieniem bezpieczeństwa.
Widzowie mieli okazję ustosunkować się do oglądanych sytuacji, czy też uzupełnić prezentowaną myśl przewodnią. Na zakończenie debaty odbył się Quiz sprawdzający wiedzę uczniów. Każda osoba obecna na debacie, miała możliwość odpowiedzenia na zadane pytanie, poprzez podniesienie zielonej lub czerwonej kartki. Wszyscy doskonale znali odpowiedzi, co znaczy, że nasza roczna praca nie poszła na marne.

 

 

 

 

Więcej zdjęć z debaty znajdziesz w galerii


DBAMY O ZDROWIE PRZYSZŁYCH POKOLEŃ

      Dzięki życzliwości leśniczego pana Jerzego Kasprzyka z Nadleśnictwa Świerczyniec, na terenie szkoły zostało posadzone około 100 drzew, tj, buków, dębów, modrzewi i sosenek. Mamy nadzieję, iż znaczna część drzew się zakorzeni i będzie rosła, dając schronienie ptakom, cień dla strudzonych a co najistotniejsze dla nas, więcej czystego powietrza. Z Nadleśnictwem Świerczyniec szkoła współpracuje od wielu lat gdyż nasi uczniowie zbierają kasztany i żołędzie, które są przekazywane jako pokarm dla zwierząt leśnych na zimę. W poprzednim roku zebraliśmy ponad pół tony, a w tym roku ok.1650 kg. Biorąc udział w wycieczkach edukacyjnych do leśniczówki, nasi uczniowie poznawali pracę leśnika, życie roślin i zwierząt w lesie, a na koniec było ognisko i pieczenie kiełbasek.
 

 

Informacja i zdjęcia p. Barbara Fatyga

PIĘKNIEJE OTOCZENIE WOKÓŁ SZKOŁY


         Zmierzając do szkoły można zauważyć, że pojawia się coraz więcej klombików, rabatek czy tez pojedynczo posadzanych kwiatków i krzewów. Największą w tym zakresie aktywnością wykazują się uczniowie z klas piątych. Jedni nasadzają, drudzy dosadzają a jeszcze inni tworzą nowe rabatki. Cieszymy się bardzo, gdyż to dzięki dzieciom pięknieje teren wokół szkoły, a dodatkowo mobilizuje ich do współpracy i dbania o najbliższe otoczenie.
 

 

Informacja i zdjęcia p Barbara Fatyga

ROWEREM DO SZKOŁY – STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ

        W roku szkolnym 2014/15, w ramach współpracy z Oddziałem Regionalnym PZU, szkoła złożyła wniosek o finansowanie zadania prewencyjnego na zakup i montaż przed szkołą stojaków na rowery. Opracowano program „Rowerem do szkoły” i szkoła otrzymała środki finansowe na dwa stojaki, które zamontowane są przed szkołą. Początkowo przy stojakach było niewiele rowerów ale w obecnym roku szkolnym jest ich coraz więcej. Pojawiają się też małe rowerki a nawet hulajnogi. Cieszymy się, gdyż jako szkoła promująca zdrowie nie tylko jemy zdrowo ale i staramy się jak najwięcej ruszać. Możliwość przyjazdu rowerem i bezpieczne pozostawienie go przed szkołą mobilizuje uczniów do zdobywania karty rowerowej a co za tym idzie, przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
 

 

Informacja i zdjęcia p. Barbara Fatyga

LITERATURA ZA MAKULATURĘ

        W piątek 13 maja 2016 roku już po raz trzeci gościł w naszej szkole p. Grzegorz Kasdepke - znany pisarz książek dla dzieci. Opowiadał uczniom o pracy pisarza. Przedstawił swoje nowe książki. Rozmawiał z dziećmi i odpowiadał na wszystkie pytania zadawane przez uczniów. Później rozdawał autografy. Na koniec spotkania złożył wpis do naszej kroniki. To spotkanie było nagrodą dla uczniów, którzy zbierają makulaturę i zgromadzili jej najwięcej.

 


 

 

 

Informacja p. Janina Bartos

„MÓJ ANIOŁ NA ZIEMI…”
Międzyszkolny konkurs literacko - ilustratorski
dla klas trzecich


        12 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach odbyło się rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu literacko – ilustratorskiego dla klas trzecich pt. „Mój anioł na ziemi…”. W konkursie wzięły udział cztery nasze uczennice i wszystkie otrzymały dyplomy i nagrody. Zadaniem konkursowym było napisanie opowiadania, wiersza lub rymowanki o swoim „aniele” i stworzenie do niego ilustracji. A oto laureaci konkursu:
I miejsce – Aleksandra Burmer, klasa III a
III miejsce – Julia Mleczyńska, klasa III a
III miejsce – Kinga Szostek, klasa III b
Wyróżnienie – Oliwia Śmigiel, klasa III a

 

 

 

 

Informacja i zdjęcia p.: Barbara Przydatek

HISTORIA JOGURTU CZYLI WYCIECZKA DO FABRYKI DANONE

      12 maja uczniowie klasy 3 a odwiedzili  fabrykę Danone w Bieruniu, gdzie mieli okazję poznać historię powstania jogurtu oraz samego koncernu Danone. Okazało się, że początki firmy  sięgają roku 1919, wtedy to w  Barcelonie Isaac Carasso, w oparciu o współpracę z Instytutem Pasteura z Paryża rozpoczął produkcję fermentowanych produktów mlecznych. Co ciekawe, pierwsze jogurty pod nazwą Danone były sprzedawane w barcelońskich aptekach, jako lek na trawienie. Po sporej porcji wiadomości nadszedł czas na degustację, uczniowie mogli skomponować na bazie jogurtu naturalnego swój  jogurt smakowy.  Dużą niespodziankę stanowiło pojawienie się smoka Danonka i Dużego Głoda, z którymi dzieci chętnie robiły sobie zdjęcia. Na zakończenie wizyty  każde dziecko zostało obdarowane drobnym upominkiem.

 

 

Więcej zdjęć znajdziesz w albumie

POKAZ ILUZJI


        12 maja gościliśmy w naszej szkole iluzjonistów. Podziwialiśmy niezwykły pokaz iluzji i umiejętności artystycznych. Człowiek sprężyna, magik, klaun oraz taneczne trio zapewniło nam uśmiech i dobrą zabawę. Goście przyjechali do nas z Ukrainy. Ich popisowy numer- "człowiek sprężyna" mieliśmy okazję oglądać w programie "Mam talent".

 

 

 

Informacja  p. Dominika Michalak, zdjęcia p. Halina Kulka

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZO- EKOLOGICZNY
„Jeden z dziesięciu” dla klas szóstych


      11 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Tychach odbył się XIII Międzyszkolny konkurs Przyrodniczo – Ekologiczny pt. „Jeden z dziesięciu”. Nasza szkołę reprezentował Oskar Marciniak z klasy 6 a, natomiast kibicował mu Marcin Cincio z klasy 6 a. Oskar zajął IV miejsce.

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Barbarz Przydatek

ZNAKOMITE MIEJSCE W KONKURSIE CZYTELNICZYM  JEŻYCJADA

 

         W środę 11 maja uczennice z klasy 5 a: Agnieszka Deda, Aleksandra Krzemińska, Natalia Wachel brały udział w Rejonowym Konkursie Czytelniczym Jeżycjada. Wykazały się doskonałą znajomościątreści książki: "Brulion Bebe B." i biografii autorki p. Małgorzaty Musierowicz. Spisały się świetnie i zajęły znakomite II miejsce. Gratulujemy sukcesu!
 

 

 

Więcej zdjęć z konkursu w albumie "Jeżycjada"

Informacja i zdjęcia p. Janina Bartos

KLASY VI B i VI C NA GÓRSKICH SZLAKACH
„Hej, góry, nasze góry…!”


        Niedługo koniec roku szkolnego. Będziemy się żegnać, nasze drogi się rozejdą najpierw na wakacje a potem do różnych gimnazjów. Na pożegnanie wspólnie spędzonych sześciu lat, zaplanowaliśmy dwudniową wycieczkę w Beskidy. Podróż rozpoczęliśmy pociągiem z Tychów do Węgierskiej Górki a potem autobusem do Żabnicy. Stąd zabrano nasze bagaże a my pełni optymizmu, spacerkiem ruszyliśmy do gospodarstwa agroturystycznego „U Dudków”, na Hali Boraczej. Tam czekał na nas obiad, mogliśmy odpocząć na świeżym powietrzu, pograć w piłkę, na ognisku upiec kiełbaski a na koniec dnia potańczyć na dyskotece.
Drugiego dnia udaliśmy się do schroniska PTTK na Hali Boraczej. Wędrując szlakiem podziwialiśmy wspaniałe widoki a w schronisku czekały na nas niesamowitej wielkości przepyszne jagodzianki. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Przemierzając autobusem odcinek między Żabnicą a Węgierską Górką widzieliśmy schron „Wędrowiec”, wybudowany w 1939 roku, aby stawiać opór wojskom niemieckim, napierającym na Polskę, w pierwszych dniach II wojny światowej. W Węgierskiej Górce pospacerowaliśmy nad rzeką Sołą a po południu pociągiem wróciliśmy do Tychów. Były to świetnie wykorzystane dwa dni w ruchu. Wszyscy cali, zdrowi i zadowoleni wróciliśmy do naszych domów.

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Barbara Fatyga

 

CHŁOPCY NA MEDAL

         W środę 11 maja reprezentacja chłopców brała udział w Igrzyskach Powiatowych Szkół Podstawowych w czwórboju lekkoatletycznym. Drużyna w składzie: Dawid Szmajda, Bartosz Holski, Jakub Nowak, Mateusz Kudela, Jakub Prorok, Bartłomiej Wiecheć oraz Kacper Chmiel rywalizowała w następujących konkurencjach: rzut piłeczką palantową, skok w dal, bieg na 60m oraz bieg na dystansie 1000m. Chłopcy spisali się bardzo dobrze kończąc rywalizację na 3 miejscu! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
     

 

 

PODSUMOWANIE  XXXIV TYSKIEGO KRYTERIUM BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH

         Zakończyły się zawody z serii Tyskiego Kryterium Biegów Przełajowych. Po czterech biegach reprezentacja naszej szkoły zdobyła 5 miejsce w klasyfikacji generalnej.
W klasyfikacji indywidualnej w swoich kategoriach wiekowych:
Miłosz Barański zajął 1 miejsce
Karolina Kozak zajęła 2 miejsce
Maja Rubka zajęła 3 miejsce

Serdecznie gratulujemy !

Informacje i zdjęcia p. Magdalena Frączek
 

WYGRANA W KONKURSIE "RYSUJ WIERSZEM"

        Uczennica klasy 1c Zosia Szwed zdobyłaI miejsce w I edycji międzyszkolnego konkursu "Rysuj wierszem" organizowanego przez Zespół Szkół STO pod patronatem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.
 

 

Informacja p. Maryla Cymerlik

 

TRZYMAJ FORMĘ

        Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym Trzymaj Formę! Tegoroczne hasło promujące program to : Teraz Polska Trzyma Formę! Celem programu jest edukacja w zakresie kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej oraz ich rodzin poprzez promocję aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Podczas lekcji oraz zajęć dodatkowych uczniowie poznają zasady zdrowego odżywiania, samodzielnie przygotowują smaczne i przede wszystkim zdrowe posiłki, przygotowują gazetki tematyczne, a także uczestniczą w zajęciach sportowych oraz rywalizują z rówieśnikami w międzyszkolnych zawodach sportowych.
 

Informacja p Magdalena Frączek

 

SZKOLNE DEBATY O ZDROWIU

 

 

 POROZMAWIAJMY O ZDROWIU - SPOTKANIE Z DIETETYKIEM


         11 maja w ramach „Szkolnych debat o zdrowiu”, odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas drugich i trzecich z dietetykiem- Panią Jowitą Pach. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania. Między innymi dowiedzieli się co jeść, aby dobrze się uczyć. Nasz gość potwierdził, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które daje nam siłę na pierwsze godziny lekcyjne. Zachęcał uczniów do picia wody i zażywania dużej ilości ruchu.

 

 

 

POROZMAWIAJMY O ZDROWIU- SPOTKANIE UCZNIÓW KLASY 2 A I 3 A Z PANEM MICHAŁEM SZUPLAKIEM FIZJOTERAPEUTĄ W KKS POLONIA TYCHY


          W ramach „szkolnych debat o zdrowiu”, które odbywają się w naszej szkole w miesiącu maju, na zajęciach wychowania fizycznego klas 2 a i 3 a gościł Pan Michał Szuplak, który jest także fizjoterapeutą w Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy. Gość bardzo wyczerpująco i ciekawie odpowiadał na wszystkie zadane przez uczniów pytania. Były one związane z ruchem, sportem i zdrowym odżywianiem. Pan Michał zademonstrował, jak poprawnie wykonywać proste ćwiczenia typu skłony czy brzuszki. Uczniowie dowiedzieli się, jak uniknąć kontuzji, dlaczego ważna jest rozgrzewka i co wspólnego ma odżywianie z naszą sprawnością fizyczną.
 

 

 

Zdjęcia ze spotkania znajdziesz w galerii

 

KOLEJNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W TYSKIM KRYTERIUM


         W dniu 5 maja 2016 roku odbył się czwarty bieg w ramach XXXIV Tyskiego Kryterium Biegów Przełajowych. Uczniowie szkół podstawowych licznie zgromadzili się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany. Najmłodszymi reprezentantami naszej szkoły byli: Maja Rubka, Julia Siersiecka, Michał Zadworny oraz Adam Krasoń. Medale w swojej kategorii wiekowej zdobyli uczniowie z rocznika 2007: Miłosz Barański- srebrny, Karolina Kozak również srebro oraz Oliwia Śmigiel- brąz. Wysokie czwarte miejsce wywalczyła Aleksandra Burmer w kategorii dziewcząt z rocznika 2005-2006, a także Dawid Szmajda w kategorii chłopców z rocznika 2003-2004. Dodatkowo miejsca punktowane zajęli: Bartosz Holski, Jakub Nowak oraz Jakub Prorok.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

Informacja i zdjęcia p. Magdalena Frączek
 

KINO SZKOŁA

       Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Curie – Skłodowskiej w Tychach już po raz trzeci uczestniczą w ciekawym projekcie edukacyjnym i profilaktyczno-społecznym "Kino Szkoła". Dzieci spotykają się co miesiąc w naszym Teatrze Małym. Najpierw rozmawiają z prowadzącym na wybrany temat, będący przygotowaniem do odbioru filmu którego bohaterami są dzieci w wieku około 10-14 lat. Treścią oglądanych projekcji są problemy młodych ludzi, którzy w ten sposób uczą się rozwiązywania różnych życiowych problemów. Dzięki sytuacji obejrzanej na ekranie dzieci przygotowują się na różne rzeczywiste sytuacje życiowe. Dopełnieniem filmu i warsztatów jest rozmowa na lekcji wychowawczej w szkole.
W tym roku szkolnym filmy i warsztaty poświęcone są następującym zagadnieniom:
1. Jak przetrwać w grupie? - film: "Krokodyle z przedmieścia".
2. Świat jest ciekawy, bo różnimy się od siebie. O uprzedzeniach i tolerancji - "Siostry wampirki".
3. Talent to nie wszystko. Jak spełniać marzenia? - "Misja: Gwiazda".
4. Czy warto udawać kogoś, kim się nie jest? - Antboy".
5. Dziewczyny kontra chłopcy - Dlaczego trudno nam się porozumieć? - Mecz życia".
6. Trudne relacje rówieśnicze. Dlaczego jedni znęcają się nad innymi? - Twardziele".
7. Uzależnienie od Internetu i telefonu. - "Brak zasięgu".
8. Relacje w cyberświecie. - Trwałe i prawdziwe? - "Hinokio".
9. Lepszy taki brat niż żaden. O relacjach w rodzinie. - Superbrat".


               Uczniowie są zainteresowani zarówno rozmową jak i filmem. Świadczy o tym fakt, że najważniejsze fragmenty filmu oglądają w zupełnym skupieniu i w ciszy. Po skończeniu seansu często biją brawa. Są wzruszeni, mają nawet łzy w oczach.

 

 

Informacja p. Barbara Fatyga

Zdjęcia p. Magdalena Frączek

SPOTKANIE Z PIŁKARZAMI GKS TYCHY

        

       28 kwietnia mieliśmy wielką przyjemność już po raz trzeci, gościć w naszej szkole, sportowców zespołu GKS TYCHY !!! Tym razem odwiedzili nas  piłkarze: grający z numerem 2 obrońca Marcin Grzybek, grający z numerem 21 pomocnik Marcin Radzewicz oraz Michał Glanowski pomocnik z numerem 31. Gościliśmy również  rzecznika Tyskiego Sportu Pana Krzysztofa Trzoska oraz maskotkę klubu. :-)

Uczniowie mieli okazję usłyszeć krótką historię klubu, zadać pytania dotyczące treningów i stosowanej przez zawodników diety. Oczywiście nie mogło obyć się bez meczu uczniów z zawodnikami GKS-u, który był niewątpliwą atrakcją spotkania. Był także czas  dla łowców autografów.  

 

Zdjęcie i informacja p. Dominika Michalak

PRZEDSZKOLAKI INTEGRUJĄ SIĘ Z HISTORIĄ NASZYCH PRZODKÓW
 

        27 kwietnia w naszej pięknej Izbie Pamięci pojawili się najmłodsi zwiedzający. Grupa przedszkolna w wieku od 3 do 5 lat z przedszkolnego Punktu Integracyjnego „Mała Klanza” podziwiała muzealne eksponaty. Gospodarz Izby Pan Krzysztof Oliwa barwnie przedstawił najmłodszym eksponaty zgromadzone w Izbie Pamięci oraz życie naszych przodków. Dziękujemy za wizytę najmłodszym i zapraszamy ponownie.
 

Zdjęcie: p. Krzysztof Oliwa
Informacja: p. Adam Gołąb

 

OCALENIE JEŻA

       Uczennice klasy 6a napotkały na swojej drodze jeża. Błąkał się w pobliżu ruchliwej ulicy. Dziewczyny nie zastanawiając się długo, postanowiły go zabrać w bezpieczne miejsce. Został troskliwie opatulony w kurteczkę i przeniesiony do parku nad torami, za naszą szkołą. Gratulujemy uczniom bohaterskiej postawy. W końcu z jeżem nie jest łatwo....

 

Zdjęcie: Pan Krzysztof Oliwa
Informacja: Pan Adam Gołąb

DEBIUT TANCEREK


          W środę 27 kwietnia w Miejskiej Hali Sportowej przy al. Piłsudskiego odbył się XV Międzypowiatowy Turniej Zespołów Szkolnych w Aerobiku. Szkolny zespół składający się z uczennic klas czwartych zaprezentował układ taneczny zawierający liczne podskoki i obroty. Dziewczęta w swoim debiucie zajęły czwarte miejsce.
Skład zespołu: Agnieszka Kuśmierz, Emilia Sekuła, Natalia Łojek, Wiktoria Sikora, Daniela Feliksiak, Hania Zawalska, Maja Kutek.
Gratulujemy udanego występu i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Informacja i zdjęcia p. Magdalena Frączek
 

    SKOLNY KONKURS WIEDZY DLA KLAS  IV – VI
pt.: „Szkolny Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II”


        25.04.2016 r. odbył się „Szkolny Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II” dla klas IV – VI. W konkursie wzięło udział 7 klas, każdą klasę reprezentowało 3 osoby.

I miejsce w konkursie zajęła klasa V b:
Jakub Opic, Kacper Długajczyk, Wiktoria Paluch.
II miejsce w konkursie zajęła klasa V a:
Damian Cygan, Piotr Suleja. III miejsce w konkursie zajęła klasa IV b:
Piotr Janicki, Mateusz Kaźmierczak, Wiktoria Chwolka.

Za pierwsze, drugie i trzecie miejsce uczniowie dostali w nagrodę książkę oraz dyplom.

Konkurs zorganizowały Panie katechetki Grażyna Cieślak i Barbara Przydatek.

 

 


    

WYSTĘP NASZYCH UCZNIÓW NA REJONOWYM FESTIWALU KULTURY MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

       W dniach od 12 do 25 kwietnia w MDK-u nr 1 w Tychach prezentowały się zespoły artystyczne, działające w placówkach oświatowych i kulturalnych. Prezentacje odbywały się w ramach XXVI Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. W festiwalu zaprezentował się zespół instrumentalno-wokalny „ Na niepogodę” działający w naszej szkole. W skład zespołu wchodzą uczniowie z klasy 2c – Sandra Gaweł, Amelia Grzesica, Amelia Pasternak, Samira Manasar, Patrycja Wiśniewska, Natalia Kopiec, Wiktoria Rzeszutek, Zuzanna Moskwik, Oliwia Wrońska, Aleksandra Martyka, Wojtek Natora, Kornel Myśliwiec. Zespół zaprezentował dwa utwory- POLKĘ WARSZAWSKĄ – utwór instrumentalny i piosenkę „ ZIELONY DOM”.

 

Informacja i zdjęcie p. Lidia Szymańczyk

ZROBIŁO SIĘ NIEBIESKO


        Piątek 22 kwietnia Samorząd Uczniowski ogłosił dniem niebieskim. W tym dniu wśród uczniów, jak i nauczycieli kolorem dominującym był niebieski i jego odcienie. Na wyróżnienie zasługują klasy: 1c, 2b, 2c oraz 3b, ponieważ wszyscy obecni w tym dniu uczniowie byli przebrani.

 

Informacja i zdjęcia p. Magdalena Frączek
 

Z WIZYTĄ W MEDIATECE


        Klasa 6c odbyła wycieczkę do tyskiej MEDIATEKI, gdzie między innymi mieści się nowoczesna czytelnia, wypożyczalnia książek i nie tylko. Zostaliśmy bardzo milo przyjęci przez pracowników biblioteki. Pierwszym etapem zwiedzania był Dział Wypożyczeń Dla Dzieci. Tu można znaleźć książki w twardej oprawie dla najmłodszych czytelników, wybór baśni, opowiadań, książki podróżnicze, edukacyjne, czasopisma dla dzieci rodziców. Dział Muzyczny i Książki Mówionej proponuje wyselekcjonowany księgozbiór z zakresu muzyki, w tym biografie artystów, monografie zespołów, płyty z różnymi nurtami muzyki oraz bogaty zbiór audiobooków. Z kolei w Dziale Informacyjno-Bibliograficznym i Regionaliów można znaleźć materiały dotyczące miasta, gminy i regionu.
Biblioteka oferuje: wypożyczanie książek do domu – na podstawie karty bibliotecznej a na podstawie katalogu elektronicznego zamówienia książek można dokonywać on-line. Jest też czytelnia multimedialna ze stanowiskami internetowymi. Planowane jest otwarcie sali spotkań i plac zabaw dla dzieci.
 

 

 

 

Informacja p. Barbara Fatyga

MEDALIŚCI Z JEDENASTKI

        W czwartek 21 kwietnia 2016 roku na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany odbył się trzeci bieg z cyklu Tyskiego Kryterium Biegów Przełajowych. Nasi uczniowie dzielnie walczyli z rówieśnikami tyskich szkół podstawowych. W swoich kategoriach wiekowych medale zdobyli: Miłosz Barański- złoto, Maja Rubka- srebro, Karolina Kozak- brąz oraz Dawid Szmajda- brąz. Dodatkowo miejsca punktowane zdobyli: Julia Siersiecka, Michał Zadworny, Oliwia Śmigiel, Aleksandra Burmer, Łukasz Szmajda, Karolina Taraska oraz Bartosz Holski. Wszystkim sportowcom gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne występy.
 

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Magdalena Frączek

( ilustracja: Shamekh Bluwi)

 

        Szkolny Dzień Owoców i Warzyw to kolejna inicjatywa podjęta w ramach realizowanego przez szkołę  projektu "Zdrowe Tychy". Klasy w  kreatywny sposób podeszły do tematu, co można wyczytać w poniższych relacjach. Częścią kulminacyjną dnia był szkolny konkurs recytatorski „Witaminowe rozmaitości, czyli owocowo – warzywny kosz poetycki", w którym zmierzyli się najlepsi recytatorzy wśród uczniów klas I-III. Laureatami konkursu zostali: Antonina Wojsa z klasy pierwszej c, Lidia Baron z klasy drugiej d i Miłosz Barański z klasy trzeciej a. Konkurs uświetniły występy Świetlików.

 

Więcej zdjęć w galerii "konkurs recytatorski...."

 

 

DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW W KLASIE 1 A

            W klasie 1a było wielkie zamieszanie. Wszyscy w klasie wylosowali jakieś warzywo, które trzeba było przynieść na zajęcia w kuchni uczniowskiej. Z warzyw dzieci zrobiły pyszne trzy sałatki, które z chęcią potem zjadły.
Sałatka I (składniki: pomidory, cebula, smażona papryka, 4 ząbki czosnku, łyżka octu, sól, pieprz_
Pomidory pokroiliśmy w kostkę, cebulę w małą kosteczkę, dodaliśmy smażoną paprykę oraz  przeciśnięte ząbki czosnku, na końcu całość przyprawliśmy i wymieszaliśmy.


Sałatka II (składniki: pomidory, por, papryka, ogórek zielony, rzodkiewka, kapusta pekińska, 4 opakowania jogurtu greckiego, sól, pieprz, tymianek, bazylia)
Pomidory, ogórki, paprykę, rzodkiewkę pokroiliśmy w kostkę, por oraz kapustę pekińską poszatkowaliśmy, przyprawiliśmy oraz dodaliśmy jogurty. Wszystko wymieszaliśmy.


Sałatka III (składniki: pomidory, papryka, ogórek zielony, rzodkiewka, koperek, oliwa z oliwek, sól , pieprz kolorowy, oregano)
Pomidory, ogórki, paprykę, rzodkiewkę pokroiliśmy w kostkę, dodaliśmy koperek, przyprawiliśmy oraz dodaliśmy oliwę z oliwek. Wszystko wymieszaliśmy.
Kto ma ochotę może skorzystać z naszych przepisów. SMACZNEGO
 

 

Informacja i zdjęcia p. Karolina Walo

Więcej zdjęć w galerii klasy

OWOCOWO- WARZYWNY DZIEŃ W 1C

 

       Ten dzień dla "szkolnych przyjaciół" rozpoczął się nieoczekiwanie. Pani zamieniła się w ... Matkę Cebulę. Matka Cebula zaprosiła dzieci do udziału w zajęciach i zjedzenia kawałeczka cebuli . Dzieci mogły wybrać malutki lub bardzo duży kawałek. Wszyscy uczniowie klasy 1c zachowali się bardzo dzielnie, niektóre dzieci poprosiły o dokładkę. Matka Cebula opowiedziała historię Krzysia Marudy, który jadł tylko słodycze w nieograniczonych ilościach i przez to zaczął ciężko chorować. Dzieci obiecały, że będą starały się zjadać warzywa i owoce i próbować jeść nawet te niezbyt lubiane.
Potem "szkolni przyjaciele" wspólnie bawili się i wymyślali dania owocowo- warzywne, czytali hasła, które Matka Cebula znalazła na straganie, rozwiązywali zagadki owocowo- warzywne, układali piosenkę zapisaną na ziemniaczkach. Przedstawiali wierszyki warzywno- owocowe napisane razem z rodzicami w domu. Z tych wierszyków powstanie: Owocowo- warzywny tomik poezji "Szkolnych przyjaciół" i ich najbliższych. Przygotowali owocowe szaszłyki.
Tego samego dnia uczniowie poznali literkę" sz" i pięknie w zeszytach mogli zapisać słowo szaszłyk. Podczas zajęć koła plastycznego dzieci przygotowały "talerzykowe "owoce do hasła "Wszyscy mamy słodkie minki, bo zjadamy witaminki".

 


 

Informacja p. Maryla Cymerlik

DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ 0B

 

         Z okazji dnia "Warzyw i owoców" grupa OB przygotowała pyszną i zdrową sałatkę owocową. Oprócz tego dowiedzieliśmy się wiele cennych informacji na temat warzyw i owoców. Dzieci pomogły w wykonaniu dekoracji sali (gazetka tematyczna). Przedstawiliśmy dla dzieci z innych grup inscenizację "Warzywa i owoce, smaczne i zdrowe". Dzieci wystąpiły w oryginalnych strojach wykonanych przez swoje Panie,pokazały swój talent aktorski, recytatorski i muzyczny.

 

 


 

Zdjęcia z dnia warzyw i owoców w albumie

Informacja  i zdjęcia Dagmara Jałowy


WARSZTATY Z CARVINGU

          Dzieci z oddziałów przedszkolnych miały możliwość uczestniczyć w warsztatach CARVINGU czyli rzeźbienia w owocach i warzywach. Podczas warsztatów dzieci mogły nie tylko poznać ale również dotknąć i powąchać warzywa i owoce. Najlepszą atrakcją jednak cieszyło się samodzielne wykonanie baranków z kalafiora i marchewki. Uśmiechy na dziecięcych twarzach a podziw na twarzach Pań wzbudziły również: kogut z ananasa, królik z papryki, delfiny z bananów, pingwin tym razem nie z Madagaskaru tylko z bakłażana czy też kaczki z ogórka i rukoli. To był bardzo wartościowy i zdrowy czas:)

 

 

 

Informacja i zdjęcia p Bożena Marut- Ozimek

Więcej zdjęć w galerii

 

DZIEŃ WARZYW I OWOCÓW W KLASIE 2 A

       Klasa II a regularnie spotyka się w kuchni uczniowskiej, aby uczyć się przygotowywać zdrowe posiłki i przekąski. Z okazji Dnia Warzyw i Owoców postanowiliśmy zrobić coś smacznego , zdrowego i szybkiego. I tak podzieleni na małe zespoły komponowaliśmy własne pasty twarożkowe z dodatkiem warzyw oraz upiekliśmy muffinki szpinakowe ze śmietanką i granatem. Naszą pracę i jej efekty możecie obejrzeć na zdjęciach lecz, aby rozkoszować się smakiem tych specjałów musicie sami zakasać rękawy i zabrać się za gotowanie w domu lub kuchni szkolnej. Bo nie ma nic lepszego nad wspólnie przygotowany i spożywany zdrowy i smaczny posiłek.

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Urszula Tabak

Więcej zdjęć w galerii

 

DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW W KLASIE 3A

        Obchody Dnia Warzyw i Owoców w klasie 3a rozpoczęły się już nieco wcześniej, wtedy to uczniowie podzieleni na grupy zakładali klasowy ogródek warzywny. W skrzynkach pojawiły się sadzonki szczypiorku, pietruszki naciowej, sałaty i cebuli dymki. Posiano także rzodkiewkę i fasolkę szparagową. Przed przystąpieniem do pracy grupy zgłębiły zagadnienia dotyczące sposobu i warunków uprawy warzyw. Uczniowie sięgnęli także do różnych źródeł informacji, by zdobyć szczegółową wiedzę na temat ich walorów odżywczych. Teraz przed trzecioklasistami egzamin z odpowiedzialności i systematyczności. Za kilka tygodni przekonamy się, której grupie tych cech nie zabrakło.


           Kolejną aktywnością jaką podjęli trzecioklasiści, było przygotowanie zdrowych przekąsek z owocami i warzywami w roli głównej. Powstały kuszące zmysły tulipany, miseczki pełne owoców oraz bukiety warzywno- owocowe.

Z resztek spożywczych, których nie brakuje w żadnej kuchni, stworzyli „Katalog Mody Organicznej” inspirowany rysunkami modowymi Shamekha Bluwi - architekta i rysownika modowego z Jordanii.
 

Ogródek warzywny

 

"Kuchnia pełna cudów"- Tulipany

 

Katalog mody organicznej

(Informacja i zdjęcia p. Joanna Loska-Rychlik)

 

DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW W KLASIE 2 B

"Coś pysznego, coś szybkiego i coś zdrowego"

 

       Klasa 2 b przygotowała  w tym dniu dwie różne pyszności. Wcześniej uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy: jedna z nich przyniosła produkty do wykonania jedzonka z warzyw, druga - z owoce. Uczniowie wykonali mus owocowy i twarożek z warzywami.

Do pysznego warstwowego musu, potrzebowaliśmy następujące składniki: truskawki, kiwi, banany oraz jogurt naturalny.

Przygotowane przez uczniów owoce, umyte oraz obrane w malutkie kawałeczki zostały zblendowane. Następnie warstwowo przelaliśmy je do plastikowych, przezroczystych kubeczków oraz dodaliśmy jogurt naturalny. Deser był przepyszny. Sekret w tym, że nie dodaliśmy ani grama cukru, a był słodziutki. :-). Mus owocowy to świetny pomysł na orzeźwiający, lekki deser dla małych i dużych smakoszy słodkości - nie tylko na podwieczorek.

Twarożek z warzywami powstał z sera, rzodkiewek, ogórka zielonego i szczypiorku, dodatkiem była bagietka i krakersy.  W ten sposób powstała szybka i bardzo pyszna przekąska!

Uczniowie klasy 2b przygotowali także gazetkę tematyczną dla koleżanek i kolegów z innych klas.

 

 

(Informacja i zdjęcia p. Dominika Michalak)

 

DZIEŃ WARZYWNO – OWOCOWY W 2D

           Wszyscy czekaliśmy na ten dzień. Wcześniej przeprowadziliśmy debatę – „W jaki sposób przygotować się do szkolnego dnia warzywno – owocowego?” .Ustaliliśmy, że przyniesiemy owoce i warzywa, a z nich przygotujemy w kuchni uczniowskiej sok bananowy, sok jabłkowy, sałatkę jarzynową oraz szaszłyki owocowe. Podzieliliśmy się obowiązkami. Później dyskutowaliśmy o znaczeniu owoców i warzyw w naszym codziennym żywieniu. Układaliśmy rymowanki, które wykorzystaliśmy w plakatach zachęcających do spożywania owoców i warzyw. A 15 kwietnia założyliśmy fartuszki, czapki kucharskie i z wielkim zapałem zabraliśmy się do pracy pod okiem naszej pani i mamy Kornela. Każdy zespół miał do wykonania zadania kucharskie. Było obieranie, krojenie, miksowanie, nabijanie owoców na patyczki. Sałatkę jarzynową przygotowywał zespół Karoliny Kusiak wg przepisu jej mamy. Gdy posprzątaliśmy stół roboczy, przygotowaliśmy stoły, aby wspólnie skosztować nasze przysmaki owocowo – warzywne.
To był nasz pierwszy posiłek własnoręcznie przygotowany. Nie dosyć, że zdrowy - to nasz wspólny.
 

 

Informacja i zdjęcia p. Bożena Żyłka

Więcej zdjęć w albumie klasowym

DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW W KLASIE 2C


        Dzień rozpoczął się od przystrojenia klasy owocami. Potem pokroiliśmy przyniesione owoce i warzywa i ułożyliśmy „witaminowe” serce - bo kochamy jeść owoce i warzywa. Między lekcjami zjedliśmy smaczną przekąskę. Schrupaliśmy wszystko, nawet SZCZYPIOREK.
 

 

Informcja i zdjęcia p. Lidia Szymańczyk

Zdjęcia w albumie "szkolny dzień owoców..."

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

"MÓJ KOŚCIOŁ PARAFIALNY"

 

        12 kwietnia 2016r. w Gimnazjum nr 12 w Tychach nastąpiło rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Mój kościół parafialny”. Konkurs był adresowany do uczniów klas szóstych i polegał na wykonaniu trzech zdjęć swojego kościoła parafialnego. Drugie miejsce zajął Oskar Marciniak z klasy 6a, natomiast wyróżnienie zdobyła Wiktoria Zabłocka, również z klasy 6a. Uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy.

 

Informacja i zdjęcie p. Barbara Przydatek

 

KONCERT UMUZYKALNIAJĄCY

       13 kwietnia odbył się w naszej szkole koncert umuzykalniający dla klas I-VI pt. ,, Instrumenty strunowe”. Uczniowie mieli okazję wysłuchać brzmienia m.in. kory, gitary dobro, bałałajki, ukulele, gitary elektrycznej oraz wysłuchać ciekawostek na ich temat. Podczas spotkania dzieci usłyszały znane przeboje z wykorzystaniem tych instrumentów i wraz z artystami muzykowali.

 

 

 

Informacja p. Renata Zawisza

TAK ĆWICZĄ PRZYSZLI MISTRZOWIE


        Mimo, że hokeistom GKS Tychy nie udało się obronić Mistrzostwa Polski to i tak dziękujemy drużynie za walkę w całym sezonie i zdobycie drugiego miejsca. Jeszcze nie całkiem opadły emocje związane z meczami hokeistów GKS Tychy a Crakovią, a my już mamy następne, nasze szkolne. Uczniowie klas szóstych uczestnicząc w zawodach unihokeja, w SP36 zdobyli brązowy medal. Zachęceni sukcesami hokeistów czy szóstoklasistów z naszej szkoły dzieci chętnie ćwiczą na lekcjach wychowania fizycznego unihokeja. Kto wie, może wśród naszych uczniów wyrośnie zawodnik należący do światowej elity hokeju na lodzie.
 

 

 

Informacja p. Barbara Fatyga

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ZBIÓRKI DLA ŻORSKIEGO STOWARZYSZENIA DLA ZWIERZĄT

"PODAJ ŁAPĘ"

 

       Zbiórka darów trwała miesiąc. Od początku marca udało się zebrać wiele kocy, ręczników, pokarmu. Uczniowie klasy 2b  zbierali również pieniążki przeznaczone na leczenie zwierząt.          

         11 kwietnia odwiedziła nas Pani Izabela Piontek ze swoim czworonożnym przyjacielem - Sabinką, przeprowadziła z uczniami dyskusję na temat prawidłowego traktowania zwierzaków.  Członkowie szkolnego  koła pomocy zwierzętom "Anioły ze szkoły" - przygotowali występ. Zaprezentowane zostały obowiązki właściciela zwierzaka oraz został przedstawiony wiersz psa do opiekuna. Spotkanie uświetniły występy wokalne Świetlików.   To już drugie spotkanie z założycielami Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt w naszej szkole.

 

 

 


  Informacja: p.Dominika Michalak
ZDJĘCIA: Karolina Walo, Izabela Piontek

 

WYGRANA UCZNIÓW KLASY III A W ZAWODACH WATERRR CUP 2016.

 

        W sobotę, 9 kwietnia na Krytej Pływalni w Tychach odbyły się VI Zawody pływackie klas trzecich WATERRR CUP 2016. Impreza przeznaczona jest dla trzecioklasistów uczęszczających na naukę pływania organizowaną przez miasto Tychy. Co roku zawodnicy startują na odcinkach 25m stylem dowolnym, grzbietowym oraz klasycznym. Uczestnicy również rywalizują w sztafecie 4×25 m stylem dowolnym, reprezentując swoje szkoły.

       W tegorocznych zawodach naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3 a: Natalia Barańska, Błażej Biskup, Ola Burmer, Karolina Kozak, Julka Kowalik, Martyna Muster i Oliwia Śmigiel. Nasza sztafeta w składzie: Natalka Barańska, Ola Burmer, Martyna Muster i Błażej Biskup, zajęła  III lokatę.
W stylu klasycznym, w klasyfikacji indywidualnej dziewcząt, zajęliśmy dwa czołowe miejsca: Martyna Muster zdobyła złoto, Ola Burmer srebro. W  stylu grzbietowym chłopców, Błażej Biskup zdobył brąz. Wszyscy zawodnicy świetnie się spisali i w klasyfikacji drużynowej zdobyliśmy  III miejsce i puchar dla szkoły. Wielkie gratulacje dla całej drużyny.

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć w galerii

 

SP 11 I WIOSENNE SPRZĄTANIE MIASTA TYCHY

        W dniu 7 kwietnia nasza szkoła, po raz kolejny, wzięła udział w akcji „Wiosennego sprzątania miasta Tychy”, organizowanego przez Urząd Miasta Tychy. Uczniowie zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci oraz jednorazowe rękawice ochronne solidnie zabrali się do pracy. Klasy I-III posprzątały teren szkoły, w tym boisko szkolne oraz park przed szkołą. Klasy IV-VI ruszyły posprzątać nieco dalsze tereny. Przydzielono im ulice Skłodowskiej oraz Bielską, a także tereny wzdłuż torów. Akcja przebiegła bardzo sprawnie, dzieci zebrały dużo śmieci, które następnie zostały złożone w wyznaczonym miejscu. Uczniowie naszej szkoły zebrali następujące ilości odpadów: niesegregowalne – 69 kg, organiczne – 148 kg, tworzywa sztuczne 15 kg, szkło – 63 kg, makulatura – 3kg. Wszyscy jesteśmy bardzo dumni z wykonanej pracy i mamy nadzieję, że okolice naszej szkoły na długo pozostaną czyste.
 

 

 

Inormacja i zdjęcia p. Beata Domagała - Kuś

Więcej zdjęć w galerii

-----------------------------------

     Klasa 2d przyłączyła się do akcji „Sprzątanie świata”. Z wielkim zapałem dzieci zbierały nie tylko śmieci, ale też liście i gruz. Wszystkie znaleziska segregowano w odpowiednie worki (info p. Bożena Żyłka)

 

 

SPOTKANIE Z CZŁOWIEKIEM LEGENDĄ

 

         Uczniowie klasy 5a i 6c mieli niezwykłą przyjemność uczestniczyć w spotkaniu ze słynnym polskim himalaistą, panem Krzysztofem Wielickim, które odbyło się w Zespole Szkół nr 5, popularnej budowlance.
Spotkanie Krzysztof Wielicki rozpoczął od stwierdzenia, że poznawanie świata "zaczyna się od marzeń". Człowiek musi uwierzyć w coś, co czasem jest niemożliwe, bo właśnie dzięki wierze potrafi to osiągnąć. Urok górskich wędrówek pan Krzysztof poznał w harcerstwie, a pasję kontynuował w okresie studiów na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Pierwsze wspinaczkowe kroki stawiał pod kierownictwem Wandy Rutkiewicz. W swojej wypowiedzi bardzo często podkreślał rolę współpracy, samozaparcia, chęci poznawania świata i wielkiej pasji wspinania. Wielicki jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Jako pierwszy człowiek zimą wszedł na Lhotse, Kangczendzongę oraz Mount Everest. Na szczycie Lhotse stanął samotnie w czasie nocy sylwestrowej, jeszcze w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Z kolei na Broad Peak praktycznie dostał się solo w ciągu jednego dnia (było to pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik w ciągu doby). Nowe drogi wyznaczył podczas samotnej wspinaczki na Shisha Pangme oraz Dhaulagiri. Samotnie zdobył też szczyt Gasherburm II, a świadkami samotnego wejścia na Nanga Parbat jedną z największych ścian Ziemi byli jedynie pakistańscy pasterze obserwujący jego wyczyn z oddalonych łąk. Brał udział w aż 4 próbach wejścia na K2. I dopiero podczas letniej wyprawy w 1996 roku, wytrwałość została nagrodzona – udało mu się wejść na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami. Po biwaku, niedaleko szczytu, zejście zamieniło się w dramatyczną akcję, na szczęście szczęśliwie zakończoną sprowadzaniem skrajnie wycieńczonego Włocha. W późniejszych latach pan Wielicki był uczestnikiem wypraw w góry Kaukazu, Hindukuszu i Pamiru.
 

 

Galeria zdjęć

Informacja i zdjęcia p. Barbara Fatyga

ELEKTRYCZNOŚĆ WŚRÓD NAS


        Wszyscy znamy urządzenia, które działają na prąd: żarówkę lodówkę, wiertarkę czy suszarkę do włosów. Ale co to jest właściwie ten prąd? Na takie i wiele innych pytań mieli okazję uzyskać odpowiedź uczniowie klas 5 i 6 na warsztatach organizowanych przez TAURONA. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak prawidłowo używać urządzeń zasilanych energią elektryczną, jak zachować się w trakcie burzy czy awarii elektrycznej. Przeprowadzona lekcja pozwoliła zwiększyć świadomość dzieci w zakresie rozsądnego gospodarowania energią elektryczną.
 

 

Informacja p Barbara Fatyga, zdjęcia p. Adam Gołąb

 

BRĄZOWE MEDALE UNIHOKEISTÓW !

        Dnia 7 kwietnia reprezentacja uczniów naszej szkoły uczestniczyła w Igrzyskach Powiatowych w unihokeju chłopców. W naszej drużynie znalazło się jednak miejsce dla dziewczyny. Oliwia Gruźla na równi walczyła z chłopakami, przyczyniając się do końcowego sukcesu.
Zespół w składzie: Oliwia Gruźla, Kamil Kłos, Maksym Kunert, Mateusz Kudela, Miłosz Skrzypiec, Jakub Nowak oraz Bartosz Holski zajął 3 miejsce.

Naszym sportowcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Informacja i zdjęcie p. Magdalena Frączek

 

PODSUMOWANIE AKCJI CHARYTATYWNEJ
„ZBIÓRKA ODZIEŻY UŻYWANEJ”

          W Szkole Podstawowej nr 11 im. Marii Curie - Skłodowskiej w Tychach przeprowadzona została akcja charytatywna - „Zbiórka odzieży używanej”, która trwała od 1 do 23 marca 2016r. W ramach akcji zbieraliśmy odzież używaną, w dobrym stanie tj.: kurtki, płaszcze, swetry, bluzy, bluzki, podkoszulki, spodnie, spódnice, buty, torebki i ubranka dla dzieci. 44 torby posegregowanych ubrań zapakowane zostały do samochodu Pani Wicedyrektor, odwiezione i przekazane do wspólnoty „Betlejem” przy Parafii św. Franciszka i Klary w Tychach.
W akcję zaangażowali się uczniowie, Rodzice, Dyrekcja i Grono Pedagogiczne naszej szkoły. Wszystkim, serdecznie dziękujemy za okazane serce, pomoc i wsparcie!

 

 

Informacja p. Barbara Przydatek

 

KLASOWY KONKURS RECYTATORSKI

 

       31 marca w klasie 2 b odbyła się druga część konkursu recytatorskiego "Cztery pory roku". Ta edycja nosiła  tytuł "Wiosenne wieroszowanie".  Miejsce pierwsze już po raz drugi otrzymała Milenka, miejsce drugie zajęła Ewelinka, trzecie - Nikola, natomiast wyróżnienie otrzymała Agatka i Kuba. Za piękne występy uczniowie otrzymali od wychowawczyni dyplomy, smakołyki i prezenciki.
 

Informacja i zdjęcia p. Dominika Michalak
 

OLIMPIADA BEST 2016 DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

         Uczniowie z klas drugich i trzecich wzięli udział w konkursie plastycznym w ramach olimpiady językowej zorganizowanej przez Centrum Językowe Best w Tychach. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu kapelusza dla królowej Elżbiety II.
Kapelusze zaprojektowane przez naszych uczniów były bardzo oryginalne, wykonane z wykorzystaniem różnych technik i zostały bardzo wysoko ocenione przez komisję konkursową.
Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce - Wiktor Kamiński kl. 2c
II miejsce - Mikołaj Krawczyk kl. 2a
III miejsce - Samira Manasar kl. 2c
wyróżnienie - Natalia Barańska kl. 3a
wyróżnienie - Miłosz Barański kl. 3a

Poniżej prezentujemy nagrodzone prace konkursowe : czerwony kapelusz I miejsce, biało - żółty II miejsce, niebieski kapelusz III miejsce.
 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Joanna Mędela

 

KULTURALNY KRAKÓW

      22 marca uczniowie klas trzecich odwiedzili Kraków. Pierwszym przystankiem na jego kulturalnej mapie  była fabryka bombek choinkowych ARMAR, gdzie uczniowie uczestniczyli w warsztatach malowania szklanych jaj. Mieli okazję zobaczyć, jak powstają ozdoby, nie tylko choinkowe. Są one w całości wykonywane ręcznie. Okazało się, że większość bombek z krakowskiej fabryki idzie na eksport do Stanów Zjednoczonych.
Kolejnym „kulturalnym” przystankiem było Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie w oryginalny sposób trzecioklasiści poznawali kulturę japońską. Dzięki specjalnie opracowanemu programowi Japonia wczoraj i dziś,  w atrakcyjnej i ciekawej formie zapoznali się ze sztuką i techniką Kraju Kwitnącej Wiśni, między innymi wzięli udział w dwóch warsztatach: kaligrafii i orgiami. Dla wielu z nich Kraj Wschodzącego Słońca - bo tak także określa się Japonię, jest fascynującym miejscem, do którego chcieliby kiedyś zawitać.

 

 

 

Zdjęcia p. Sylwia Piekarek

Więcej zdjęć w albumach: 3 a

album 3 b

                                     

      Od 14 do 18 marca w naszej szkole trwał  Mleczny Tydzień będący częścią realizowanego przez nas programu Zdrowe Tychy. Wszystkie klasy podjęły różnorodne działania mające na celu promowanie spożywania mleka i jego przetworów.

Poniżej zamieszczamy relacje z przebiegu "Mlecznego Tygodnia' w poszczególnych klasach.

MLECZNY TYDZIEŃ W SŁONECZKACH

        Z okazji Mlecznego Tygodnia  przygotowaliśmy pyszne śniadanko czyli płatki z mlekiem, jak również smaczny deser -koktajl bananowy. Oprócz tego dowiedzieliśmy się skąd pochodzi mleko. Dzieci z pomocą Pań wykonały maski z emblematem krowy, które posłużyły do przedstawienia, jak również pomogły w wykonaniu dekoracji sali (plakaty). Miłym zaskoczeniem dla wszystkich była pani Amaris, która w oryginalnym stroju (karton mleczny "Łaciate)", wystąpiła podczas przedstawienia. Dzieci wspólnie z grupą OA, przedstawiły dla dzieci z innych grup inscenizację "Nabiał, smaczny, zdrowy". Dzieci pokazały swój talent aktorski, recytatorski i muzyczny. Słodkim zakończeniem tygodnia była degustacja tortu owocowego z wizerunkiem krowy.

 

 


Więcej zdjęć z Tygodnia Mlecznego można zobaczyć, oglądając nasz album
Informacja p.  Dagmara Jałowy
 

MLECZNY TYDZIEŃ W PUCHATKACH I SŁONECZKACH

        Dwie grupy grupy przedszkolne Słoneczka oraz Puchatki połączyły swoje siły i pokazały jak ważne w ich życiu jest mleko i produkty mleczne.
Poprzez piosenki i wiersze na temat produktów mlecznych nasi milusińscy zaprezentowali swoją wiedzę o mleku i jego ważności w codziennej diecie każdego człowieka małego i dużego. Podczas przedstawienia było dużo radości i zabawy.

 

DZIEŃ OTWARTY DLA PRZEDSZKOLAKÓW I ICH RODZICÓW


       15 marca otworzyliśmy podwoje naszej szkoły dla przedszkolaków i ich rodziców. Nasi goście mieli okazję sprawdzić, jak szkoła przygotowana jest na przyjęcie 6 latków. Rodzice mieli możliwość skonfrontowania swoich oczekiwań z rzeczywistością, mogli zasięgnąć opinii pedagogów. Dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji i ciekawych zajęć. Na pewno żaden przedszkolak się nie nudził. Mamy nadzieję, że wizyta u nas, rozwiała Państwa wątpliwości, co do zasadności wysłania swoich pociech do szkoły, już w wieku lat 6. Zapraszamy we wrześniu!

 

 

 

 

 

(Zdjęcia p. Adam Gołąb)

Więcej zdjęć w galerii
 

 

DZIEŃ OTWARTY DLA PRZEDSZKOLAKÓW

        7 marca gościliśmy  dzieci z ościennych przedszkoli. Nasi mali przyjaciele mieli okazję zajrzeć do najciekawszych  miejsc w naszej szkole. W Gabinecie Odkrywców mogli poczuć się, jak naukowcy, w pracowni komputerowej dowiedzieli się, że komputer służy także do nauki,  a Izbie Regionalnej przeżyli małą podróż w przeszłość. Zawitali do szkolnej biblioteki, pełnej ciekawych przygód, zamkniętych w cieniutkich książeczkach i grubych książkach, w szkolnej Kuchni Uczniowskiej przygotowali zdrowe przekąski w postaci warzywno- owocowych szaszłyków. Nie było czasu na nudę, przedszkolakom bardzo w szkole się podobało. Mamy nadzieję, że z ochotą pójdą kiedyś do klasy pierwszej.

 

 

 

 

(zdjęcia: p. Dominika Michalak, p. Joanna Loska-Rychlik, p. Adam Gołąb, p Krzysztof Oliwa)

Więcej zdjęć w galerii fb

KLASOWY KONKURS RECYTATORSKI

       Czwartkowy konkurs recytatorski odbył się na najwyższym poziomie. Dzieci przygotowały się solidnie do konkursu. Na tą uroczystość pięknie się ubrały. Miło było patrzeć jeszcze milej słuchać.
Konkurs wygrały:
1 miejsce Julia Tomf
2 miejsce Maja Kluk
3 miejsce Zosia Winiarska
Dziewczynki otrzymały dyplomy i książki, a wszyscy uczestnicy naszego konkursu magnesy z literkami.

GRATULUJEMY

 

Info. i zdjęcia p. Karolina Walo
 

ERASMUS +

II SPOTKANIE SZKÓŁ PARTNERSKICH -FINLANDIA

       W dniach od 7 do 13 lutego w ramach programu Erasmus +, przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe do Finlandii.  Odwiedzilii oni szkołę znajdującą się w miejscowości Espoo. Szkołę reprezentowali nauczyciele: p.Joanna Rudolf, p. Maria Cymerlik oraz p. Dominika Michalak oraz uczniowie klas 6: Wiktoria Zabłocka, Magdalena Toborek, Oskar Marciniak i Mateusz Kaźmierczak.

SCHODY NAUKI - Tabliczka mnożenia


        Rozweseliliśmy szkolne schody kolorami i naklejkami z działaniami tabliczki mnożenia, które jednocześnie pomogą uczniom skuteczniej je zapamiętać. Codziennie idąc na zajęcia można czegoś się nauczyć lub przypomnieć sobie już poznane.

 

Wykonanie i zdjęcia p.Karolina Walo

 

SZKOLNE WALENTYNKI

      W ostatnim dniu przed feriami w naszej szkole panował walentynkowy nastrój. Atmosferę tworzyły między innymi serca, którymi uczniowie udekorowali korytarze szkolne. Kolorami dominującymi oraz chroniącymi przed odpowiedzią były odcienie różu i czerwieni. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali skrzynkę, do której uczniowie cały tydzień mogli wrzucać kartki walentynkowe. W piątek specjalni listonosze chodzili od klasy do klasy roznosząc kartki z życzeniami.
 

 

Informacja i zdjęcia: p. Magdalena Frączak

ZAJĘCIA UNIWERSYTETU DZIECIĘCEGO "GAUDEAMUS"W KLASIE 3 A


      Uczniowie klasy 3 a rozpoczęli kolejny semestr na  Uniwersytecie Dziecięcym Gaudeamus. Pierwszy wykład traktował o filozofii i nosił tytuł: " Człowiek w świecie przeciwieństw. Od bajek po codzienne wybory". Wykładowcą, który przybliżył dzieciom ten  temat, był pan dr Paweł Nierodka, wykładowca Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. Gen. Jerzego Ziętka w Katowicach. Wspólnie rozważano zagadnienia dobra i zła, piękna i brzydoty.

 

 

Zdjęcia p. Sylwia Piekarek

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W JEDENASTCE
 

      9 lutego odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów w ramach Bezpiecznego Dnia Internetu. Zajęcia przeprowadził Pan Adam Gołąb. W obecnej edycji tego szczególnego dnia, uwagę skierowano na informowanie o nowych zagrożeniach jakie płyną z sieci Internet.

Dzieci uczestniczyły w dyskusji, następnie miały możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego. Zwieńczeniem wczorajszego dnia było wykonanie przez dzieci pracy na komputerze, które ilustrowały dzisiejszą sieć – najlepsze prace zaprezentujemy w dniu jutrzejszym.

Hasło tegorocznych obchodów "Lepszy Internet zależy od Ciebie!" zwraca uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcemy również zwrócić szczególną uwagę na potencjał sieci oraz różne możliwości jej zastosowania - w edukacji, w kontaktach z rówieśnikami, a także jako formę twórczej rozrywki.

 

 

 

Informacja i zdjęcia: Pan Adam Gołąb

APEL

      W piątek 5 lutego odbył się apel porządkowy podsumowaujący miesiąc styczeń. Podczas apelu zostały rozdane nagrody za konkursy plastyczne i matematyczne. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny na wykonanie laurki z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Nagrodzeni zostali: Julia Siersiecka (1a), Aleksandra Gosztyła (1b), Antosia Wojsa (1c), Antoni Warzecha (1c), Karolina Kusiak (2d) oraz Aleksandra Burmer (3a).
W klasach starszych wyróżnione zostały prace Roksany Graczyk (4a) oraz Nikoli Dziadkowiec (5a). Dodatkowo klasa 1c otrzymała nagrodę za największą liczbę wykonanych laurek.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

 

Informacja: p Magdalena Frączek

DAR SERCA


     4 lutego w obecności pani prezydent Darii Szczepańskiej, wygrany w międzynarodowym konkursie automatyczny  defibrylator, został przekazany na ręce pana Marcina Staniczka, dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tychach. Zgodnie z obietnicą dyrektora, znajdzie się on w ośrodku w Paprocanach. Postanowiliśmy, że w ten sposób podziękujemy tyskim internautom, którzy przyczynili się do naszego zwycięstwa.
 

(Zdjęcie p. Sylwia Piekarek)

TŁUSTY CZWARTEK

       4 lutego uczniowie klasy 1 a obchodzili tłusty czwartek. Tego dnia nie powinno liczyć się kalorii. Zgodnie z tradycją w ostatni czwartek przed Wielkim Postem dozwolone jest objadanie się. Jeden z przesądów mówi, że kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, temu w dalszym życiu nie będzie się wiodło. Nasi uczniowie powodzenie mają zagwarantowane! Pączki dla klasy 1a  upiekła mamusia  Juleczki.
Uczniowie wraz z wychowawczynią p. Karoliną Walo składają podziekowania  Pani Ilonie Żołędzkiej za przygotowanie pysznej niepodzianki dla  klasy.

 

 

Info. I zdjęcia p. Karolina Walo
 

IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIJNY
O BOŻYM NARODZENIU

         28 stycznia 2016r. odbył się w Szkole Podstawowej nr 35 im. Matki Teresy z Kalkuty w Tychach IV Międzyszkolny Konkurs Biblijny o Bożym Narodzeniu. Konkurs był adresowany do uczniów klas trzecich. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III a: Miłosz Barański i Oskar Stanisławski, którzy zajęli czwarte miejsce. Uczniowie odebrali nagrody i dyplomy.
 

 

 

Informacje i zdjęcia p. Barbara Przydatek

JABŁKA  W SZKOLE

      Dzięki zgłoszeniu Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Curie – Skłodowskiej do projektu Agencji Rynku Rolnego pt. „Dalsze nadzwyczajne wsparcie producentów owoców i warzyw – pomoc polskim sadownikom” praktycznie od początku roku szkolnego dzieci codziennie jedzą darmowe jabłka. Nauczyciele wspólnie z uczniami, wykorzystują je w kuchni uczniowskiej do pieczenia szarlotek, ciasteczek i rogalików oraz do robienia w słoiczkach jabłkowych musów, które między innymi przeznaczają jako upominki np. z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Na zajęciach kulinarnych, uczniowie z klasy 6c, przygotowali z jabłek pyszne, świeże soki, które wszystkim smakowały chociaż były bez dodatku cukru. Podczas takiego spotkania, dzieci nie tylko promują zdrowy styl życia, ale także uczą się podziału ról i pracy zespołowej.
 

 

Informacja p. Barbara Fatyga

ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA

      Święto Babci i Dziadka to jedna z uroczystości, która stała się tradycją Szkoły Podstawowej nr 11 w Tychach. Klasa 1a wraz z wychowawczynią p. Karoliną Walo przygotowali przedstawienie dla dziadków pt. „Zimowa klasa 1a”.

W tym roku ta miła uroczystość odbyła się 01.02.2016r. Do szkoły przybyli dziadkowie ,aby podziwiać występy swoich kochanych wnuków. W pięknie udekorowanej świetlicy uczniowie przedstawili program artystyczny. Były deklamowane wierszyki, piosenki oraz tańce. Specjalną niespodzianką dla zaproszonych gości był taniec w ciemności z latarkami do piosenki „Świetlik”. Po uroczystości nastąpiła chwila dla fotografa, kiedy to można było wykonać wspólne zdjęcie z babcią i dziadkiem. Mogliśmy wspólnie rozgościć się w kuchni uczniowskiej, poznać się bliżej i wspólnie przy słodkościach wypić kawę.
Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. Dzień w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości… Dlatego też dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło i życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.

Serdecznie pragnę podziękować także rodzicom, którzy pomogli w tym dniu dopiąć wszystko na ostatnio guzik.

 

 

Info. I zdjęcia p. Karolina Walo
 

BEZPIECZNE FERIE – PRELEKCJA POLICJI
 

          Na kilka dni przed zbliżającymi się ferii, na specjalnym apelu, została poruszona tematyka bezpieczeństwa w czasie dni wolnych od zajeć. W spotkaniu wzięli udział Panowie Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tychach.

W bardzo ciekawy i barwny sposób przedstawili zagrożenia na jakie możemy się natknąć podczas spędzania czasu wolnego w czasie ferii. Pokazali też jak można zapobiegać zagrożeniom oraz niebezpieczeństwom które mogą nas spotkać.

Informacja i zdjęcie: Pan Adam Gołąb

 

SPOTKANIA Z KULTURĄ I SZTUKĄ

        W drugim już, w tym roku szkolnym spotkaniu z kulturą i sztuką, wzięli udział uczniowie klasy 3 a. Spotkanie rozpoczęło się lekcją muzealną w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach. W salach muzealnych, w otoczeniu dzieł sztuki, uczniowie zapoznawali się z pojęciami abstrakcji geometrycznej i kubizmu.
W drugiej części "spotkań" trzecioklasiści wzięli wsłuchali koncertu muzyki klasycznej „Karnawałowe rytmy i melodie”, na którym gościli w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej. Koncert prowadziła pani Aneta Iwan, na wiolonczeli grała p. Elżbieta Rychwalska, na fortepianie pani Larisa Czaban.
  

 

 

Zdjecia: p. Sylwia Piekarek

SZKOLNE KOLĘDOWANIE

      28 stycznia odbyło się Szkolne Kolędowanie, w którym wzięli udził uczniowie klas starszych oraz ich bliscy.

 


 

(Zdjęcia p. Adam Gołąb)

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE 2 B

 

       Styczeń przynosi nam dwa piękne święta: Dzień Babci i Dzień Dziadka. Pamiętamy o tych osobach kiedy jesteśmy mali, ale także kiedy jesteśmy już dorośli.

27 stycznia uczniowie klasy 2 b zaprosili swoich kochanych dziadków i kochane babcie na przyjęcie z okazji ich święta.

Wnuczęta rozdały swoim dziadkom odznaki"super babcia" i "super dziadek" oraz własnoręcznie wykonane "słoiczki miłości" oraz kalendarze. Były też wiersze, życzenia,  tańce i konkursy dla zaproszonych gości
 

(Info. i zdjęcia p. Dominika Michalak)

ŻYWA LEKCJA HISTORII

 

       29 stycznia na sali gim. odbyła się "Żywa lekcja historii" poświęcona czasom rycerskim. Była świetna zabawa. Uczniowie brali czynny udział w przedstawieniu. Występ tak się spodobał, że uczniowie wyrazili chęć ponownego zaproszenia rycerskiego bractwa "KERIN".

 

 

Informacja i zdjęcia: p. Krzysztof Oliwa i p Adam Gołąb

TYDZIEŃ KONKURSÓW MATEMATYCZNYCH

        Zakończył się tydzień matematycznych konkursów. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą , ale wygrali najlepsi. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Wyniki konkursów znajdziesz w zakładce "OSIĄGNIĘCIA/ KONKURSY SZKOLNE".

 

 

 

LEKCJA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W TERENIE


       Korzystając z otwartego lodowiska pod Żyrafą, klasa 6c, wybrała się na zajęcia wychowania fizycznego na łyżwy. Niektóre dzieci potrafią już świetnie jeździć, niektóre dobrze sobie radzą, a pozostałe jeszcze się nauczą. Bardzo się wszystkim podobało tym bardziej, że był śnieg, lekki mrozek i pięknie świeciło słońce. Dla tych, którzy nie są zwolennikami jeżdżenia na łyżwach, czekały inne zimowe zabawy.

 

Informacja i zdjęcia Barbara Fatyga

 

 

BAL PRZEBIERAŃCÓW

 

      Karnawał to czas zabawy nie tylko dla dorosłych, ale także i dla dzieci. Z tej też to okazji 25.01.2016r. dzieci z naszej szkoły bawiły się na balu przebierańców. Kolorowe stroje przygotowane przez rodziców sprawiły, że dzieci tego dnia czuły się wyjątkowo. W rytm skocznej muzyki, zabaw tanecznych uczniowie przebrani za królewny, księżniczki, czarownice, qniołki, myszki,  kotki oraz inne postacie, bawili się na parkiecie na sali gimnastycznej.

 

Informacja i zdjęcia p. Dominika Michalak

 

 

KONKURS SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

       22.01.2016r. w kościele p.w. Ducha Świętego w Tychach roztrzygnięto VIII Międzynarodowy Rodzinny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych zorganizowany przez SP 10 w Tychach oraz parafię Ducha Świętego  w Tychach - Żwakowie. W konkursie wzięło udział 9 tyskich szkół. Jesteśmy dumni iż I nagrodę zdobyła nasza uczennica Natalka Wachel z kl.5a. Wszyscy uczestnicy tego konkursu zostali obdarowani nagrodami oraz pamiątkowymi dyplomami.
Gratulujemy serdecznie!

Informacja: p.Grażyna Cieślak

 

 

 

         ANIOŁY Z WIZYTĄ W SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT...

     14 stycznia uczniowie klasy 2 b wybrali się do Miejskiego schroniska dla zwierząt w Tychach. Dzięki "Aniołom ze szkoły" udało im się zebrać wiele potrzebnych rzeczy dla zwierząt ze schroniska.Uczniowie przekazali wiele kilogramów karmy, przysmaków, miski, koce, ręczniki.

 

Info. p. Dominika Michalak

SUPERPŁYWAK 2015

        Zakończyła się kolejna edycja "Superpływaka" rekreacyjnej rywalizacji pływackiej organizowanej na Krytej Pływalni przez MOSiR i Tyskie Stowarzyszenie Sportowe. Miło nam poinformować, że Superpływakiem  roku  2015 został  nauczyciel naszej szkoły Pan Przemek Ciukaj. Przepłynął on w ubiegłym roku łącznie 608 km. Wielkie gratulacje.

         W ubiegłorocznej rywalizacji w kategorii seniorów  brało udział 301 pływaków, w sumie przepłynęli oni 16 905 km. Więcej na ten temat można przeczytać na tychy.pl.

 

WIELKIE DYKTANDO

 

       W grudniu 2015r. Wiktoria Zabłocka i Mateusz Kaźmierczak z klasy 6a reprezentowali naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie "WIELKIE DYKTANDO W JĘZYKU ANGIELSKIM", organizowanym przez SP 22 oraz Perfect Tychy. Z dumą informujemy, iż Wiktoria zajęła w tym konkursie II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

 

 

XXI REJONOWY KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ
z Ewangelii św. Łukasza dla klas IV – VI

 

       19 listopada 2015r. w Szkole Podstawowej nr 22 w Tychach został przeprowadzony XXI Rejonowy Konkurs Wiedzy Biblijnej pod hasłem: „Kościół ma misję głoszenia miłosierdzia Boga, bijącego serca Ewangelii, aby w ten sposób dotknąć serce i umysł każdego człowieka” (Franciszek, Misericordiae vultus, 12).

Uczniowie pisali test sprawdzający ich znajomość Ewangelii wg św. Łukasza. Naszą szkołę reprezentowała: Natalia Wachel, uczennica klasy 5a, Szymon Cioska, uczeń klasy 6a oraz Oskar Marciniak, uczeń klasy 6a. Podczas gdy komisja złożona z księdza i katechetów sprawdzała testy uczniów, uczestnicy konkursu podzieleni na grupy z poszczególnych szkół malowali plakat pt.: „Choinka moich marzeń”. Niestety, nikt z uczniów naszej szkoły nie zakwalifikował się do Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Uczniowie zostali przygotowani do konkursu przez Panią Barbarę Przydatek i Grażynę Cieślak.

Info. p. Barbara Przydatek
 

 

PODSUMOWANIE AKCJI „GÓRA GROSZA”


       W dniach od 30 listopada do 4 grudnia 2015r. w naszej szkole trwała zbiórka monet w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Uczniowie dowiadują się, że oddając choćby jeden grosz można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Tego rodzaju akcje sprzyjają także integracji środowiska szkolnego.
W tegorocznej edycji udało nam się zebrać w sumie 651,95 zł. Warto dodać, że zebrana kwota waży 53 kg.


 

W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU

      We wtorek 15 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny. Można było kupić na nim przeróżne bożonarodzeniowe cudeńka. Na stoisku klasy 2 b królowały: choinki z piórek, bombki z kaszy, wstążek, kartki świąteczne, choinki z dratwy, bałwanki z ryżu.

          Klasa 3 a przygotowała na ten dzień jasełka bożonarodzeniowe dla rodziców pt: "Jak Anioły diabły pokonały".

 

(Więcej info na ten temat znajdziena blogu klasy 2 b)

 

Zdjęcia z jasełek można zobaczyć w galerii "ananasy..."

 

PIERWSZE SPOTKANIESZKÓŁ PARTNERSKICH W RAMACH PROJEKTU

"SMART MOVES" ERASMUS+


         Wyjątkowo piękną i słoneczną aurą powitała Irlandia Północna nauczycieli z naszej szkoły, biorących udział w międzynarodowym projekcie Erasmus+. W pierwszym spotkaniu zorganizowanym przez szkołę Holy Family Primary & Nursery School w Derry, oprócz Polski, wzięli udział przedstawiciele szkół z Holandii, Finlandii i Katalonii. Celem spotkania było ustalenie szczegółów dotyczących:
− realizacji projektu w poszczególnych krajach partnerskich,
− logistyki organizacji kolejnych spotkań,
– opracowano harmonogram spotkań,
– przydzielono zadania poszczególnym szkołom.
Ponadto, uczestnicy spotkania mieli szansę poznania irlandzkiego systemu edukacyjnego.
Holy Family Primary & Nursery School w Derry to szkoła katolicka, w której znajduje się przedszkole i szkoła podstawowa. Uczniowie ubierają się w szare mundurki tj. dziewczynki w sukienki lub spódniczki, a chłopcy w spodnie i bluzy. Każdy obowiązkowo nosi białą koszulę i krawat. Zaproszeni nauczyciele odwiedzali klasy biorąc udział w lekcjach, oglądali sale i zaplecza. My zwróciliśmy szczególną uwagę na różnorodność i dostępność pomocy dydaktycznych w każdej sali, w której byli uczniowie. Większość zajęć szkolnych odbywa się w grupach prowadzonych przez nauczycieli, którzy opiekują się dziećmi od pierwszej do szóstej klasy i nauczają wszystkich przedmiotów. W szkole można było na każdym kroku wyczuć serdeczność i ciepłą atmosferę.
Irlandzcy nauczyciele przygotowali dla gości pokaz tańca irlandzkiego, wspólny śpiew smutnych pieśni oraz wesołych i skocznych przyśpiewek. W trakcie zwiedzania miasta dowiedzieliśmy się nie tylko o jego burzliwych dziejach ale i historii Irlandii Północnej.
Irlandia to zielony, wyspiarski i uroczy kraj, zachwycający pięknymi krajobrazami. Mieliśmy okazję tego doświadczyć zwiedzając jedną z największych atrakcji Irlandii Północnej - Groblę Olbrzyma. Jest to Zespół 37 tysięcy ciemnych, bazaltowych kolumn powstałych około 60 milionów lat temu, wskutek wybuchu wulkanicznego. Ogromne masy płynnej skały zostały wyrzucone podczas eksplozji i zastygły w formie regularnych wielościanów. Odkryto je w 1693 roku.
Kilka dni, które spędziliśmy w dalekim północnym kraju, były dla nas nauczycieli z Polski, niewątpliwie dużym doświadczeniem. Nasi przyjaciele z Irlandii przywitali nas i ugościli w swojej szkole najlepiej jak potrafili. Widać było, że włożyli w to wiele pracy i serca. Pożegnanie jak zawsze było trudne, ale wracaliśmy do kraju z nową wiedzą, nowymi pomysłami i wypracowanymi projektami na przyszłość.
(info: p.Barbara Fatyga)
 

 

 

 

KONKURS LITERACKI "NIECH ZAŚWIECI SŁOŃCE"

        Słońce zaświeciło dla ucznia klasy 3 a Zbyszka Piekarka na podsumowaniu Rejonowego Konkursu Twórczości Dziecięcej, które odbyło się 12 grudnia,  w SP-22 w Tychach. Zbyszek swoim utworem pt: "Turyści" wywalczył II miejsce w kategorii uczniów klas trzecich. Swój utwór bez żadnej tremy zaprezentował przed członkami jury, zgromadzonymi gośćmi i uczestnikami konkursu. Gratulujemy bardzo nagrody. Zwycięskie opowiadanie można przeczytać na stonie klasy 3 a, w zakładce "Uczniowie prezentują".

 

 

 

WYGRANA W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE

 

 

        Nasze zdjęcie z maskotką Debby w plecaku,  zajęło I miejsce w międzynarodowym konkursie organizowanym przez holenderską firmę Medisol. Nagrodę stanowił najnowszy   model automatycznego defibrylatora czyli urządzenia ratującego życie. Sprzęt został wręczony przedstawicielom szkoły 12 grudnia 2015 r. na Sympozjum Polskiej Rady Resuscytacji w Krakowie.

Zwycięskie zdjęcie wykonała p. Joanna Loska-Rychlik,  jego  skutecznym promowaniem w sieci zajmował się niezastąpiony p. Adam Gołąb,  maskotka Debby zaprzyjaźniła się z  uczniami klasy 3 a.

 

MIKOŁAJKI W KLASIE 2B

         7 grudnia w Bibliotece Pedagogicznej uczniowie klasy 2b obchodzili klasowe mikołajki. Poznali tam historię Świętego Mikołaja, rozwiązywali krzyżówki i łamigłówki. Tam też czekała na nich wielka niespodzianka w osobie Świętego Mikołaja. Po krótkiej rozmowie z dziećmi, rozdał każdemu z nich, dyplom grzecznego dziecka 2015 roku, święcące ozdoby świąteczne oraz materiały do wykonania bombek oraz kubeczków, które uczniowie od razu wykorzystali na warsztatach.
 

SZLACHETNA PACZKA

"W każdym z nas tkwi moc czynienia dobra"

         Paczka” została doręczona do “Naszej Rodziny”. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy jej członkom wiele radości. Naszą szkolną paczkę przygotowywało spore grono osób- Rodziców, Nauczycieli i Dzieci. Bardzo dziękuję wszystkim Darczyńcom. Dziękuję Radzie Rodziców za wkład finansowy i pomoc w jej pakowaniu. Dziękuję dzieciom ze świetlicy za przygotowanie papierowych ozdób na kartony oraz Tatusiowi ucznia lub uczennicy z klasy 1 c za zapewnienie transportu. Dzięki Państwu udało nam się zabezpieczyć wszystkie potrzeby rodziny i to z nawiązką. Wszystkim Darczyńcom życzę … by dobro powróciło do Państwa.
Koordynator akcji Joanna Loska-Rychlik

GÓRA GROSZA

        Nasza szkoła bierze udział w corocznej  akcji Góra Grosza, której celem  jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
Dzięki pomocy dobrych ludzi, ludzi z wielkim serduszkiem, czyli dzięki rodzicom,  uczniom klasy 2b udało się uzbierać 3 litrowe słoiki pieniążków. Zebrana kwota będzie dokładnie zliczona, zważona i przekazana opiekunowi Samorządu Uczniowskiego.

 

(Info. i zdjęcie p. Dominika Michalak)

 

SZKOLNE MIKOŁAJKI

        7 grudnia pomimo braku śniegu na zewnątrz w naszej szkole zapanowała świąteczna atmosfera.
Było czerwono i mikołajkowo.  W tym dniu za sprawą Samorządu Uczniowskiego szkołę odwiedził Mikołaj, który wspólnie ze swoimi pomocnikami odwiedził wszystkie klasy. Nasi goście składali życzenia nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły oraz częstowali wszystkie grzeczne osoby słodkościami.

Z niecierpliwością czekamy na spotkanie w przyszłym roku :)
 

WARSZATY MALOWANIA BOMBEK

       Uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli  udział w warsztatach malowania bombek świątecznych. Pod okiem profesjonalnych dekoratorek z fabryki ARMAR w Krakowie dzieci własnoręcznie wykonywały  zdobienia na bombkach. Powstały  niepowtarzalnie ozdoby, które już wkrótce zawisną na domowych choinkach!

 

JAK SOBIESKI POD WIEDNIEM WOJOWAŁ

         W czasy króla Jana III Sobieskiego, przeniosła uczniów biorących udział w żywej lekcji historii, grupa rekonstrukcji historycznej „Arkona” z Torunia. Podczas jej trwania, uczniowie  mogli zobaczyć, jak wyglądał w tych czasach strój chłopski i szlachecki, przyodziewek husarza oraz podziwiać popis  umiejętności władania szablą i pokaz walki. Niektórzy uczestnicy lekcji mieli możliwość przymierzenia strojów z tamtej epoki. Spotkanie z historią zakończyło się mini quizem historycznym oraz oczekiwanym z niecierpliwością wystrzałem z pistoletu.

 

(zdjęcia ze spotkania możesz znaleźć w galerii "żywa lekcja...")

 

 

NIESPODZIANKA OD PROGRAMU EDUKACYJNEGO "ZDROWE NIETRUDNE"

       Klasa 2 b  bierze udział w programie edukacyjnym "Zdrowe nietrudne". Projekt programu powstał w oparciu o nową ustawę o żywieniu w szkołach, polegającą na wdrażaniu odpowiednich nawyków żywieniowych oraz ograniczenie wśród dzieci pojawiającego się problemu nadwagi i otyłości.

Głównym zadaniem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów klas 1-3 ze szkół podstawowych na terenie całego kraju oraz pośrednio, edukacja dorosłych.

Uczniowie klasy 2 b otrzymali od organizatora  karton pełen niespodzianek. Były wafelki kukurydziane, książeczki dla uczniów i rodziców, kupony rabatowe do sklepu Alma, zaproszenie do udziału w konkursie oraz scenariusze lekcji z kartami pracy i plakatami edukacyjnymi.

 

 

(info. i zdjęcia p Dominika Michalak)

REGONALNY KONKURS "ZNANI, LUBIANI ALE...ZAPOMNIANI

      25 listopada 2015 r. odbyła się III edycja regionalnego konkursu: "Znani, lubiani, ale... zapomniani". Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy szóstej: Magda Toborek i Wiktoria Zabłocka. Dziewczyny wykazały się bardzo dobrą znajomością książek Adama Bahdaja:
"Podróż za jeden uśmiech" i "Stawiam na Tolka Banana".
 

 

Informacja: p. Janina Bartos

WARSZTATY "WCHODZĘ W TO"

        Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez p. Renatę Szot z Fundacji "Wchodzę w To", która działa na rzecz wszystkich osób chorych i niepełnosprawnych, bez względu na rodzaj schorzenia, płeć, czy wiek. Działalność fundacji ma na celu integrację tych osób z osobami zdrowymi. Nasz gość nawiązał do ubiegłorocznego spotkania, dotyczącego szeroko rozumianej tolerancji. Uczniowie mieli  okazję zagrać w grę planszową pt. "Rozmowa o pracę" obrazującą  z jakimi problemami na co dzień, muszą borykać się osoby niepełnosprawne ruchowo.


 

 

 


 

WIELKI SUKCES  „MAGICZNYCH NUTEK”


        28 listopada zespół taneczny  prowadzony przez p. Dominikę Michalak  zdobył wyróżnienie I stopnia na II OGÓLNOPOLSKIM  FESTIWALU ZESPOŁÓW TANECZNYCH „MAGIA TAŃCA 2015” pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Magiczne Nutki rywalizowały w kategorii wiekowej 6-9 lat - taniec nowoczesny. Uczniowie z klasy 2 b zaprezentowali układ taneczny "Uptown Funk".

Festiwal taneczny w Rybniku to prestiżowa impreza, organizowana po raz drugi. Grup tanecznych w tej kategorii wiekowej było aż 16. Przyjechały z Rybnika, Katowic, Gliwic, Jaworzna, Rudy Śląskiej, Bielska Białej...Składamy  wielkie gratulacje!

 

 

 

Galeria zdjęć organizatora

 

WARSZTATY CARVINGOWE

        28 listopada uczniowie klasy 2b wzięli udział w warsztatach carvingowych, które prowadziła pani Monika Herok. Gość opowiedział uczniom o swojej pracy, wyjaśnił pojęcie carvingu*. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem oglądały tworzone przez panią Monikę wspaniałe jadalne dzieła: tulipana z marchewki i pora, koguta z ananasów, papryki i innych warzywnych dodatków, pudelka z brokułu, królika z ananasa i innych pysznych owoców, kurczaczka z pomarańczy i papryki, łabędzia z jabłka, pingwinka z bakłażana oraz delfiny z bananów. Następnie dzieci zabrały się za wykonanie własnoręcznie ozdobionych mydełek. Za pomocą specjalnych nożyków do carvingu ozdobiły mydełka z pomocą mistrza - Pani Moniki.

 

 

Więcej informacji na: blogu 2b

        * Carving to sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach. Ojczyzną dekorowania potraw i stołów fantazyjnie rzeźbionymi owocami i warzywami są kraje azjatyckie. Za kolebkę tej sztuki uważa się Tajlandię i kraje ościenne, także Japonię. Pierwsze wzmianki o fantazyjnym wycinaniu warzyw i owoców pojawiły się w Chinach za czasów dynastii Tang panującej w latach 618 - 907. Za okres rozkwitu carvingu uważa się czasy dynastii Song rządzącej Chinami w latach 960 - 1279. Wtedy to carving opuścił wyłącznie cesarskie komnaty i przeniósł się na stoły klasy średniej. W tamtych czasach uważano, że dobre plony są uzależnione od sił wyższych i w ten sposób starano się podziękować za dary natury i obfite plony. Obecnie w Tajlandii carving włączony jest w program zajęć szkolnych jako dziedzictwo narodowe wymagające propagowania i ochrony. Również z tego powodu przywiązuje się wagę do zachowania odrębności narodowej i dekoruje się potrawy tak, by stały się ciekawe i nietypowe.

 

SPOTKANIA Z KULTURĄ I SZTUKĄ

        To niecodzienne spotkanie uczniowie klasy 3 a rozpoczęli w kamienicy mieszczańskiej należącej do Muzeum Historii Katowic. Na ponad godzinę zegary cofnęły się o ok. 100 lat. Uczniowie mieli okazję zobaczyć olbrzymie i bardzo bogato wyposażone mieszkania mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku pokazane w oryginalnym wnętrzu kamienicy z 1910 roku. Pan kustosz bardzo ciekawie opowiadał  mieszkających tam ludziach, o ich zainteresowaniach i życiu codziennym.

   Następnym punktem  "spotkań" był Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, gdzie uczniowie wysłuchali koncertu muzyki klasycznej  pt. "Balladowe opowieści muzyczne”.

To muzyczne spotkanie odbyło się dokładnie w 160 rocznicę śmierci Adama Mickiewicza, naszego narodowego wieszcza. W koncercie wystąpili Maciej Gorczyczyński- bas i Mateusz Lasatowicz –fortepian. W programie usłyszeliśmy między innymi "W grocie Króla Gór" i "Poranek" Edwarda Griega, utwory Fryderyka Chopina - "Hulanka" i "Precz z moich oczu" oraz Stanisława Moniuszki "Trzech budrysów".

 

Zdjęcia  ze "spotkań" znajdziesz w galerii "ananasy"

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W JEDENASTCE

        W środę 25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy mógł przynieść do szkoły swojego pluszowego przyjaciela. Na przerwach i podczas lekcji można było spotkać misie małe i duże, puchate oraz kolorowe. (info i zdjęcia p. Magdalena Frączek)

 

 

        Ten dzień  szczególnie uroczyście obchodziły dzieci z naszego przedszkola oraz klasy pierwsze.
Dzieci przyszły do szkoły ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Bardzo miłą niespodzianką były odwiedziny Pana Misia. Dzieci otrzymały słodki podarunek, certyfikat "Przyjaciela misia" oraz kolorowanki. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości.
Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.  

(Info.i zdjęcia  p. Karolina Walo oraz p. Monika Widera)

 

 

   

 

NASZA ŚWIETLICA NAJLEPSZA

       25 listopada SP 18 zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „BEZPIECZNY ŚWIETLICZAK”. W konkursie brało udział 11 drużyn z tyskich szkół. Naszą świetlicę reprezentowali uczniowie: Natalia i Miłosz Barańscy. Wspaniałe rodzeństwo zajęło I miejsce. Jako pierwsi wykonywali zadania konkursowe, a ich odpowiedzi na zadawane pytania były wyczerpujące.
Jesteśmy z Was dumni!!! (Info. i zdjęcia p. Bożena Żyłka)
 

 

 

PROGRAM "ZDROWE TYCHY"

         Nasza szkoła przystąpiła do programu “”Zdrowe Tychy”, którego celem jest propagowanie wśród uczniów i ich bliskich wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Program opracowany przez Inicjatywę Tyską" przewidziany jest do realizacji na 3 lata.

       W szkole odbyło się już kilka imprez wpisujących się w tematykę programu, między innymi tegoroczne   Święto Szkoły, które przebiegało  pod hasłem „Jedenastka Ci podpowie, jak codziennie dbać o zdrowie. W szkole na rodziców i dzieci czekały stoiska ze zdrową żywnością. Można było kupić jaja od „szczęśliwych kur”, mleko prosto od krowy, warzywa z przydomowych ogródków, oscypki prosto z gór, słodziutkie miody… Odbył się też kiermasz przetworów domowych wykonywanych przez mamy i babcie naszych uczniów, a także przez same dzieci- można było dostać powidła śliwkowe, dżemy z marchewki, z dyni i jabłek. Serwowano też zdrowe i pyszne koktajle warzywno-owocowe. Chętni mogli skorzystać z pomiaru tkanki tłuszczowej.

 

 

 

Więcej zdjęć z imprezy autorstwa p. Sylwii Piekarek znajdziesz w galerii Święto Szkoły

(Zapraszamy na fb programu)

WYCIECZKA 6 C NA STADION MIEJSKI

        Pomimo deszczowej pogody klasa 6c wybrała się na Stadion Miejski w Tychach. Dzięki uprzejmości pani Patrycji mogliśmy zwiedzić nie tylko stadion ale i jego zaplecze. Sądzimy, iż niewiele osób miało okazję odwiedzić lożę „VIP-owską”, gabinet odnowy biologicznej, szatnię zawodników czy też salę konferencyjną – a my tak. Przysłowiową „wisienką na torcie” było spotkanie tyskich piłkarzy GKS, wyjeżdżających na mecz do Puław. Mimo brzydkiej pogody, nie odmówili nam zrobienia wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Bardzo im dziękujemy. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy bilety na najbliższy mecz tj. 28 listopada. Chętnie skorzystamy.
(info i zdjęcia p. Barbara Fatyga)

 


 

 

NAGRODY W KONKURSIE "JESTEM POLAKIEM"

         W dniu 19 listopada w SP-22 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literacko- plastycznego "Jestem Polakiem". Wyróżnienia w tym konkursie otrzymały uczennice Milena Mieloszyk(1b), Aleksandra Gosztyła(1b,) Agnieszka Chmielewska(3b), Kinga Szostek(3b). Miejsce III w tym konkursie zajęła uczennica z klasy 1b- Amelia Sekuła.
I nagrodą zotała wyróżniona uczennica klasy 3b- Karolina Wiśniewska. Wszystkie prace były pięknie wykonane i przemyślane. Gratulujemy :)

 

 

(info i zdjęcia p. Joanna Dobrzańska)


O   NAS W PRASIE

Zdjęcie zamieszczone w artykule : p. Adam Gołąb

 

KLASOWY KONKURS RECYTATORSKI
"Cztery pory roku" część 1 - jesienne wierszowanie


      W czwartek 18 listopada w klasie 2 b, odbył się klasowy konkurs recytatorski pod hasłem "jesienne wieroszowanie".  Kolejną porą roku jest zima, dlatego też część 2 konkursu niebawem...

Zadaniem ucznia było wyszukanie z pomocą rodzica wierszyka o tematyce jesiennej oraz nauka na pamięć. W konkursie udział wzięły cztery dziewczynki: Sylwia, Ewelina, Nikola i Milena.
Dziewczynki pięknie zaprezentowały swoje wiersze. Pamiętały o dykcji, intonacji, poprawnej wymowie, gestach. Każda z dziewcząt była wspaniale przygotowana. Pozostali uczniowie na chwilę zamienili się w jury, które oceniło występy koleżanek. Na karteczkach każdy uczeń napisał inicjały swojej faworytki.

Miejsce pierwsze zdobyła: Milena.
Miejsce drugie: Nikola.
Miejsce trzecie: Sylwia.
Wyróżnienie: Ewelina.

 

(info.i zdjęcie p. Dominika Michalak)

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

         "11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię" (żródło:http://dladzieci.pl). O tych ważnych dla Polski wydarzeniach, opowiadali nam  na apelu, który odbył się z okazji wspomnianego święta uczniowie klasy V a.

 

UROCZYSTOŚĆ NADANIA SZKOLE CERTYFIKATU
SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

 


       10 listopada 2015, był dla Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Curie – Skłodowskiej w Tychach dniem szczególnym. Jako 353 szkoła w województwie śląskim, po spełnieniu wszystkich wymogów, otrzymała z rąk przedstawicielki Rejonowego Ośrodka Metodyczno- Edukacyjnego Metis w Katowicach p. Barbary Dobias – Mola, certyfikat przynależności do Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. W ważnym dla szkoły wydarzeniu uczestniczyli goście, którym zdrowie dzieci nie jest obojętne: pani Daria Szczepańska – zastępca prezydenta do spraw społecznych w Tychach, pani Krystyna Solarek – zastępca dyrektora MZO w Tychach, pani Urszula Pawlik – Paździorek – radna miasta Tychy, ambasadorka zdrowego żywienia, pani Agnieszka Chwastek – koordynator ds. zrównoważonego rozwoju IKEA w Katowicach, pani Aleksandra Boczoń – szefowa tyskiej Maszkieterii, pan Maciej Kozłowski szef kuchni w restauracji Viktoria, sportowcy: hokeista - Bartosz Ciura i rzecznik GKS Tychy Michał Rus. W uroczystości wzięli również udział dyrektorzy zaprzyjaźnionych tyskich szkół i przedszkoli.
​Starania, o przyjęcie do śląskiej sieci „Szkół Promujących Zdrowie”, szkoła rozpoczęła w roku szkolnym 2013/2014. W pracę przy projekcie zaangażował się zespół nauczycieli przy wsparciu pani dyrektor Marzeny Nogaj oraz rodziców i uczniów, którzy chętnie podejmują działania na rzecz promocji zdrowia w myśl przewodniego hasła „Jedenastka Ci podpowie jak codziennie dbać o zdrowie”. Szkoła w kolejnych latach będzie podejmować nowe działania, aby móc ubiegać się o nadanie kolejnych stopni Certyfikatu Szkół Promujących Zdrowie, bo szkoły legitymujące się takim certyfikatem, to szkoły dobrej jakości - a SP 11 do takich należy. Na zakończenie uroczystości każdy z gości został obdarowany statuetką w kształcie jabłka, które jest symbolem Szkoły Promującej Zdrowie. Po obejrzeniu występów w wykonaniu uczniów klas II i V, goście zostali zaproszeni do kuchni uczniowskiej gdzie nastąpiła inauguracjaI Edycji Międzyszkolnego Konkursu pt.: COOLINARNI MISTRZOWIE (info. p. Barbara Fatyga).
 

 

Zdjęcia z uroczystości autorstwa p. Sylwii Piekarek znajdziesz w galerii

O uroczystości możesz przeczytać na: NaszeTychy

MAGICZNE NUTKI W SWOIM ŻYWIOLE!


        Uczniowie klasy 2 b swoim występem uświetnili uroczystość nadania szkole Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. Zespół Magiczne Nutki zaprezentował swój nowy taniec do piosenki: Mark Ronson - "Uptown funk" ft. Bruno Mars. Mali tancerze zaprezentowali się rewelacyjnie, każdy z gości z uśmiechem i podziwem oglądał ich występ (info. p Dominika Michalak).

 

Zdjęcia p. Sylwia Piekarek

 

COOLINARNI MISTRZOWIE

 

        10 listopada w naszej szkole odbyła się I edycja międzyszkolnego konkursu „Coolinarni Mistrzowie”, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Kreatywne kanapki”. Pięć drużyn rywalizowało o tytuł Coolinarnego Mistrza 2015. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością zasad zdrowego odżywiania, kreatywnością i sprawnością fizyczną. Ich zmagania oceniało jury, w którego skład weszli sami fachowcy: p. Agnieszka Chwastek przedstawicielka Ikea Katowice, p. Karolina Malaga nauczycielka zawodu w Zespole Szkół nr 7 w Tychach, pan Łukasz Kozłowski szef restauracji Viktoria w Tychach oraz pan Bartosz Ciura hokeista GKS Tychy. Honorowy patronat nad konkursem objęła p. dr Urszula Paździorek – Pawlik, ambasadorka zdrowego żywienia, rada Miasta Tychy. Rywalizację wygrała drużyna z SP nr 22, nasza szkoła reprezentowana przez Klaudię Nguyen i Hannę Zawalską zajęła miejsce III. Sponsorami nagród byli: Ikea Katowice, GKS Tychy oraz Szkoła Podstawowa nr 11.

Obrady jury

 

 

 

 

Zdjęcia :p. Sylwia Piekarek i p. Adam Gołąb

Więcej zdjęć w galerii Coolinarni Mistrzowie

 

HAPPENING ŚNIADANIE DAJE MOC

       Po raz kolejny uczniowie klasy 3 a brali udział w ogólnopolskiej akcji "Śniadanie daje moc". W tym roku szósty listopada był Dniem Śniadania. W naszej szkole ten ważny posiłek jemy codziennie, ale tego dnia wyglądał on w klasie trzeciej wyjątkowo. Rodzice  przygotowali smakołyki w formie szwedzkiego stołu, a trzecioklasiści z kolei przygotowali zdrowe przekąski dla swoich koleżanek i kolegów z innych klas. Z pięknie przygotowanym bannerem i talerzami pełnymi smakołyków przekonywali innych, że należy jeść śniadanie... bo...bo ŚNIADANIE DAJE MOC.

 

Więcej zdjęć można znaleźć w galerii "ananasy z trzeciej klasy"

 

W WAROWNI PSZCZYŃSKICH RYCERZY

       5 listopada uczniowie klasy 2 b gościli w Warowni Pszczyńskich Rycerzy w Pszczynie, gdzie czekało na nich mnóstwo niespodzianek... Uczniowie usłyszeli wiele historycznych ciekawostek, mieli możliwość przymierzyć stroje rycerskie i piękne dworskie suknie, podziwiali walkę rycerską, mogli wcielić się w role księżnej, rycerza... Piekli także własnoręcznie ulepione podpłomyki. Średniowieczna wyprawa zakończyła się zabawą przy murach zamku. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał drewniany  breloczek w kształcie zamku (info. p. Dominika Michalak)

 

Więcej info. na blogu klasy 2b

,,ŚLĄSK- NASZA MAŁA OJCZYZNA”


         4 listopada w Szkole Podstawowej nr 6 w Tychach odbył się międzyszkolny konkurs dla uczniów klas IV i V pt. ,,Śląsk- nasza mała ojczyzna”. Głównym jego celem było: budzenie zainteresowania historią i kulturą Tychów oraz kształtowanie poczucia własnej tożsamości i dziedzictwa kulturowego.
Naszą szkolę reprezentowały: Natalia Wachel (V a) i Emilia Pudełko ( V b). Uczennice wykazały się bardzo dobrą znajomością historii naszego miasta i ciekawostkami z nim związanymi. Zaśpiewały piosenkę i recytowały wiersz w gwarze śląskiej. Miło nam poinformować, że zajęły II miejsce (info i zdjęcia p. Renata Zawisza).
 

 

 

 

OD ZIARENKA DO BOCHENKA

       Podczas wycieczki do młyna w Pszczynie uczniowie klasy 3 a mieli okazję przekonać się, jak powstaje mąka, kasza, otręby. Dowiedzieli się, jak rozróżniać  typy mąki, jak interpretować napisy na torebkach np: TYP 450 lub TYP 1800.  Odwiedzili laboratorium, gdzie próbki ziarna poddawane są badaniom pod kątem zanieczyszczeń.  Z wycieczki uczniowie przywieźli nie tylko wiedzę, ale również ...  mąkę, z której na zajęciach kulinarnych będą wypiekać  pyszności (info. p Joanna Loska-Rychlik)

 

 

Zdjęcia p. Sylwia Piekarek

HALLOWEEN W JEDENASTCE

        Czwartek 29 października Samorząd Uczniowski ogłosił "Dniem straszenia". Dzieci, które tego dnia przyszły do szkoły przebrane mogły być ulgowo traktowane przez nauczycieli.
Trzeba przyznać, że nasi uczniowie wykazali się kreatywnością. W szkole można było spotkać wiedźmy, wampiry, kościotrupy, diabełki i inne upiory... (info. p Madgalena Frączek).

 

 

 

 

AKCJA "KASZATAN NA WAGĘ ZŁOTA " ZAKOŃCZONA

       W tym roku, po raz kolejny zorganizowaliśmy zbiórkę kasztanów i żołędzi dla zwierząt leśnych na zimę. Przez cały październik trwała zbiórka, włączyliśmy w akcję całe rodziny. Zbierali rodzice, dziadkowie, a przede wszystkim dzieci. Kasztany zostały  odebrane przez leśnictwo w Świerczyńcu. Według ostatnich informacji pan leśniczego,  w sumie zebraliśmy  ok. 1650 kg kasztanów i owoców.  Cieszymy się, że hasło "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę" miało tak szeroki oddźwięk (info. p.Joanna Loska-Rychlik)

 

 

WARSZTATY  Z RCYKLINGU

.....Wystarczą odpowiednie pojemniki, a segregacja stanie się podstawową czynnością towarzyszącą nam każdego dnia.....

      Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez panią Agnieszkę Chwastek, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju  Ikea Katowice. Uczestnicy warsztatów rozmawiali o problemach związanych z segregacją śmieci, poznawali zasady zrównoważonego życia w domu.Tym razem w w zagadnienia recyklingu zabłębiali  uczniowie klasy V b oraz klas drugich (nfo. admin)

 

 

Więcej zdjęć na facebooku szkoły oraz w galerii recykiling

 

PASOWANIE NA ŚWIETLIKA

        28 października 2015 r. to dzień szczególny. W tym dniu w świetlicy miało miejsce wielkie wydarzenie – uczniowie klas pierwszych uczęszczający do świetlicy zostali pasowani na świetlików. Świetlicową uroczystość uświetnił zespół z klasy 2b „Magiczne nutki”, a całą imprezę prowadziły świetliki - Milena Ciućka i Jakub Kogut. W obecności pani dyrektor Marzeny Nogaj, rodziców, starszych kolegów i wychowawców świetlicy pierwszoklasiści zaprezentowali ciekawy program artystyczny, w którym nie zabrakło wspólnych zabaw i tańców. Dzieci z uśmiechem na twarzy śpiewały piosenki , recytowały wierszyki oraz rozwiązywały zagadki. Po uroczystym ślubowaniu prawie 80 pierwszaków zostało przez panią dyrektor uroczyście włączonych do świetlicowej gromady. Każdy świetlik otrzymał pamiątkową plakietkę oraz plan lekcji.
Ten dzień z pewnością zaliczy się do tych niezapomnianych, pełnych dobrych emocji i miłych wrażeń.
Nauczyciele świetlicy dziękują rodzicom za okazaną wdzięczność i docenienie ich wysiłków.

 


 

 

Więcej zdjęć na facebooku szkoły

URODZINY WANDY CHOTOMSKIEJ

 

 

WIERSZYKI JANA BRZECHWY W ŚWIETLICY SZKOLNEJ


       We wtorek 20 października 2015 roku odbył się w świetlicy szkolnej konkurs recytatorski do wierszy Jana Brzechwy „Zapraszamy do zwierzyńca”.
Konkurs przeznaczony był dla wszystkich chętnych uczniów klas I-III, uczęszczających do świetlicy szkolnej – zgłosiło się i zaprezentowało swoje umiejętności 23 osoby.
Jury konkursowe zachwyciło wiele prezentacji. Na najwyższym stopniu podium stanęły: Julia Poś (klasa I d), która oprócz świetnej recytacji wykazała się niezwykłym talentem aktorskim oraz Milena Mieloszyk (klasa I b)-pewna i zadziorna w swojej interpretacji. Drugie miejsce zajęła Milena Ciućka (klasa II b) a trzecie Dawid Mikulski (klasa I b).
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i cieszymy się Waszą „świetlicową” aktywnością:)

 

 

Informacja i zdjęcia p.Joanna Wenklar
 

SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE


       23 października nasza Srebrna Sztafeta z zawodów miejskich, wzięła udział w zawodach rejonowych, które odbyły się w Łaziskach Górnych. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych – wiatr i niska temperatura, nasze dziewczęta walczyły, o jak najlepszą lokatę i zajęły VI miejsce.
W zawodach oprócz dwóch drużyn z tyskich szkół (SP11 i SP19), startowały między innymi sztafety z Bierunia, Łazisk Górnych i Mikołowa.
Naszą szkołę reprezentowały:
1. Oliwia Łosoń
2. Oliwia Gruźla
3. Milena Biskup
4. Wiktoria Zabłocka
5. Kamila Nocula
6. Wiktoria Czerwińska

 

Zdjęcie i info. p.Magdalena Frączek

ANIOŁY ZE SZKOŁY

       Uczniowie klasy 2 b otrzymali list od Pana Wojciecha Muza - prezesa Towarzystwa Ochrony Praw Zwierząt w Rzeczpospolitej Polskiej, który zawierał podziękowanie za przyłączenie się do akcji.  W kolejnym liście "anioły " dostaną filmy edukacyjne o ratowaniu ginących gatunków zwierząt.


Anioły z 2b  podjęły się  już kilku działań w ramach swojego koła. Zorganizowały  akcję "Pomagaj zwierzakom" polegającą na rozdaniu uczniom klas 1-6 oraz świetlikom ulotek dotyczących dbania o zwierzątka. Na parterze obok swojej sali przygotowały gazetkę tematyczą z okazji Dnia Zwierzą. Włączyły się także w zbiórkę darów dla zwierząt z Ćwiklic (info. p Dominika Michalak).

Więcej informacji znajdziesz na klasowym blogu.

NASZA SZKOŁA MISTRZEM EUROPY

 


         Nasza szkoła zwyciężyła w V edycji Europejskiego Konkursu Recyklingu Papieru organizowanego przez European Recovered Paper Council. Jury konkursowe uznało, że projekt "Literatura za Makulaturę" realizowany w tej szkole od 5 lat jest niezwykle oryginalny i unikatowy w skali zarówno Polski jak i Europy i dlatego przyznało naszej szkole zaszczytne I miejsce. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 14 października 2015 r. w Brukseli. Nagrodę odebrały: Janina Bartos - autorka i koordynator programu a także uczennica klasy IV b Wiktoria Sikora, która w ciągu roku szkolnego zebrała największą ilość makulatury.

Dyplom i nagroda są prezentowane na ścianie przy wejściu, z lewej strony.

(info. p Janina Bartos).

 

 

 

 

 

(Więcej zdjęć z uroczystości na stronie organizatora konkursu)

 

Informacja prasowa

POUCZAJĄCE SPOTKANIE

       Uczniów klasy 1 d odwiedziła pani Honoratka ze Straży Miejskiej. Rozmawiała z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się na drodze, a także o konieczności noszenia odblasków.
Z ogromną przyjemnością i z wielkim zaangażowaniem pani Honoratka opowiadała uczniom o bezpieczeństwie. Dzieci z ciekawością słuchały i zadawały liczne pytania. To było niezwykle interesujące i pouczające spotkanie. Na koniec dzieci otrzymały prezenty; odblaskowe telefony, za które bardzo dziękują.

 

 

 

Info. i zdjęcia p.Karolina Walo

16 PAŹDZIERNIKA- EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA*

 

 

        Dzisiaj w samo południe w tempie 30/2 (30 ucisków i 2 wdechy) uczniowie klas trzecich rozpoczęli akcję polegającą na biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo- oddechowej przez jak największą ilość osób. Nieustannie przez pół godziny, uczniowie klas III-VI prowadzili resuscytację na pięciu fantomach.

       Większość  uczniów biorących udział w akcji, w ubiegłych latach, brało  udział w zajęciach "Mały Ratownik" obywających się w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” Fundacji WOŚP.

 

* Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony jest od 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Celem inicjatywy jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia (źródło: eurodesk)

(info. p. Joanna Loska-Rychlik)

  

 

  

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W JEDENASTCE


       W tym świątecznym dniu dla wszystkich pracowników naszej szkoły, została przygotowana uroczysta akademia. Uroczystość została przygotowana przez klasy 2c oraz 6c, wspólnie z wychowawcami. Wspaniałe występy oraz dowcipne inscenizacje wzbudzały podziw wszystkich obecnych. Każdy otrzymał pamiątkę która uwieczniła to spotkanie. Te miłe chwile upłynęły w życzliwej i wesołej atmosferze. Do zobaczenia już za rok ;)


Więcej tutaj: https://www.facebook.com/Sp11.Tychy

 

     

 

    

 

     

Informacja oraz zdjęcia: Pan Adam Gołąb

 

AKCJA "KASZTAN NA WAGĘ ZŁOTA" NA PÓŁMETKU  

       Uczniowie całej szkoły, a także ich rodziny, bardzo aktywnie zaangażowały się w akcję zbierania kasztanów i żołędzi dla zwierząt leśnych.  Pracownicy leśnictwa Świerczyniec odbrali już od nas 550 kg żołędzi i kasztanów, a to dopiero półmetek akcji.  Kasztany zbieramy dopóty, dopóki nie spadną wszystkie z drzew.

 

 

SREBRNE DZIEWCZYNY!

 

        W czwartek 8 października na terenie OW Paprocany odbyły się międzyszkolne zawody w sztafetowych biegach przełajowych. Na starcie pojawiło się 13 reprezentacji tyskich szkół podstawowych. Nasze dziewczęta znakomicie pobiegły i zajęły 2 miejsce, awansując do zawodów rejonowych.

Skład: Oliwia Gruźla, Oliwia Łosoń, Milena Biskup, Wiktoria Zabłocka, Kamila Nocula, Wiktoria Czerwińska oraz Magdalena Pacuła.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 

(Info. i zdjęcia p. Magdalena Frączek)

 

SIECIOMISJA NA ZAJĘCIACH KOMPUTEROWYCH W KLASACH 3


         W klasie 3a oraz 3b w ubiegłym tygodniu, podczas zajęć komputerowych prowadzonych przez Pana Adama Gołąb, rozmawialiśmy o niebezpieczeństwach jakie czyhają na nas w Internecie. Na lekcji pojawił się główny podejrzany o stwarzanie tych zagrożeń o pseudonimie „Czyste Zło”.
Nie mogło zabraknąć również jego pomocników, wstrętnych Sieciuchów o pseudonimach: Bełkot, Kradziej, Kłamacz i Śmieciuch – wszyscy są oskarżeni o pokazywanie ciemnej strony Internetu. To oni zastawiają w Sieci pułapki na nieświadomych Internautów. Kłótnie, kradzieże danych, kłamstwa i całe tony spamów, to właśnie ich sprawka.

Dopełnieniem zajęć było narysowanie jednego z członków tego niebezpiecznego gangu. Bezkonkurencyjna w tym zadaniu była Karolinka Wiśniewska z klasy 3b, która niebawem otrzyma specjalne upominki. Serdeczne gratulujemy Karolince.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się filmy oraz strona internetowa: www.sieciaki.pl. Polecamy ją też serdecznie wszystkim Rodzicom.
Na trzecioklasistów padł blady strach… Stwierdziliśmy zgodnie, że zajęcia będą kontynuowane…

 

   

 

   


Informacja oraz zdjęcia: Pan Adam Gołąb

 

PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM CZYLI JESIENNA WYCIECZKA DO BRENNEJ

      Korzystając z pięknej jesiennej pogody uczniowie klasy 3 a i 3 b pojechali na wycieczkę do Brennej, na zajęcia edukacyjne prowadzone w Chlebowej Chacie. Kto miał oczy i uszy szeroko otwarte, dowiedział się wielu ciekawych rzeczy, o tym jak wyglądały kiedyś sprzęty domowego użytku, ile wody zużywała do kąpieli cała rodzina, jak robiono masło, jak pieczono chleb. Każdy uczestnik warsztatów własnoręcznie formował i wypiekał w piecu chlebowym podpłomyki, które potem wszyscy zjedli z wielkim smakiem, masełkiem i miodem, popijając kawą zbożową z mlekiem :-).
W starej stodole, gdzie było mnóstwo narzędzi i maszyn rolniczych używanych kiedyś na wsi, każdy mógł wcielić się w rolnika, który kilkadziesiąt lat temu musiał młócić zboże cepem, mleć mąkę na żarnach i wykonywać wiele prac, które teraz wykonują maszyny.


Ponieważ pogoda była jak marzenie,  trzecioklasiści wyruszyli na pieszą wędrówką do Chaty Wuja Toma-  schroniska, które znajduje się na Przełęczy Karkoszczonka. Nagrodą  za męczacą wędrówkę były przepiękne widoki roztaczające się wokoło (info.p Joanna Loska-Rychlik).

 

 


 

Zapraszamy do odwiedzenia galerii

„ANIOŁY ZE SZKOŁY” Z KLASY 2B WKROCZYŁY DO AKCJI       6 października odbył się taki malutki panel informacyjny w każdej klasie w szkole. Drugoklasiści poradzili sobie znakomicie i byli bardzo dzielni. Rozdawali znakomicie przygotowane ulotki i materiały informacyjne. Nie „zjadła” ich trema, a wręcz przewinie – byli przebojowi i pewni siebie. Gratulujemy pomysłu i wykonania całej klasie oraz wychowawcy p. Dominice Michalak.

 

(info. p. Dominika Michalak, p. Adam Gołąb)

KOLEJNE MEDALE W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

      W czwartek 1 października odbył się drugi z czterech biegów Tyskiego Kryterium Biegów Przełajowych. Nasi uczniowie dzielnie rywalizowali z licznie przybyłymi reprezentacjami tyskich szkół.
Maja Rubka (1c) zdobyła brązowy medal, a Miłosz Barański (3a) srebrny.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

 

(info. p. Magdalena Frączek)

DZIEŃ KRAWATA

        Ostatniego września z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Krawata.
Chłopcy, którzy w tym dniu chcieli uniknąć odpowiedzi ustnej musieli przyjść do szkoły w krawacie.
Liczna grupa chłopców włączyła się do naszej zabawy i trzeba przyznać, że uczniowie prezentowali się bardzo elegancko.

 

(info. p. Magdalena Frączek)

ILE CUKRU MAJĄ SŁODKIE NAPOJE?

.
      Uwielbiamy gazowane napoje, myślimy, że od soków się nie tyje, ale niestety we wszystkim jest cukier, a ten spożywany w nadmiarze może spowodować otyłość, próchnicę, senność a nawet cukrzycę! Kolorowe, słodzone napoje mogą zawierać w litrze nawet pół kilograma cukru. Słodkim napojom towarzyszą najczęściej słone przekąski, co dodatkowo zwiększa kaloryczność posiłku. Jedno i drugie konsumujemy dla zabicia czasu, z nudów, siedząc przed komputerem czy telewizorem.
           Na lekcji wychowawczej klasa VIc określała, które z popularnych napojów są najsłodsze i ile zawierają cukru. Uczniowie poprzynosili różne opakowania, na których można było odczytać zawartość cukru. Ważyli, odmierzali i wsypywali go do przezroczystych torebek. Wszyscy był zaskoczeni, że np. w 2 - litrowej butelce Mirandy, jest prawie 300 gram cukru. Pijąc litrową butelkę coca-coli, nasz organizm wchłania aż 10 łyżeczek cukru! Ten sam szkodliwy produkt znajduje się nie tylko w napojach gazowanych, ale nawet w wodzie smakowej i sokach dla dzieci, np. w Kubusiu, jest aż 6 łyżeczek cukru! Natomiast na żadnej butelce wody uczniowie nie znaleźli zawartości cukru. Stąd też wniosek DO WOLI PIJEMY WODĘ. Efektem wspólnych doświadczeń jest wykonanie gazetki ściennej.
Zobacz, ile cukru mają najpopularniejsze napoje:

Napój Cukier w 1 litrze napoju Kostki cukru w 1 litrze napoju (kostka=5g)
Coca-cola 106g 21,2 kostki
Pepsi 110 g 22 kostki
Tiger (energy drink) 108g 21,6 kostki
Polococta 100g 20 kostek
Red bull (energy drink) 108g 21,6 kostki
Miranda 129g 25,8 kostki
Lipton Ice tea 69g 13,8 kostki
Mountain dew 124g 24,8 kostki
Oranżada Hellena 91g 18,2 kostki
Fanta pomarańczowa 92g 18,4 kostki
Sprite 100g 20 kostek
Fanta cytrynowa 112g 22,4 kostki
Nestea 75g 15 kostek
Lemoniada Tymbark 15,2g 3,04 kostki
Pepsi twist 117g 23,4 kostki
7Up 107g 21,4 kostki
 

 

(info. p.Barbara Fatyga)

„ANIOŁY ZE SZKOŁY”

 

 

       To ogólnopolski projekt realizowany przez Towarzystwo Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem. W projekcie biorą udział uczniowie klasy 2 b, którzy utworzyli  Szkolne Koło Towarzystwa Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej (TOZRP). Ich działaniom przyświecać będzie hasło: Kochamy zwierzaki i chcemy im pomagać!

 

SUKCESY SPORTOWE W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

          W czwartek 24 wrześni